Junta kontynuje ataki pomimo trzęsienia ziemi -Birma w ogniu

Birmańska junta wojskowa kontynuuje naloty na zajmowane przez prodemokratycznych rebeliantów obszary, choć są one zdewastowane po trzęsieniu ziemi, w którym zginęły co najmniej 1644 osoby – poinformowała stacja BBC.
Naloty w prowincji Sikong, gdzie znajdowało się epicentrum trzęsienia ziemi
.ONZ określiła te ataki jako „absolutnie oburzające i niedopuszczalne”. Specjalny wysłannik ONZ ds. praw człowieka Tom Andrews w rozmowie z BBC uznał za „po prostu niewiarygodne”, że wojsko nadal „spuszcza bomby, gdy próbuje się ratować ludzi” po trzęsieniu ziemi.
Birmańska sekcja BBC potwierdziła, że siedem osób zginęło w nalotach w mieście Naungczo w stanie Szan (północno-wschodnia Birma). Doszło do nich zaledwie trzy godziny po trzęsieniu ziemi.
Grupy rebeliantów informowały też o nalotach m.in. w prowincji Sikong, gdzie znajdowało się epicentrum trzęsienia ziemi.
Ostatnie demokratyczne wybory odbyły się w Birmie w listopadzie 2020 r. 82 proc. miejsc w parlamencie krajowym i regionalnym zdobyła wówczas partia Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD).
Birmańska junta cały czas walczy o utrzymanie władzy
.Trzy miesiące później, 1 lutego 2021 r., junta obaliła rząd NLD, zarzucając mu oszustwa wyborcze, a jej przywódczyni, wieloletnia opozycjonistka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi została aresztowana. Przywódca wojskowego reżimu Min Aung Hlaing ogłosił się premierem.
Wybuchły protesty, które wkrótce przeistoczyły się w szeroki ruch oporu przeciw juncie z udziałem sił prodemokratycznych oraz etnicznych grup rebelianckich.
Według danych agencji AFP w wyniku wojny domowej życie straciło dotychczas co najmniej 6,2 tys. osób, a ponad 28,4 tys. zostało zatrzymanych za poglądy polityczne. ONZ informuje, że trwające walki zmusiły 2,7 mln ludzi do opuszczenia swoich domów.
W Birmie walka się nie skończyła
.W Birmie walka się nie skończyła – a o rocznicy zamachu stanu w tym kraju rozmawiali Matuesz M. KRAWCZYK i prof. Michał LUBINA.
Prof. Michał Lubina jest autorem ośmiu książek, w tym pionierskich prac na temat Birmy w Polsce (m.in. pierwszej historii tego kraju oraz jedynej biografii Noblistki Aung San Suu Kyi), pierwszej w Polsce monografii o współczesnych stosunkach rosyjsko-chińskich (Niedźwiedź w cieniu smoka), a także 3 monografii po angielsku, m.in. 'A Political Biography of Aung San Suu Kyi’ (Routledge: New York-Abington 2020) i 'Russia and China. A Political Marriage of Convenience’ (Budrich: Oppladen-Berlin-Toronto 2017).
„Dowiadywanie się o Birmie z mediów zachodnich to mniej więcej tak jakby poznawać Polskę z mediów zachodnich. Wiemy, czym to się może skończyć” – mówi prof. Michał LUBINA”.
Rozmowa dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/w-birmie-walka-sie-nie-skonczyla/
PAP/MB