Kibice NAC Breda angażują się w pomoc ofiarom powodzi w Polsce
Kibice NAC Breda, holenderskiego klubu piłkarskiego grającego w mieście, które 80 lat temu wyzwoliła 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka, zorganizują zbiórkę na rzecz ofiar powodzi w Polsce.
Kibice NAC Breda i zbiórka w dniach 21-22 września
.Kibice NAC Breda należący do grupy o nazwie Fr0nt76 w dniach 21 i 22 września zorganizują zbiórkę na rzecz ofiar powodzi w Polsce.
„W tym roku dzięki Polakom obchodzimy w Bredzie 80-lecie wolności. Niestety, w Polsce ludzie doświadczają obecnie powodzi, która powoduje wiele obrażeń, zniszczeń, a nawet zgonów. Wiele osób pozostawiło swoje rzeczy, aby ewakuować się w bezpieczniejsze miejsce. Fr0nt76 chciałby się zaangażować w pomoc” – przekazali kibice w mediach społecznościowych oraz za pośrednictwem oficjalnej strony klubu.
W sobotę 21 września kibice NAC Breda wezmą udział w Marszu Wyzwolenia im. gen. Stanisława Maczka. „Dzięki temu mamy nadzieję zebrać pieniądze, które przekażemy ofiarom powodzi w Polsce” – informuje Fr0nt76.
Zbiórka odbędzie się również dzień później. „W niedzielę 22 września w godzinach 9:00 – 11:00 będzie można oddać przedmioty użytkowe, które przekażemy WOŚP. Chodzi o takie przedmioty, jak żywność o długim terminie przydatności do spożycia, artykuły gospodarstwa domowego, artykuły sanitarne lub po prostu ciepła odzież lub koce. Adres, pod którym odbywa się zbiórka to: Stadionstraat 9C, 4815 NC Breda” – napisali kibice NAC Breda.
Podczas II wojny światowej Breda znajdowała się pod okupacją niemiecką. Miasto zostało wyzwolone 29 października 1944 r. przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka, która walczyła na froncie zachodnim po wylądowaniu w Normandii dn. 1 sierpnia. Polacy nie tylko oswobodzili miasto, ale chcąc zminimalizować zniszczenia, zrezygnowali z używania ciężkiej artylerii i wsparcia lotniczego. Dzięki temu Breda ocalała i odzyskała wolność.
Gen. Stanisław Maczek i jego dywizja – zwycięzcy czasu wojny
.„Pierwsza Dywizja Pancerna została sformowana w 1942 r. na podstawie rozkazu Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Żołnierze wchodzący w jej skład brali wcześniej udział w kampanii wrześniowej 1939 r. oraz w wojnie obronnej we Francji w 1940 r. Początkowo zadaniem 1. Dywizji Pancernej było osłanianie części wschodniego wybrzeża Szkocji. Gdy II wojna światowa weszła w decydującą fazę, jednostka została włączona do 2. Korpusu Kanadyjskiego (część 1. Armii Kanadyjskiej) i przerzucona do Normandii” – pisze Patryk PALKA, historyk i publicysta kierujący działem „Piękno Historii” we „Wszystko co Najważniejsze”.
Jak podkreśla, „1. Dywizja Pancerna włączyła się do walki 8 sierpnia 1944 r., a zaledwie kilkanaście dni później wsławiła się w bitwie pod Falaise (kocioł Falaise-Chambois), podczas decydującej fazy walk o Normandię. Żołnierze gen. Maczka w brawurowy sposób przedostali się na tyły niemieckiej armii oraz przejęli kontrolę nad wzgórzami w pobliżu Mont-Ormel (tzw. Maczuga), odcinając Niemcom drogę ucieczki z alianckiego okrążenia. Brytyjskie pismo wojskowe Tank pisało wówczas, że »Polska Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Maczka odegrała czołową rolę w uzyskaniu zwycięstwa sprzymierzonych w Normandii (…). W ciągu sześciu dni bardzo ciężkich walk polska dywizja wytrzymała całą furię ataków dwóch niemieckich korpusów SS. Spośród pól bitew Normandii żadne inne nie przedstawia takiego obrazu piekła, zniszczenia i śmierci jak to, które rozciąga się na północny-wschód od Chambois«”.
„Dalszy szlak 1. Dywizji Pancernej wiódł przez Belgię i Holandię. Po drodze „maczkowcy” wyzwalali kolejne wsie, miasteczka i miasta, zwyciężając we wszystkich bitwach i potyczkach. Zasłynęli ze sposobu prowadzenia walk. Do historii przeszło m.in. wyzwolenie Bredy, którego dokonano bez strat w cywilach i uszczerbku na tamtejszych zabudowaniach. Zaledwie dzień po zakończeniu walk o Bredę jej mieszkańcy przyznali gen. Maczkowi i jego żołnierzom Honorowe Obywatelstwo Miasta. W 2020 r. otwarto tam Muzeum-Memoriał Generała Maczka” – pisze Patryk PALKA.
Dodaje, że „Breda to przypadek najsłynniejszy, ale nie jedyny. 1. Dywizja Pancerna stosowała taktykę minimalizowania strat w ludności cywilnej i jej dobytku za każdym razem, kiedy było to tylko możliwe. Dowódca oddziału, gen. Maczek, nakazał bowiem swym żołnierzom »bić się twardo, ale po rycersku«”.
.Więcej na temat epopei 1. Dywizji gen. Stanisława Maczka Patryk PALKA pisze w tekście „Gen. Stanisław Maczek i jego dywizja – zwycięzcy czasu wojny”, do którego link znajduje się poniżej:
WszystkoCoNajważniejsze / nac.nl