Kapitał prywatny jest konieczny do wzmocnienia zdolności obronnych Europy - Andrzej Domański
Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że Polska będzie w trakcie swojej prezydencji w Radzie UE priorytetowo traktować wzmocnienie obronności Europy. Jego zdaniem jest czymś oczywistym, że UE nie będzie finansować wydatków wojskowych wyłącznie z pieniędzy publicznych i musi też zmobilizować kapitał prywatny.
UE musi zmobilizować kapitał prywatny
.Podczas dwudniowego spotkania ministrów finansów państw UE w Brukseli Domański przedstawi priorytety polskiej prezydencji, która rozpocznie się za trzy tygodnie. Minister 9 grudnia w rozmowie z dziennikarzami podkreślił potrzebę „nowej dynamiki i przyspieszenia procesów” we współpracy z nową Komisją Europejską.
„Podczas polskiej prezydencji, na spotkaniach ECOFIN (ministrów finansów UE), będziemy oczywiście dyskutować o nowych sposobach finansowania gotowości obronnej i sposobach budowania europejskiego przemysłu obronnego. (…) Dla Polski, dla Europy, absolutnie kluczowe jest, abyśmy byli gotowi, aby Europa była gotowa do obrony” – powiedział Domański przed spotkaniem.
Stanowisko Niemiec względem nowego unijnego funduszu obronnego
.Jego zdaniem jest czymś oczywistym, że UE nie będzie finansować zarówno transformacji energetycznej, jak i wydatków wojskowych wyłącznie z pieniędzy publicznych i dlatego musi również zmobilizować kapitał prywatny. Polska zamierza także przyspieszyć prace nad unią rynków kapitałowych.
Odpowiadając na pytanie o stanowisko Niemiec w sprawie nowego funduszu na obronność, minister poinformował o konstruktywnej dyskusji z nowym ministrem finansów RFN Joergiem Kukiesem w Brukseli. Podkreślił w tym kontekście, że Polska jest otwarta na dyskusję o różnych sposobach finansowania poprawy zdolności obronnych w Europie. Domański ocenił też, że wysokie ceny energii stanowią poważne wyzwanie dla europejskiej gospodarki. Zapowiedział też, że temat Ukrainy będzie obecny na każdym spotkaniu ministrów finansów w czasie polskiej prezydencji.
Szef polskiego resortu rozmawiał w Brukseli m.in. z unijnym komisarzem ds. gospodarki Valdisem Dombrovskisem o sposobach zmniejszenia biurokracji. Dombrovskis napisał na platformie X, że z zadowoleniem przyjął zobowiązanie Domańskiego do utrzymania kwestii Ukrainy wysoko na liście priorytetów przyszłych spotkań ministrów finansów UE. Domański spotkał się też w Brukseli z komisarzem UE ds. obronności Andriusem Kubiliusem.
Polska z największą armią UE
.Na temat tego, iż jeśli Polska spełni ambitne plany modernizacji i zwiększenia siły własnej armii, to będzie dysponowała największą armią lądową w całej Unii Europejskiej, na łamach “Wszystko co Najważniejsze” pisze Alexandre MASSAUX w tekście “Największa siła militarna Unii Europejskiej“.
“Warszawa uchwaliła nowe prawo obronne w 2022 roku. Jak podaje polski rząd, polska armia liczy obecnie ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Na mocy nowych przepisów polska armia zostanie docelowo zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Jeśli te liczby zostaną osiągnięte, polska armia przewyższy 200-tysięczną armię francuską, która jest obecnie największą armią w UE”.
”Dzięki stale rosnącemu budżetowi obronnemu, zwiększonemu zaangażowaniu w misje UE i NATO, korzystnym czynnikom geopolitycznym oraz dużemu potencjałowi rekrutacyjnemu Polska ma dobrą pozycję, aby nadal wzmacniać swoje siły zbrojne. Świadczą o tym zresztą ostatnie zakupy. W ostatnich latach Polska dokonała szeregu poważnych zakupów broni w celu modernizacji i wzmocnienia swoich sił zbrojnych. W 2016 roku zamówiła w niemieckiej firmie Krauss-Maffei Wegmann 100 czołgów najnowszej generacji Leopard 2A5. Z kolei od polskiej firmy WZM zakupiła transportery opancerzone Rosomak, które służą do transportu oddziałów i wsparcia logistycznego na polu walki. W 2018 roku Polska zawarła umowę z amerykańską firmą Raytheon na zakup systemu Patriot, najnowocześniejszego systemu obrony przeciwlotniczej”.
.”Zakup ten był jednym z największych zakupów obronnych w historii Polski i został wyceniony na 4,75 mld dolarów. Polska kupiła także samoloty myśliwskie F-35 od amerykańskiej firmy Lockheed Martin – zamówiła 32 myśliwce z tej serii, które zastąpią wysłużone myśliwce MiG-29 i Su-22. Zamówiono również wojskowe drony, w tym drony MQ-9 Reaper produkowane przez amerykańską firmę General Atomics. Od 2022 roku zakupy te znacznie przyspieszają. W Korei Południowej Polska kupiła 288 systemów wielokrotnych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo i 1000 czołgów K2 od Hyundai Rotem. W USA Warszawa zamówiła 116 nowych czołgów Abrams. Dla porównania – Francja, Niemcy i Wielka Brytania mają obecnie podobno po 200 czołgów” – pisze Alexandre MASSAUX.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ