Kataloński, baskijski i galicyjski - nowymi językami oficjalnymi UE?
Socjalistyczny premier Hiszpanii Pedro Sanchez, szukając poparcia u partii separatystycznych obiecał im, że postara się o uznanie katalońskiego, baskijskiego i galisyjskiego za oficjalne języki UE. Z informacji brukselskiego portalu Politico wynika, że kraje członkowskie Unii podchodzą do tej inicjatywy w najlepszym wypadku z rezerwą.
Nowe oficjalne języki UE z Półwyspu Iberyjskiego?
.”Kraje UE raczej nie udzielą szybkiego błogosławieństwa Madrytowi w sprawie przyznania baskijskiemu, katalońskiemu i galisyjskiemu oficjalnego statusu. To duży problem dla hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza, który potrzebuje poparcia katalońskich separatystów, aby pozostać na stanowisku po nierozstrzygniętych wyborach parlamentarnych w lipcu” – pisze Politico.
Według czterech unijnych dyplomatów, z którymi rozmawiali dziennikarze Politico kilka krajów członkowskich zwraca szczególna uwagę na dwie kwestie: potencjalne koszty wynikające z konieczności tłumaczenia unijnych dokumentów i konferencji prasowych na dodatkowe języki i precedens, który zostałby ustanowiony.
Krytyka wobec działań hiszpańskiej prezydencji w UE
.Dodatkowo, dyplomaci są oburzeni, że hiszpańska prezydencja w Radzie UE nie zachowała niepisanych konwenansów obowiązujących w Brukseli: w porządku obrad zaplanowanego na 19 września spotkania ministrów ds. europejskich umieściła punkt „przyjęcie decyzji” w sprawie języków, zamiast ująć to w miękki sposób – „wymiana poglądów”. „Z takim podejściem uderzą głową w mur” – powiedziało Politico jedno ze źródeł.
Wybory parlamentarne w Hiszpanii 2023
.Przedterminowe wybory parlamentarne w Hiszpanii wygrała 23 lipca centroprawicowa Partia Ludowa (PP), a jej szef Alberto Nunez Feijoo został desygnowany na premiera. Jego rząd prawdopodobnie jednak nie zdobędzie wystarczającego poparcia w Kongresie Deputowanych. PP może liczyć na poparcie 172 posłów, o czterech za mało do bezwzględnej większości.
Taką większość mogliby osiągnąć socjaliści z PSOE w koalicji z radykalnie lewicowym blokiem Sumar oraz baskijskimi i katalońskimi partiami separatystycznymi. Zabiegając o ich poparcie urzędujący premier Sanchez obiecał im wystaranie się o uznanie katalońskiego, baskijskiego i galisyjskiego za oficjalne języki UE. Hiszpania sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.
Kataloński separatyzm
.O katalońskim separatyzmie i ostatnim referendum niepodległościowym przeprowadzonym w Katalonii w 2017 roku na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Michał KLEIBER w tekście “Katalonia, czyli dramatyczne konsekwencje praworządnych wyroków sądu“.
“Emocjonalnie silny wpływ na sytuację ma ponadto dodatkowa decyzja Sądu Najwyższego dotycząca wznowienia sprawy ekstradycji głównego sprawcy referendalnego kłopotu sprzed dwu lat, czyli ówczesnego premiera rządu w Barcelonie Carlesa Puigdemonta, który przebywa na emigracji w Belgii i w odpowiedzi na wyroki powiedział, że „najwyższy czas działać z nieznanym nigdy wcześniej zdecydowaniem – dla demokracji, dla Europy, dla Katalonii”. Po czym oddał się w ręce belgijskiej policji, przekonany, że kraj ten ponownie odrzuci hiszpański wniosek o ekstradycję”.
“W istocie konflikt już dawno przeniósł się na poziom ponadpaństwowy, stając się ostatnio tematem obrad Rady Europejskiej. Sprawa separatystów skazanych w sumie na prawie sto lat więzienia z pewnością trafi niebawem do hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego, a potem zapewne do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Silnym konstytucyjnym argumentom władz Hiszpanii rebelianci konsekwentnie przeciwstawiają przekonanie o formalnej wyższości idei samostanowienia narodów – idei wprawdzie pięknej, ale w przypadku Katalonii trudnej do korzystnej interpretacji”.
.”Atmosfera wśród mieszkańców Barcelony i paru innych dużych miast Katalonii jest bardzo napięta i nikt nie wie, co wydarzy się w najbliższym czasie – trudno nie trzymać kciuków za podjęcie racjonalnych negocjacji władz centralnych z rządem katalońskim, ale na razie na to się nie zanosi” – pisze prof. Michał KLEIBER.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ