Wybory prezydenckie 2025 - we wtorek decyzja Donalda Tuska
Kandydat PO w wyborach prezydenckich 2025, albo jeszcze inaczej: kto startuje z Platformy w wyborach prezydenckich? – to najczęściej powtarzane dziś pytanie w sejmowych kuluarach. Wybory prezydenckie 2025 zbliżają się coraz większymi krokami i kwestia tego, kto wystartuje z PO w wyborach prezydenckich powinno zostać jak najszybciej rozstrzygnięte. Wybory te są ważne dla ugrupowań rządzących, bowiem na swój sposób „domykają system”.
Data wyborów prezydenckich 2025
.Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2025 zależy od decyzji Marszałka Sejmu. To on bowiem wyznacza datę wyborów prezydenckich. Ale też nie ma on zbyt wielkiego ruchu. Przepisy prawa stanowią bowiem, że termin pierwszej tury wyborów prezydenckich przypada nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż 75 dni zanim upłynie pięcioletnia kadencja obecnego prezydenta, Andrzeja Dudy. Najbardziej optymalną datą pierwszej tury wyborów prezydenckich jest w tej sytuacji 18 maja 2025.
Gdyby żaden z kandydatów nie uzyskałby 50% wszystkich oddanych w pierwszej turze wyborów prezydenckich głosów, w dwa tygodnie później, a więc 1 czerwca 2025 odbyłaby się druga tura wyborów prezydenckich. Do drugiej tury wyborów przechodzi dwójka kandydatów, która kończy pierwszą turę wyborów z najwyższą liczbą uzyskanych głosów.
Jeśli między pierwszą a drugą turą kandydat przechodzący do drugiej tury umrze, utraci prawo wyborcze lub wycofa się z wyścigu, wówczas w jego miejsce wchodzi kolejny kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów podczas pierwszej tury głosowania. Wówczas data drugiej tury zostaje automatycznie odroczona o 14 dni.
Do kiedy zgłoszenia kandydatów na prezydenta RP?
.Konstytucja i ordynacja wyborcza bardzo dokładnie podają, jaki jest ostateczny termin zgłaszania kandydatów w wyborach prezydenckich, kto, jak i gdzie zgłasza kandydatów w wyborach prezydenckich, do kiedy kandydat musi być zgłoszony, ile podpisów musi przedstawić kandydat na prezydenta Polski.
Kandydat na Prezydenta RP zgłaszany jest osobiście lub przez pełnomocnika komitetu wyborczego nie później, niż do 45. dnia przed dniem wyborów, a więc czas na ostateczne zgłoszenie kandydata w wyborach prezydenckich możliwe jest do pierwszych dni kwietnia 2025 r. Warto przy tym zauważyć, że decyduje ostateczna decyzja danego komitetu wyborczego i wymiana kandydata w wyborach prezydenckich jest praktyką już stosowaną w polskiej polityce.
Specjalne posiedzenie Klubu Parlamentarnego PO, w programie rozmowa o wyborach
.We wtorek klub Koalicji Obywatelskiej zbierze się na wyjazdowym posiedzeniu pod Warszawą. Ma w nim wziąć udział premier Donald TUSK. Na posiedzeniu będzie mowa o przyszłej kampanii prezydenckiej; podsumowany ma być też mijający rok od wyborów parlamentarnych 15 października.
Spodziewany jest udział premiera. „Szef pewnie nie będzie brał udziału w całości posiedzenia, ale przyjedzie na koniec” – powiedział PAP jeden z członków klubu KO.
Koalicja Obywatelska nie wskazała dotąd oficjalnie kandydata na prezydenta w przyszłorocznych wyborach. „Decyzję o kandydacie Koalicji Obywatelskiej, a może szerzej, może całej koalicji 15 października, powinniśmy ogłosić przed Bożym Narodzeniem” – powiedział Donald TUSK. Jako najbardziej prawdopodobny kandydat przez dużą część wymieniany jest prezydent Warszawy, wiceszef PO Rafał TRZASKOWSKI.
Kandydat PO w wyborach prezydenckich – trzy możliwości
.Donald TUSK, jako przewodniczący Platformy Obywatelskiej, ale także premier, a przede wszystkim lider większości rządowej, stoi przed nie lada pytaniem o to, kto będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej. Szersze pytanie brzmi: jak zapewnić, że wybory prezydenckie 2025 sprawią, że „system się domknie”, a więc prezydent będzie jednoznacznie wspierał działania koalicji rządowej. W tej sytuacji jawią się trzy podstawowe warianty wyjścia z tej sytuacji.
Pierwszy wariant: jeden wspólny kandydat i wybory prezydenckie wygrane w pierwszej turze
.To najtrudniejszy, najbardziej ambitny wariant, również bardzo trudny do przeprowadzenia, ale możliwy. Wybory wygrane w pierwszej turze przez Donalda TUSKA lub (ostatecznie) innego wspólnego kandydata wszystkich partii współtworzącej koalicję rządzącą. Warunkiem jest niestartowanie przez Władysława KOSIANIAKA-KAMYSZA, Szymona HOŁOWNIĘ, Krzysztofa GAWKOWSKIEGO, Magdalenę BIEJAT, Agnieszkę DZIEMIANOWICZ-BĄK, ani nikogo innego z obozu partii współtworzących koalicję. Według wszystkich badań jeden wspólny kandydat przechodzi spokojnie w tych wyborach poprzeczkę większości wyborczej. Zostaje prezydentem już w pierwszej turze. W takim wariancie łączącym kandydatem byłby premier Donald TUSK.
Drugi wariant: wewnętrzne prawybory w Platformie Obywatelskiej
.Na silnego kandydata, o wiele silniejszego niż Rafał TRZASKOWSKI, urósł w ostatnim czasie Radosław SIKORSKI. Wiatrem ku jego startowi w wyborach prezydenckich jest sytuacja za oceanem, jego relacje w świecie, doświadczenie ministra obrony narodowej, marszałka Sejmu, ministra spraw zagranicznych, wiedza o strategiach bezpieczeństwa narodowego. A to właśnie kwestia bezpieczeństwa narodowego będzie decydujące o przyszłości Polski w najbliższych latach. Prezydent Warszawy Rafał TRZASKOWSKI nie ma w tych zakresach nawet jednej czwartej doświadczenia, jakim dysponuje Radosław SIKORSKI. Nie mówiąc o szkolnych błędach, zrażających bardziej centrowych wyborców, takich choćby jak „wojna z krzyżami”.
Trzeci wariant: powtórka z wyborów 2020 r.
.Najmniej prawdopodobna wydaje się być możliwość wystawienia Rafała TRZASKOWSKIEGO w wyborach prezydenckich jako kandydata Platformy Obywatelskiej. Taka oczywiście może być decyzja Donalda TUSKA, jednak będzie to decyzja o sporym ryzyku, biorąc pod uwagę także wagę tych wyborów. Jednak to decyzja przewodniczącego PO i premiera co do tego, kto będzie kandydatem PO w wyborach prezydenckich 2025 będzie tu decydująca. Politycy i członkowie PO będą musieli się do niej zastosować.
Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025?
.Kandydaci w wyborach prezydenckich w Polsce 2025 r. zostają w tych miesiącach wyznaczani przez swoje partie polityczne, pojawiają się w dywagacjach liderów partyjnych, są testowani w sondażach przedwyborczych i pogłębionych badaniach postrzegania przez opinię publiczną, są także proponowani przez liderów opinii. Pierwszą listę potencjalnych kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 zamieścił tygodnik „Gazeta na Niedzielę”. Lista ta powiększa się o kolejne nazwiska, w kolejności alfabetycznej:
- Rajmund ANDRZEJCZAK – generał
- Magdalena BIEJAT – polityk lewicy
- Mariusz BŁASZCZAK – były minister obrony
- Tobiasz BOCHEŃSKI – polityk PiS
- Zbigniew BOGUCKI – polityk PiS
- Krzysztof BOSAK – lider Konfederacji
- Przemysław CZARNEK – polityk PiS
- Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK – polityk lewicy
- Krzysztof GAWKOWSKI – polityk lewicy
- Dorota GAWRYLUK – publicystka
- Łukasz GIBAŁA – Kraków dla Mieszkańców
- Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050
- Klaudia JACHIRA – polityk Zielonych
- Patryk JAKI – polityk Suwerennej Polski
- Marek JAKUBIAK – polityk PiS
- Janusz KORWIN-MIKKE – polityk UPR
- Władysław KOSINIAK-KAMYSZ – lider PSL
- Marek MAGIEROWSKI – b. ambasador Polski w USA
- Paulina MATYSIAK – polityk lewicy
- Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji
- Piotr MILOWAŃSKI – polityk PiS
- Mateusz MORAWIECKI – były premier
- Arkadiusz MULARCZYK – polityk PiS
- Karol NAWROCKI – prezes IPN
- Barbara NOWACKA – polityk lewicy/PO
- Piotr NOWAK – polityk PIS
- Marcin PIĄTKOWSKI – ekonomista
- Kacper PŁAŻYŃSKI – polityk PiS
- Marcin PRZYDACZ – polityk PIS
- Jacek SIEWIERA – szef BBN
- Radosław SIKORSKI – szef MSZ
- Krzysztof STANOWSKI – publicysta
- Tomasz SZATKOWSKI – b. ambasador Polski przy NATO
- Dominik TARCZYŃSKI – polityk PiS
- Rafał TRZASKOWSKI – polityk PO
- Donald TUSK – premier
- Maciej WILK – Tak dla CPK
- Ewa ZAJĄCZKOWSKA-HERNIK – polityk Konfederacji
PAP/AJ