Katedra Notre-Dame — zwiedzanie już od 8 grudnia
Indywidualni pielgrzymi i zwiedzający będą mogli zwiedzać katedrę Notre-Dame w Paryżu już od 8 grudnia, po wcześniejszej bezpłatnej rezerwacji. Grupy do dziesięciu osób będą mogły wejść do katedry od lutego 2025 r.
Katedra Notre-Dame będzie ponownie otwarta od 8 grudnia
.Katedra Notre-Dame w Paryżu została częściowo zniszczona w wyniku pożaru 15 kwietnia 2019 r. Po pięciu latach prac nad odbudową katedry, w którą zaangażowały się warsztaty z całej Francji, świątynia zostanie ponownie otwarta pod koniec 2024 r. Oficjalna inauguracja odbudowanej katedry Notre-Dame, z udziałem przedstawicieli państwowych, odbędzie się 7 grudnia. Następnego dnia w katedrze zostanie odprawiona uroczysta msza święta.
Jak zapowiedziała Sybille Bellamy-Brown, odpowiedzialna za dział obsługi zwiedzających, indywidualni pielgrzymi będą mogli odwiedzić katedrę Notre-Dame już od 8 grudnia. Wejście będzie bezpłatne, z możliwością uprzedniej rezerwacji.
Archidiecezja paryska przygotowuje się na przyjęcie dużej liczby turystów i pielgrzymów z całego świata odwiedzających katedrę Notre-Dame. Szacuje się, że katedrę będzie zwiedzać nawet 40 tysięcy osób dziennie. Archidiecezja zmobilizowała 500 wolontariuszy, którzy przez cały 2025 r. będą pomagać w przyjęciu tak dużej liczby osób. Od grudnia 2024 r. dostępna będzie również aplikacja, w języku francuskim, angielskim i hiszpańskim (o inne języki zostanie uzupełniona w 2025 r.), mająca towarzyszyć turystom, którzy planują zwiedzanie katedry.
Jak dokonać rezerwacji umożliwiającej zwiedzanie katedry?
.Początkowo katedra będzie otwarta jedynie dla pielgrzymów i turystów indywidualnych. Grupy, liczące do 10 osób, będą mogły dokonać rezerwacji dopiero od lutego 2025 r. Jak podała Sybille Bellamy-Brown, w najbliższym czasie uruchomiona zostanie strona internetowa, na której będzie można dokonać rezerwacji bezpłatnego wejścia do katedry na konkretną godzinę. Bilet będzie można zamówić najpóźniej dwa dni przed planowaną wizytą. Osoby nieposiadające rezerwacji również będą mogły wejść do świątyni, jednak będą musiały uzbroić się w cierpliwość i poczekać w kolejce. Do katedry będą mogli również wejść wierni uczestniczący w liturgii. Nie będą oni potrzebować rezerwacji, jednak liczba osób mogących jednocześnie uczestniczyć w liturgii w Notre-Dame jest ograniczona.
Grupy, które będą chciały zwiedzić katedrę od lutego 2025 r., będzie obowiązywać rezerwacja. Wejście do katedry Notre-Dame, jak do każdej świątyni katolickiej we Francji, będzie bezpłatne. Jedynie zwiedzanie skarbca katedry, posiadającego status muzeum, będzie podlegało opłatom.
Francuska tożsamość
.Francuski pisarz, felietonista „Le Figaro”, Éric ZEMMOUR, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” zauważa, że: „Kontemplując płonącą iglicę Notre-Dame, myślę jak wszyscy o Victorze Hugo. Gdy w latach 30. xix wieku zainicjował akcję ratowania katedry, groziła jej kompletna ruina. Iglica wzniesiona w xiii wieku została rozebrana w czasie rewolucji. Ludwik Filip, Mérimée, Viollet-le-Duc usłyszą wołanie pisarza. Hugo pisze i przekonuje: „Każda budowla ma dwa aspekty: przeznaczenie i piękno. O przeznaczeniu decyduje właściciel, ale piękno należy do wszystkich. Bezprawiem jest więc pozwolić na jej zniszczenie”.
„Obrona i ochrona śladów francuskiego piękna jest obroną i ochroną francuskiej tożsamości. Nie można powtarzać, że tożsamość jest zagrożona, jeśli nie robi się nic, aby ochronić i zachować pewną ideę piękna Francji. Musimy odnaleźć to, czym kierowali się Mérimée i Viollet-le-Duc. Co przyświecało Malraux w latach 60. ubiegłego wieku, gdy ratował dziedzictwo urbanistyczne kamienic i pałaców zagrożonych zawaleniem” – pisze Éric ZEMMOUR w tekście „Łzy historii„.
„Francja na nowo odkrywa również, że jest ziemią piękna. Piękna pejzaży, miasteczek, ulic, kościołów, fasad kamienic, placów, obrazów, muzyki, języka, literatury – całego tego piękna odziedziczonego po Grekach i Rzymianach, utrwalonego i przeobrażonego przez Kościół, także narzuconego przez niego; całego tego piękna, które wyemancypuje się od niego, aby zostać ostatecznie zwrócone przeciwko jego magisterium. Piękna kobiet również, piękna kobiet zwłaszcza. Kobiet, które poprzez postać Maryi Dziewicy zdobyły w brutalnym średniowieczu wyjątkową pozycję w świecie. W XII wieku Francja jest zarazem krajem miłości dworskiej i katedry pod wezwaniem Maryi Dziewicy. Język francuski wywiódł słowo dame (pani) od łacińskiego domina, tej, która stawiała czoła swojemu panu (dominus). Chrześcijaństwo odziało kobietę w szatę szacunku i godności. Sprośny i zapalczywy panek klękał odtąd przed swoją dulcyneą. Niepiśmienny i prostacki chłop błagał Najświętszą Panienkę, aby zechciała ochronić jego plony. We Francji kobieta nie jest ani usuwana w cień, ani pogardzana. Francja jest kobietą” – twierdzi pisarz.
Julia Delanne