Karol Nawrocki, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, na portalu Polonorama o powstaniu styczniowym

Karol Nawrocki, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej, na portalu Polonorama o powstaniu styczniowym

Tekst dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Karola NAWROCKIEGO pt. „Polska sztafeta wolności”, który ukazał się w czwartek na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również na Polonoramie – portalu informacyjno-kulturalnym dla Polonii greckiej. Artykuł Karola NAWROCKIEGO na Polonoramie stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów.

Artykuł Karola Nawrockiego na Polonoramie

.Polonorama jest największym portalem informacyjno – kulturalnym dla Polonii greckiej. Współpracuje m.in. z Ambasadą RP w Atenach, Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu” na portalu Polonorama ukazał się artykuł prezesa IPN Karola NAWROCKIEGO nt powstania styczniowego. Tekst dostępny jest również na „Wszystko Co Najważniejsze” w językach: polskim, angielskim, francuskim, włoskim oraz hiszpańskim.

Samotna walka o wolność

.„Dnia 22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie, które miało się okazać najdłuższym z polskich zrywów porozbiorowych. Tymczasowy Rząd Narodowy wezwał rodaków na pole walki już ostatniej o wolność i niepodległość. Jednocześnie ogłosił uwłaszczenie chłopów i podkreślił, że wszyscy, bez różnicy wiary i rodu, są wolnymi i równymi Obywatelami kraju. Był to wielki krok w budowaniu nowoczesnego narodu” pisze Karol NAWROCKI.

„Powstanie Styczniowe od początku było starciem Dawida z Goliatem. Owszem, armia rosyjska miała za sobą kompromitującą porażkę w wojnie krymskiej (1853–1856). Tam jednak Turków wsparły nowocześnie wyposażone wojska państw zachodnich: Wielkiej Brytanii, Francji i Królestwa Sardynii. Polakom natomiast przyszło walczyć w samotności”.

Jak podkreśla prezes Instytutu Pamięci Narodowej, „przedwojenna niepodległa Polska (1918–1939) z wielkim szacunkiem traktowała weteranów Powstania Styczniowego – ludzi, którzy skutecznie inspirowali kolejne pokolenia do walki o wolność. Taki sam szacunek jesteśmy im winni dziś, po 160 latach. I gdy Ukraina broni się przed rosyjską inwazją, widzimy wyraźnie, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Wciąż trzeba ją pielęgnować, a gdy to konieczne – stanąć do walki“.

Projekt „Opowiadamy Polskę Światu”

.„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promujący Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie “Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.

Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

Oprac. PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 stycznia 2023