Karol III obrał Niemcy i Francję za cel swej pierwszej podróży zagranicznej w roli monarchy

Król Karol III w swą pierwszą podróż zagraniczną jako monarcha uda się do Niemiec i Francji

Król Wielkiej Brytanii Karol III w swoją pierwszą podróż zagraniczną jako monarcha uda się do Francji i Niemiec, a odbędzie się ona w dniach od 26 do 31 marca – ogłosił w piątek Pałac Buckingham.

.Brytyjskie media, przypominając, że decyzje o oficjalnych podróżach zagranicznych monarchy są podejmowane zgodnie z radą rządu, zwracają uwagę, że wybór Francji i Niemiec, a nie któregoś z krajów Wspólnoty Narodów, jest sygnałem chęci poprawy stosunków z Paryżem i Berlinem, które od czasu brexitu bywają trudne.

Król Karol III niebawem z wizytą we Francji i Niemczech

.Jak przekazał Pałac Buckingham, Karol III i królowa-małżonka Camilla udadzą się najpierw do Francji, gdzie zostaną przyjęci przez prezydenta Emmanuela Macrona w pałacu w Wersalu. Następnie Karol III, jako pierwszy w historii członek brytyjskiej rodziny królewskiej, wygłosi przemówienie przed francuskim parlamentem, zaś Camilla uda się muzeum d’Orsay, gdzie otworzy wystawę obrazów Edouarda Maneta i Edgara Degasa. Na koniec obydwoje pojadą do Bordeaux, gdzie m.in. będą zwiedzać winnice, wytwarzające wino w organiczny sposób.

W Niemczech królewska para zostanie powitana przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera przy Bramie Brandenburskiej, a następnie przyjęta przez niego w jego siedzibie – Pałacu Bellevue. Karol III wygłosi przemówienie w niemieckim parlamencie jako pierwszy brytyjski monarcha w historii i spotka się ukraińskimi uchodźcami wojennymi, którzy niedawno przyjechali do Niemiec. Ostatnim punktem podróży będzie wizyta w Hamburgu, gdzie Karol III i Camilla odwiedzą pozostałości kościoła św. Mikołaja, który został zniszczony wskutek alianckich nalotów pod koniec II wojny światowej i pozostawiony w takiej formie.

Poprzednie podróże do Francji i Niemiec

.Karol III jako Książę Walii i następca tronu odbył 34 podróże do Francji i 28 – do Niemiec. Poprzednio we Francji był w 2019 r. z okazji 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, a w Niemczech – w 2020 r., aby uczcić obchodzony w tym kraju dzień pamięci ofiar wojny.

Jego matka, królowa Elżbieta II, złożyła osiem wizyt we Francji i trzy – w Niemczech. Ostatnie miały miejsce – odpowiednio – w 2014 i 2015 r.

O osobliwości monarchii w liberalnej demokracji

.„W demokracji liberalnej, przyjmującej zwykle formy prezydencką, semiprezydencką lub parlamentarno-gabinetową, monarchia nie jest już często stosowanym rozwiązaniem” – pisze prof. Bogdan SZLACHTA, kierownik Katedry Filozofii Polityki w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

Jak podkreśla, „Król Karol III, noszący imię dwóch Stuartów, których panowania doprowadziły do rewolucji, rozumie swoją rolę: nie tylko stara się eksponować neutralność polityczną, ale także uwzględniać znaczenie ekologii jako tego, co dotyczy wszystkich, a nawet swoiście pojmowanego ekumenizmu czy raczej tolerancji religijnej w niezwykle zróżnicowanym, wielokulturowym tyglu, jakim jest współczesne mu społeczeństwo brytyjskie. Nie tyle próba homogenizowania całości, upodabniania do siebie jej członków, jak ongiś, ile próba kształtowania postaw otwartych na inność jest już przez niego podejmowana i będzie zapewne podejmowana w trakcie jego panowania.

Prof. SZLACHTA zwraca uwagę, że „nie jest to już monarcha podobny innym, rządzącym także, a nie tylko panującym nad mniej zróżnicowanymi zbiorowościami, zabiegającym o zachowanie nie odmienności różnych kulturowo (i religijnie) obywateli, lecz odmienności swych poddanych wobec poddanych innych monarchów lub obywateli innych republik. Utrzymujące się w różnych częściach świata monarchie realizują bowiem różne cele: zawsze są znakami jedności, skupienia obywateli wokół centrum nie deliberującego, lecz centrującego obywateli; w społeczeństwach złożonych z przedstawicieli wielu kultur, nawet wielu narodów nastawione są obecnie na tolerowanie odmienności, lecz w społeczeństwach jednolitych kulturowo na umacnianie jednej kultury”.

PAP/Bartłomiej Niedziński/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 marca 2023
Fot.: Mark Jones, Król Karol III / Wikimedia Commons