Jeszcze jeden krok w technicznej rewolucji dehumanizacji

Jeszcze jeden krok w technicznej rewolucji dehumanizacji

Jaki kolor włosów będzie miało dziecko? Ile będzie ważyć? Jakiej będzie płci? Przyszli rodzice zadają mnóstwo podobnych pytań, lecz teraz z jednego z nich będą mogli zrezygnować – wystarczy wybrać. Klinika płodności, The Fertility Institutes, zlokalizowana w USA, w stanie Kalifornia, pozwala zadecydować rodzicom o kolorze oczu ich potomka [LINK].

Fertility Institutes oferuje tę możliwość, wykorzystując już stosowaną technologię, stworzoną w celu badania embrionów i ich podatności na choroby genetyczne. Korzystając z tego zabiegu, rodzice mogą wyselekcjonować te zarodki, które zapewnią im wybrany kolor oczu u dziecka.

Badanie zarodków z użyciem opisanej technologii stosowane jest także w Europie. Komitet Bioetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk w 2012 roku wyraził stanowisko, rekomendujące dopuszczenie badania zarodków w celu uniknięcia poważnych chorób genetycznych [LINK]. Jest to, z oczywistych powodów, zalecenie kontrowersyjne, dopuszczające w istocie, selekcję embrionów. Od początku, największą obawą przeciwników stosowania tej technologii, była jej ewolucja do doboru zarodków na podstawie cech fizycznych. Teraz, obawa ta zaczyna się materializować.

Po raz kolejny, współczesny świat przysparza wątpliwości o moralność rozwoju niektórych obszarów medycyny. Abstrakcyjne koncepcje z pogranicza futurologii i science-fiction stają się rzeczywistością. Nie jest już pytaniem, czy będziemy mogli „projektować” inne cechy człowieka… tylko kiedy?

I czy powinniśmy to zatrzymać?

O rewolucji transhumanistycznej więcej piszemy w nr 6 „Wszystko Co Najważniejsze”. Luc FERRY, Prof. Michał KLEIBER, Prof. Andrzej ZYBERTOWICZ, Eryk MISTEWICZ i in. Zapraszamy do lektury: [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 października 2018
Oprac.Mateusz KRAWCZYK