
Broniący Bachmutu ukraińscy żołnierze w walkach z Rosjanami używają XIX-wiecznych ciężkich karabinów maszynowych Maxim – pisze w piątek “The Telegraph”. “To broń z pierwszej wojny światowej używana w trzeciej wojnie światowej” – powiedział BBC jeden z walczących tam Ukraińców. Karabiny maszynowe Maxim został wynaleziony w 1884 roku przez Hirama Maxima. Był to pierwszy w pełni automatyczny karabin maszynowy na świecie.
.Według brytyjskiego dziennika Ukraińcy mają na wyposażeniu karabiny maszynowe Maxim, kojarzone z epoką kolonialną i I wojną światową, ponieważ m.in. w ten sposób muszą rekompensować niedobory nowoczesnej broni. “Maxim ma 120 lat historii zabijania Rosjan – powiedział jeden z ukraińskich żołnierzy obsługujących stanowisko strzeleckie z Maximem. – To broń z pierwszej wojny światowej używana w trzeciej wojnie światowej”.
Karabiny maszynowe Maxim
.Maxim został skonstruowany w 1884 roku przez Hirama Stevensa Maxima. Jest uznawany za pierwszy w pełni automatyczny karabin maszynowy na świecie. Strzelając z szybkością 600 pocisków na minutę, Maxim musi być chłodzony wodą, co znacznie zwiększa jego wagę. Jest jednak w stanie utrzymać swoją szybkostrzelność znacznie dłużej niż karabiny chłodzone powietrzem.
Skuteczność cekaemów Maxim
.”Wiele razy widziałem karabiny maszynowe Maxim na pozycjach strzeleckich. Pomimo swojego wieku jest to dość potężna broń; najważniejsze jest, aby nie zapomnieć dolać trochę wody” – mówi cytowany przez portal gazety 27-letni Władysław, ukraiński żołnierz z Bachmutu. “Jedyną wadą jest jego waga. Mimo to Maxim jest dość skuteczną bronią w zdolnych rękach. Trzeba o nią dbać, żeby się nie klinowała i wtedy działa płynnie jak zegar” – dodał Ukrainiec.
Bachmut – epicentrum działań wojennych na Ukrainie
.Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski poinformował w piątek, że Bachmut w obwodzie donieckim wciąż stanowi epicentrum działań bojowych; walki o miasto trwają, a siły rosyjskie usiłują je całkowicie okrążyć.
“Faktycznie wzdłuż całej wschodniej linii frontu wróg prowadzi działania ofensywne. Próbuje przerwać obronę naszych wojsk” – powiedział Syrski. Jako miejsca najbardziej zaciętych walk wymienił m.in. Kreminną w obwodzie ługańskim, ale zaznaczył, że “epicentrum działań bojowych pozostaje Bachmut”. Dodał następnie, że “walki o miasto trwają”.
Syrski, którego wypowiedź przekazał oficjalny kanał Military Media Center, dodał, że walki toczą się “na północy, wschodzie i południu miasta”. Ukraiński generał zapewnił, że wojska rosyjskie ponoszą “ogromne straty”. “Niestety, straty mamy również my, ale o wiele mniejsze” – dodał Syrski.
Obszary przemian ładu światowego
.Na temat znaczenia Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Ukrainy, dla przemian ładu międzynarodowego, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Thomas GOMART w tekście “Przeorganizowanie światowego ładu i nowe epicentrum“.
“Kilka krajów chce przeorganizować światowy ład na swoją korzyść, podczas gdy inne chcą za wszelką cenę utrzymać dotychczasowy porządek. Efektem jest systemowa nierównowaga, ponieważ żadna pojedyncza wielka siła nie jest w stanie ustabilizować stosunków międzynarodowych”.
“Gdzie znajdują się główne obszary przemian? Ich epicentrum stały się Ukraina i Europa Środkowa, rozpięta między Berlinem a Moskwą. Obszar, który znalazł się w centrum dwóch wojen światowych – z prostego powodu: bez ukraińskiej ludności, rolnictwa i przemysłu Rosja nigdy nie byłaby w stanie stać się wielkim mocarstwem, a bez rosyjskiej potęgi Niemcy zdominowałyby Europę. Inwazja z lutego 2022 roku odpowiada backlashowi (odbiciu – red.) „europejskiej wojny domowej”, by posłużyć się tytułem książki niemieckiego historyka Ernsta Noltego (1923–2016), który wykazał następstwo przyczynowo-skutkowe pomiędzy rewolucją bolszewicką a powstaniem faszyzmu na Zachodzie. Zwycięstwo ZSRR nad tym ostatnim stało się religią państwową w Rosji Władimira Putina. Ten backlash następuje w czasie, gdy Europa kurczy się w skali globalnej”.
“Decydując się na „demilitaryzację” i „denazyfikację” Ukrainy siłą, rosyjski prezydent zamierzał napisać nową kartę w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, trzydzieści lat po upadku ZSRR. Z podwójnym celem: podporządkować sobie naród ukraiński i przeciwstawić się Zachodowi oskarżanemu o wszelkie zło. „Gdyby Rosja i Ukraina połączyły się, powstałby potężny geopolityczny rywal dla Zachodu”, oceniał w 2020 r.”
.”Jego decyzja o agresji wywołała falę uderzeniową, która dotarła daleko poza relacje rosyjsko-ukraińskie. Wraz z powrotem działań wojennych o wysokiej intensywności kontynent europejski traci swoją główną przewagę w globalizacji, jaką jest strategiczna stabilność. Ta wojna wydaje się anachroniczna dla tych, którzy od 1991 roku utożsamiają globalizację z demilitaryzacją, czyli dla Europejczyków. Nie jest taka dla tych, którzy widzą świat poprzez rywalizację mocarstw, przede wszystkim Rosjan, Amerykanów i Chińczyków” – pisze Thomas GOMART.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ