Kazimierz Papée uhonorowany w Rzymie

Kazimierz Papée został uhonorowany w Rzymie. W Wiecznym Mięcie odsłonięto tablicę upamiętniającą polskiego dyplomatę, określonego mianem „ostatniego ambasadora wolnej Polski” przy Stolicy Apostolskiej. Pełnił on tę funkcję w latach 1939-1958, a nieoficjalnie kontynuował misję dyplomatyczną aż do 1976 roku.
Podczas uroczystości abp Paul Gallagher, szef papieskiej dyplomacji, podkreślił, że Kazimierz Papée pozostaje wzorem dyplomaty w czasach kryzysu, a jego postawa jest inspiracją również współcześnie, „w mrocznej godzinie historii”.
Kim był Kazimierz Papée?
.Kazimierz Papée (1889-1979) był polskim dyplomatą, historykiem i urzędnikiem państwowym. Swoją karierę rozpoczynał w służbie dyplomatycznej II Rzeczypospolitej, pracując w Berlinie, Gdańsku, Ankarze i Pradze. Jednak to jego misja w Watykanie stała się najważniejszym etapem jego życia.
Jako ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej od maja 1939 roku, reprezentował interesy Polski zarówno podczas II wojny światowej, jak i w okresie powojennym, kiedy to Stolicę Apostolską uznawano za jedno z niewielu miejsc, w którym rząd na uchodźstwie wciąż był traktowany jako legalny przedstawiciel Polski. Po roku 1958 pełnił funkcję chargé d’affaires, sprawują ją aż do 1972 roku. W latach 1944-1958 Kazimierz Papée był także dziekanem Korpusu Dyplomatycznego przy Stolicy Apostolskiej.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Kazimierza Papée
.Tablica honorująca Kazimierza Papée powstała z inicjatywy polskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej i została umieszczona na fasadzie rzymskiego Palazzo Frascara, gdzie w latach 1931-1940 znajdowało się polskie przedstawicielstwo przy Watykanie. Dziś budynek ten wchodzi w skład kompleksu akademickiego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Podczas uroczystości rektor uczelni, ks. prof. Mark Lewis SJ, szczegółowo przedstawił misję Kazimierza Papée, a obecny był również ks. prof. Mark Inglot SJ, przewodniczący Papieskiego Instytutu Nauk Historycznych.
W uroczystości wzięli udział także ambasador Adam Kwiatkowski oraz wnuczka Kazimierza Papée, Mary Isabel Papée, która przekazała polskiej ambasadzie cenne pamiątki rodzinne, a także ks. Paweł Ptasznik, rektor Kościoła świętego Stanisława w Rzymie.
Misja Papée jako wzór dyplomacji i oporu
.Podczas ceremonii odsłonięcia tablicy abp Paul Gallagher, szef papieskiej dyplomacji podkreślił, że dyplomacja Papée była formą heroicznego oporu wobec totalitaryzmów XX wieku. Jego działania oparte na zasadach prawdy, sprawiedliwości i człowieczeństwa stanowiły świadectwo niezłomności Polski w okresie, gdy była ona rozdzierana przez nazistowskie i sowieckie reżimy.
Dzięki otwarciu watykańskich archiwów można jeszcze lepiej zrozumieć ogrom jego wysiłków na rzecz potępienia niemieckich, nazistowskich zbrodni wobec Polaków i Żydów oraz jego starania o utrzymanie niepodległości polskiej dyplomacji na arenie międzynarodowej. Polski dyplomata współpracował bowiem blisko z papieżem Piusem XII i jego otoczeniem w Sekretariacie Stanu, zabiegając o uznanie tragicznej sytuacji Polski w Europie.
Znaczenie dziedzictwa Kazimierza Papée dziś
.Dziedzictwo Kazimierza Papée pozostaje niezwykle aktualne, szczególnie w obliczu współczesnych konfliktów i kryzysów dyplomatycznych. Jego postawa jest dowodem na to, że wartości takie jak prawda, wolność i niezłomność w służbie ojczyzny są ponadczasowe.
Prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, kard. José Tolentino de Mendonça, w przesłaniu odczytanym przez ks. Piotra Bajora, wyraził nadzieję, że tablica upamiętniająca Papée stanie się inspiracją dla kolejnych pokoleń, pomagając im odnaleźć drogi do wolności i pokoju.
Zapomniana historia Polski w Rzymie
.Odsłonięcie tablicy poświęconej Kazimierzowi Papée to ważne wydarzenie dla polskiej dyplomacji i historii relacji Polski ze Stolicą Apostolską. Przypomina ono o niezłomnej postawie ambasadora, który przez dziesięciolecia walczył o suwerenność Polski na arenie międzynarodowej. Jego misja to świadectwo siły ducha i determinacji, które pozostają aktualne także dziś. Sam zaś Kazimierz Papée to postać, której wartości i dziedzictwo wciąż mogą być inspiracją dla współczesnych dyplomatów i polityków. Jego niezłomna walka o prawdę i sprawiedliwość pokazuje, jak wielkie znaczenie ma konsekwentna obrona fundamentów demokratycznych i wolnościowych w każdej epoce historii.
Vatican News / Michał Kłosowski, Rzym