Katownia z czasów argentyńskiej dyktatury wojskowej – na liście światowego dziedzictwa UNESCO

UNESCO

Podjętą w środę uchwałą UNESCO postanowiła umieścić na liście światowego dziedzictwa, jako historyczną przestrogę, główną katownię z czasów argentyńskiej dyktatury wojskowej (1976-83), dawną Szkołę Mechaników Marynarki Wojennej ESMA w Buenos Aires.

Główna katownia z czasów argentyńskiej dyktatury wojskowej

.Według ustaleń argentyńskich historyków, przez katownię w ESMA, gdzie więziono i torturowano przeciwników politycznych, przeszło około 5 tysięcy mężczyzn i kobiet, po których ślad zaginął. Znaczną ich część utopiono – wyrzucano ich żywych, ale odurzonych narkotykami, z samolotów wojskowych do oceanu lub do rzeki La Plata

Wśród więzionych w Szkole Marynarki Wojennej w Buenos Aires były też ciężarne kobiety. Żyły aż do porodu, a następnie zabijano je zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami junty wojskowej, zawartymi w ogólnym planie „unicestwienia elementów wywrotowych”.

Historyczna przestroga

.Prezydent Argentyny Alberto Fernandez, dziękując UNESCO za decyzję upamiętnienia ofiar junty wojskowej, powiedział: „W tym roku upłynęło 40 lat panowania demokracji w naszym kraju. Ogłoszenie przez UNESCO Szkoły Mechaników Marynarki Wojennej miejscem pamięci sprawi, że nikt w Argentynie nie będzie mógł zapomnieć, ani zanegować tego horroru”.

W listopadzie 2017 roku Sąd w Buenos Aires wydał wyroki dożywotniego więzienia na 29 byłych oficerów wszystkich rodzajów broni, oddelegowanych rozkazem najwyższego dowództwa argentyńskich sił zbrojnych do ESMA, głównej katowni argentyńskiej dyktatury wojskowej.

Alert UNESCO dla Ukrainy

.Redaktor naczelny „Wszystko Co Najważniejsze” i profesor zwyczajny w Polskiej Akademii Nauk, Michał KLEIBER, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” zwraca uwagę, że: „Wśród zagrożonych miejsc olbrzymiej, globalnej wagi są z pewnością miejsca znajdujące się na niezwykle prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie Ukrainy istnieje siedem miejsc z tej listy, a cztery z nich znajdują się w dużych miastach – Kijowie, Lwowie, Czerniowcach i Sewastopolu – co w aktualnych realiach agresji naraża je bezpośrednio na zniszczenie. Nie jest oczywiście żadną pociechą, że zniszczenie dwu z siedmiu miejsc już obecnych na liście UNESCO nie wydaje się możliwe z czysto praktycznych powodów. Nie ulegną zapewne dewastacji obiekt znajdujący się dzisiaj na będącym pod całkowitą kontrolą Rosji Krymie (Chersonez Taurydzki będący pozostałością greckiej kolonii sięgającej czasów V w. p.n.e.) bądź pierwotne lasy bukowe w ukraińskich Karpatach przy granicy z Polską, Słowacją i Rumunią”.

„Pozostałym miejscom z listy UNESCO grozi poważne niebezpieczeństwo. Wśród nich jest niewątpliwie Stare Miasto we Lwowie ze swymi licznymi, niezwykle cennymi zabytkami. Historycznie to ważny ośrodek regionu Galicji, a dziś zachodniej Ukrainy, miasto wielu kultur, narodów i religii, którego odwiedziny są wręcz niezbędne do zrozumienia współczesnej Ukrainy. Lwów został założony ok. 1250 roku. Dogodne położenie geograficzne sprzyjało rozwojowi miasta stającego się głównym ośrodkiem administracyjnym, religijnym i handlowym regionu Galicji. W ścisłym centrum miasta znajduje się kryjąca wiele ciekawych budowli starówka ze średniowieczną siatką ulic otoczoną renesansowymi i barokowymi zabudowaniami. Na pobliskim wzgórzu wznoszą się ruiny Wysokiego Zamku. Wraz z podzamczem ta część miasta stanowi najstarszą jego część, sięgającą V wieku. O wielokulturowości miasta świadczą liczne kościoły różnych wyznań. Najważniejszym z nich jest położona w centrum, pochodząca z czasów gotyku, łacińska bazylika archikatedralna pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Z XIV wieku pochodzą katedra ormiańska oraz położony w południowo-zachodniej części, zbudowany na planie krzyża greckiego prawosławny sobór św. Jura ze słynną ikoną Matki Boskiej Trembowelskiej” – pisze prof. Michał KLEIBER w tekście „Alert UNESCO dla Ukrainy

PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 września 2023
Fot. Wikimedia/ownwork