Kanclerz Niemiec w Pekinie. Olaf Scholz spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem
Kanclerz Niemiec w Pekinie spotkał się z Xi Jinpingiem. „Powiedziałem (chińskiemu) prezydentowi, że ważne jest, aby Chiny skorzystały ze swojego wpływu na Rosję” – poinformował Olaf Scholz. Tematami rozmów były m.in. relacje gospodarcze i sytuacja na Ukrainie.
.Samolot z kanclerzem wylądował w chińskiej stolicy w piątek rano czasu lokalnego. Kanclerz Niemiec w Pekinie wraz z przedstawicielami delegacji zostali poddani testom na obecność wirusa COVID-19. Jak podaje agencja Reuters, testy przeprowadzili chińscy medycy.
Po przylocie kanclerz Scholz spotkał się z Xi Jinpingiem w siedzibie chińskiego parlamentu, Wielkiej Hali Ludowej. Kanclerz Niemiec zaznaczył, że „spotkanie twarzą w twarz jest potrzebne w trudnych czasach, kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę szkodzi opartemu na regułach porządkowi światowemu” – poinformował Reuters.
„Chiny i Niemcy powinny współpracować ze sobą, zwłaszcza w czasach zmian i zamieszania, przez wzgląd na światowy pokój” – oświadczył w piątek przywódca Chin Xi Jinping na spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Według źródeł agencji AFP Olaf Scholz oświadczył, że pragnie „dodatkowo rozwijać współpracę gospodarczą z Chinami, mimo że oba kraje mają różne punkty widzenia”.
Użycie broni jądrowej i apel sprzeciwu
.Chińska agencja Xinhua przekazała, że przywódca Chin Xi Jinping wezwał podczas spotkania do „pokojowego rozwiązania kryzysu” w Ukrainie, a także do wspólnego sprzeciwu wobec użycia broni jądrowej i grożenia nią.
Xi Jinping zaznaczył, że „w obecnych warunkach społeczność międzynarodowa powinna wspólnie popierać wszelkie wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu ukraińskiego (…) stworzenia warunków do wznowienia negocjacji i razem sprzeciwiać się użyciu i groźbom użycia broni jądrowej”– informuje Xinhua.
Spotkanie Scholza z premierem Li Keqiangiem
.Podczas jednodniowej wizyty w Pekinie kanclerz Niemiec spotkał się także z premierem Chin Li Keqiangiem. W trakcie spotkania, według agencji AFP, Scholz zaznaczał, że „Niemcy i Chiny nie są zwolennikami gospodarczego „rozłączenia”, ale potrzebujemy wzajemności oraz równego dostępu dla inwestycji i musimy unikać zależności”.
„Nie jesteśmy zwolennikami „rozłączenia” stosunków gospodarczych z Chinami, ale jest dla nas jasne, że to wiąże się z równymi szansami w relacjach ekonomicznych, z wzajemnością, z kwestią wzajemnej otwartości na inwestycje” – mówił Olaf Scholz.
Kanclerz Niemiec w Pekinie z delegacją przedsiębiorców
.Na pokładzie samolotu było prawie 70 osób. Wśród nich delegacja niemieckich przedsiębiorców. Według mediów są w niej m.in. szefowie firm Adidas, Deutsche Bank, BioNTech, Siemens, Volkswagen, BASF i Bayer.
Odnosząc się do wizyty kanclerza w Chinach, szef monachijskiej konferencji bezpieczeństwa Christoph Heusgen zwrócił uwagę „dlaczego jedziemy tam z delegacją gospodarczą – skoro staramy się zmniejszyć zależności gospodarcze?”.
.Wizyta kanclerza Olafa Scholza w Pekinie jest pierwszą podróżą do Chin, jako szefa niemieckiego rządu, a także pierwszą wizytą przywódcy kraju z grupy G7 od trzech lat. Spotkanie określa się kontrowersyjnym, także w Niemczech. Należy podkreślić, że do rozmów między przywódcami dochodzi krótko po zjeździe Komunistycznej Partii Chin, a także w trakcie trwania wojny na Ukrainie, której Pekin do dziś nie potępił.