Czy japoński teatr kabuki zniknie?

Kabuki

W drugiej połowie maja Ichikawa Ennosuke, znany aktor japońskiego teatru kabuki, został znaleziony nieprzytomny obok swoich martwych rodziców. Policja podejrzewa wspólną próbę samobójczą. Teraz aktor opuścił już szpital, ale sprawa nie znika z pierwszych stron japońskich gazet.  

.Ichikawa Ennosuke urodził się w 1975 roku w tzw. rodzinie kabuki, w której tradycyjnie dziedziczy się imiona oraz poszczególne role. Jego ojciec, 76-letni Ichikawa Danshiro, także był aktorem kabuki. Imiona „Ennosuke” oraz „Danshiro” były przyjmowane przez członków ich rodziny od czterech pokoleń.

Rodzice aktora najprawdopodobniej zmarli w czwartek 18 maja 2023 roku. Wyniki autopsji wskazują śmierć w wyniku przedawkowania leków psychotropowych, ale dokładne wyniki toksykologii nie są znane.

Japońskie media cytują anonimowe źródło, zgodnie z którym Ichikawa Ennosuke chciał „umrzeć i odrodzić się wraz ze swoją rodziną”. Trafił do szpitala, a następnie został przesłuchany przez policję. Śledztwo nie wykazało udziału osób trzecich ani żadnych śladów walki na ciałach rodziców aktora.

Studio filmowe i teatralne Shochiku, które reprezentuje Ennosuke Ichikawa, wypuściło w piątek 19 maja oficjalne oświadczenie. Możemy w nim przeczytać, że pracownicy są „wstrząśnięci nagłą śmiercią Ichikawa Danshiro, który od lat wspierał świat kabuki”. Odmówiono komentarza w sprawie oskarżeń o molestowanie i nadużycia.  

Ennosuke jest znany nie tylko ze swojej kariery teatralnej, którą rozpoczął w wieku 5 lat w spektaklu „Yoshitsune Senbonzakura”, jednej z trzech najważniejszych sztuk kabuki. Występował także w innych formach teatralnych oraz w serialach telewizyjnych. Jego sława sięga poza Japonię – grał m.in. w Londynie, Amsterdamie oraz Paryżu. Jest znany ze swoich męskich i żeńskich ról.

Kuzyn Ennosuke to jeden z najbardziej współczesnych weteranów teatru i kina – Kagawa Teruyuki. Jego kariera załamała się w 2022 roku, kiedy oskarżono go o molestowanie seksualne oraz wykorzystywanie władzy. Złożył publiczne przeprosiny we wrześniu 2022 roku.

Kabuki (歌舞伎) powstało na początku XVII wieku i szybko stało się wiodącą formą rozrywki w dzielnicach czerwonych latarni, a zwłaszcza w Yoshiwarze na terenie dzisiejszego Tokio. W 1629 roku ząd bakufu zakazał kobietom występowania w sztukach teatralnych po serii skandali obyczajowych. Od tamtej pory wszystkie role kabuki są grane przez mężczyzn.

Obecnie kabuki jest najpopularniejszym z tradycyjnych stylów japońskiego dramatu. Sztuki są prezentowane w charakterystycznych strojach i makijażu. Aktorzy wygłaszają swoje kwestie monotonnym głosem przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów. Korzystają także z obrotowych scen i zapadni, które pozwalają im pojawiać się i znikać. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów kabuki to kładka hanamichi, która rozciąga się na widownię.

.W 2005 roku teatr kabuki został uznany za niematerialne dziedzictwo kulturowe o wyjątkowej uniwersalnej wartości UNESCO. Trzy lata później trafił na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 maja 2023