Katalin Novak - prezydent Węgier z wizytą na Ukrainie

prezydent Węgier

Prezydent Węgier Katalin Novak po raz drugi od czasu objęcia urzędu odwiedza Kijów, jednak nie przełoży się to zapewne na poprawę stosunków węgiersko-ukraińskich, które zależą od polityki rządu Viktora Orbana – ocenia tygodnik HVG.

Prezydent Węgier z wizytą na Ukrainie

.W środę rano Novak oddała cześć ofiarom wojny na Ukrainie, a po południu bierze udział w odbywającej się po raz trzeci Platformie Krymskiej. Jednak prasa węgierska podkreśla głównie fakt, że od początku rosyjskiej inwazji w stolicy Ukrainy wizyty nie złożył ani premier Viktor Orban (pomimo zaproszenia od Wołodymyra Zełenskiego), ani minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Portal HVG zaznacza, że postawa prezydent Novak w stosunku do agresji rosyjskiej zawsze była bardziej zdecydowana niż postawa Orbana. „Wątpliwe jest jednak, że prezydent republiki może cokolwiek zrobić, aby złagodzić złe stosunki” – dodaje.

Napięte relacje węgiersko-ukraińskie

.Jej wizyta w Kijowie odbywa się w czasie napiętych relacji, których nie polepszyło przekazanie Budapesztowi przez Rosjan węgierskich jeńców wojennych bez udziału i wiedzy Kijowa czy oskarżenia rządu Orbana pod adresem Kijowa w sprawie ustawy oświatowej, ograniczającej prawa mniejszości węgierskiej na Ukrainie – podkreśla portal. Ukraińscy analitycy w rozmowie z HVG podkreślają, że stosunki ukraińsko-węgierskie mogą się poprawić dopiero po zmianie rządu w Budapeszcie.

Wizyta na Zakarpaciu

.„Wszystkie decyzje podejmowane są w kancelarii premiera, nawet jeśli głowa państwa stara się zachowywać niezależnie” – powiedział Hiennadij Maksak z think tanku Ukrainian Prism, krytykując również fakt, że Novak najpierw udała się na Zakarpacie, a w drugiej kolejności do Kijowa. We wtorek w drodze do Kijowa Novak pojechała na ukraińskie Zakarpacie, gdzie mieszka około 100-tysięczna mniejszość węgierska. Prezydent spotkała się m.in. z przedstawicielami lokalnej administracji, z którymi rozmawiała o współpracy transgranicznej i wspólnych inicjatywach.

Polityka Węgier wobec Ukrainy

.„Mamy sojusznika na Węgrzech, który wspiera Ukrainę w jej niepodległości i suwerenności. Ważne jest, aby węgierski rząd zmienił swoją politykę wobec Kijowa w ten sam sposób” – powiedział w związku z wizytą Novak przewodniczący Zakarpackiej Rady Obwodowej Wołodymyr Czubirko, cytowany przez portal Telex. Po wizycie w Kijowie Katalin Novak uda się do Rzymu, gdzie w piątek zostanie przyjęta przez papieża Franciszka. Dwa lata temu, jeszcze przed pełnoskalową inwazją rosyjską na Ukrainę, w szczycie Platformy Krymskiej uczestniczył ówczesny prezydent Węgier Janos Ader.

Prorodzinna polityka społeczna na Węgrzech

.Na temat prorodzinnej polityki społecznej na Węgrzech, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze prezydent Węgier Katalin NOVÁK w tekście „Jak polityka wspiera demografię?„.

„Dziesięć lat temu, kiedy większością 2/3 wygraliśmy wybory, podjęliśmy na Węgrzech decyzję, że wyjdziemy z kryzysu ekonomiczno-polityczno-moralnego, koncentrując się nie tylko na wzroście gospodarczym, ale i wspieraniu rodzin. Naszym pierwszoplanowym celem do dzisiaj pozostaje zatrzymanie procesu zmniejszania się liczby ludności. Węgierska polityka prorodzinna jest wyjątkowa w skali świata”.

„Istnieje takie europejskie wyobrażenie na temat zatrzymania procesu zmniejszania się liczby ludności, które opiera się na uznaniu, że w pewnej części świata źródłem problemu jest drastyczne zwiększenie liczby ludności, a w drugiej – jej zmniejszenie, a więc jako proste rozwiązanie jawi się zrównoważenie tych procesów. Węgrzy natomiast uważają, że ze zmniejszaniem się liczby ludności należy walczyć własnymi siłami, kładąc nacisk na wzmocnienie rodzin oraz wspieranie decyzji o posiadaniu potomstwa. Obraliśmy kierunek odmienny od europejskiego mainstreamu, ogłosiliśmy rządy stawiające w centrum uwagi rodzinę”.

„Do osiągnięcia sukcesu obok politycznego zamiaru niezbędne są pewność i konsekwencja, a także zapewnienie rodzinie ochrony również w najwyższych rangą przepisach prawa. Mając to na uwadze, umieściliśmy w konstytucji podstawowe zapisy prorodzinne. Węgierska konstytucja chroni życie poczęte, wyraża też wiarę, iż podstawą rodziny jest małżeństwo czy też relacja rodzice-dziecko, zawiera zapis o znaczeniu wspierania decyzji o posiadaniu potomstwa, określa, że instytucja małżeństwa jest związkiem pomiędzy mężczyzną a kobietą, zawartym na podstawie dobrowolnej decyzji, a także to, że matką jest kobieta, a ojcem mężczyzna”.

.”Oprócz tego, że zapewniliśmy podstawy teoretyczne, zdawaliśmy sobie sprawę, że do osiągnięcia naszego celu niezbędne są podstawy ekonomiczne, wszak skuteczna polityka rodzinna jest niezwykle kosztowna. Jednocześnie uważamy, że nie ma lepszej inwestycji niż wsparcie dla rodzin, dlatego w ciągu dziesięciu lat trzykrotnie zwiększyliśmy środki budżetowe przeznaczone dla rodzin. Rząd węgierski przeznacza na wsparcie rodzin 5 proc. PKB, co oznacza prawie dwukrotność średniej krajów OECD, to najwięcej w całej Europie. Naszym celem jest pomaganie z wykorzystaniem wszystkich dostępnych narzędzi, aby narodziły się wyczekiwane dzieci, wszak dzisiaj młodzi ludzie chcieliby mieć więcej dzieci, niż ostatecznie się decydują” – pisze Katalin NOVÁK.

PAP/Marcin Furdyna/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 sierpnia 2023
Ryc. Fabien Clairefond