Karol NAWROCKI i Donald TUSK. Wybory 2025

Karol Nawrocki wybory prezydenckie 2025

Wybory prezydenckie odbywają się 18 maja 2025 r. Kilkadziesiąt kilometrów od siebie głosowali w odstępie kilkunastu minut w Gdańsku i Sopocie Karol NAWROCKI i Donald TUSK. Sondażowe wyniki wyborów – zapewne pierwszej tury, jeśli wierzyć ostatnim sondażom prezydenckim – poznamy po godz. 21.00.

Karol NAWROCKI głosował w Gdańsku

.Kandydat obywatelski wspierany w wyborach prezydenckich 2025 r. przez największą partię opozycyjną (PiS), prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol NAWROCKI w niedzielę 18 maja 2025 r. zagłosował w I turze wyborów w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 81 w Gdańsku. Karolowi NAWROCKIEMU towarzyszyli żona, córka i synowie.

„Warto brać odpowiedzialność za Polskę, więc wszystkich zachęcam do tego, aby wybrać swojego kandydata, brać udział w wyborach. To jest bardzo ważne, bo kształtujemy swoją przyszłość” – powiedział dziennikarzom Karol NAWROCKI, który oddał głos w komisji wyborczej zlokalizowanej w Szkole Podstawowej nr 58 w Gdańsku.  Dopytywany o spodziewaną frekwencję podczas wyborów prezydenckich stwierdził, że „nie zna się na sondażach”. „Ja wykonuję swoją misję, więc skupiam się na tym” – dodał Karol NAWROCKI.

Donald Tusk głosował w Sopocie

Premier Donald Tusk z żoną Małgorzatą zagłosowali w wyborach prezydenckich po godz. 11 w komisji w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie. Po głosowaniu Tusk stwierdził, że miało padać w Sopocie, a jest słońce, więc traktuje to jako bardzo dobry znak. 

„Od początku wiedzieliśmy, niezależnie od różnych zmian nastrojów – raz entuzjazm, raz obawy – każdego z kandydatów” – powiedział Donald Tusk i podkreślił, że od początku było wiadomo, że w wyborach prezydenckich 2025 to będzie bój o każdy głos.

Premier Donald Tusk pytany o frekwencję i polaryzację stwierdził, że dwie największe frekwencje w polskich wyborach odnotowaliśmy dwa razy wtedy, gdy była największa polaryzacja – w 1989 r. i 15 października 2023 r.

„Polaryzacja, to jest takie niemodne i groźne słowo, ale tak naprawdę polaryzacja to jest świadomy wybór ludzi, bo wiedzą o co chodzi” – wskazał Donald Tusk i dodał, że jego zdaniem ludzie mają większą skłonność do głosowania i wybierania, gdy wiedzą, że wybór nie jest przesadnie skomplikowany, ale jest dość prosty.

Donald Tusk stwierdził, że tak było w 2023 r. i tak będzie teraz w drugiej turze. Wskazał, że trudno będzie uzyskać rekordowy wynik, z jakim mieliśmy do czynienia podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. Wtedy w wyborach wzięło udział 74,38 proc. uprawnionych Polaków.

Głosowanie w wyborach prezydenckich 18 maja 2025 r. rozpoczęło się o godz. 7 i potrwa do godz. 21. Głosować można na jednego z 13 kandydatów.

Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025? [LISTA PKW]

  1. Artur BARTOSZEWICZ
    Kandydat niezależny
    TU PROGRAM Artura BARTOSZEWICZA: [LINK]
  2. Magdalena BIEJAT
    Kandydatka Nowej Lewicy
    TU PROGRAM Magdaleny BIEJAT: [LINK]
  3. Grzegorz BRAUN
    Kandydat Konfederacji Korony Polskiej
    TU PROGRAM Grzegorza BRAUNA: [LINK]
  4. Szymon HOŁOWNIA
    Kandydat Polski 2050/Trzeciej Drogi
    TU PROGRAM Szymona HOŁOWNI: [LINK]
  5. Marek JAKUBIAK
    Kandydat Wolnych Republikanów
    TU PROGRAM Marka JAKUBIAKA: [LINK]

  6. Maciej MACIAK
    Kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju
    TU PROGRAM Macieja MACIAKA: [LINK]
  7. Sławomir MENTZEN
    Kandydat Konfederacji
    TU PROGRAM Sławomira MENTZENA: [LINK]
  8. Karol NAWROCKI
    Kandydat obywatelski popierany przez PiS
    TU PROGRAM Karola NAWROCKIEGO: [LINK]
  9. Joanna SENYSZYN
    Kandydatka niezależna
    TU PROGRAM Joanny SENYSZYN: [LINK]
  10. Krzysztof STANOWSKI
    Kandydat niezależny
    TU PROGRAM Krzysztofa STANOWSKIEGO: [LINK]

  11. Rafał TRZASKOWSKI
    Kandydat Platformy Obywatelskiej/KO
    TU PROGRAM Rafała TRZASKOWSKIEGO: [LINK]
  12. Marek WOCH
    Kandydat Bezpartyjni i Samorządowcy
    TU PROGRAM Marka WOCHA: [LINK]
  13. Adrian ZANDBERG
    Kandydat Partii Razem
    TU PROGRAM Adriana ZANDBERGA: [LINK]

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 maja 2025