Kim jest Andriej Biełousow następca ministra obrony Rosji?
To że Andriej Biełousow został nominowany na nowego ministra obrony Rosji świadczy o tym, że Władimir Putin chce zmobilizować rosyjski przemysł zbrojeniowy na potrzeby przedłużającej się wojny, a być może również przyszłej konfrontacji z NATO – ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Posłuszny Putinowi technokrata
.Andriej Biełousow zastąpi na stanowisku ministra obrony Siergieja Szojgu, który z kolei zostanie sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji. Dotychczas sprawujący ten urząd Nikołaj Patruszew otrzyma w najbliższym czasie inne stanowisko – ogłosił w niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow bez podania szczegółów. Nowy minister obrony zostanie również zastępcą Putina w Komisji Wojskowo-Przemysłowej.
Andriej Biełousow nie ma doświadczenia wojskowego, cieszy się jednak opinią skutecznego technokraty i człowieka bliskiego Putinowi – zaznacza ISW w najnowszym raporcie. Biełousow jest ekonomistą. W latach 2020-2024 zajmował stanowisko pierwszego wicepremiera w rządzie Michaiła Miszustina. Wcześniej był m.in. doradcą prezydenta Rosji ds. gospodarczych.
Powołanie nowego ministra to znaczący krok w wysiłkach Putina na rzecz stworzenia warunków ekonomicznych dla przedłużającej się wojny – podkreśla think tank. Zadaniem Biełousowa ma być – według sugestii Pieskowa – lepsza integracja rosyjskiego przemysł zbrojeniowego z szerszą polityką gospodarczą państwa. Dalsza mobilizacja przemysłu oznacza więc, że Kreml przygotowuje się do długiej wojny na Ukrainie – ocenia ISW. W ostatnim czasie nowo mianowany minister zajmował się rozwijaniem rosyjskiego programu produkcji dronów – w styczniu zapowiedział, że Rosja będzie produkowała 32 tys. bezzałogowców rocznie do 2030 r.
Andriej Biełousow – nowy minister obrony Rosji już raz był posądzany o korupcje
.Rosyjskie ministerstwo obrony pod kierownictwem Szojgu zmagało się z zarzutami dotyczącymi korupcji na wysokim szczeblu i bezwładnością biurokracji, co spotykało się z ciągłą krytyką rosyjskich komentatorów militarnych. Według poufnych źródeł w Rosji nominacja Biełousowa jest odpowiedzią na tę krytykę – zaznacza ośrodek.
Nominowanie Szojgu na miejsce Patruszewa zgadza się z ogólnym wzorcem postępowania Putina, który raczej odsuwa wysokich rangą urzędników ds. bezpieczeństwa na inne, mniej znaczące pozycje, niż ich po prostu zwalnia – komentuje ISW. Dzięki nowemu stanowisku Szojgu będzie miał nadal wpływ na rosyjską politykę bezpieczeństwa. Odchodzący szef resortu pozostaje lojalnym podwładnym Putina, wykorzystywanym czasem w roli kozła ofiarnego – dodano w analizie.
Godne uwagi jest samo usunięcie Patruszewa z Rady Bezpieczeństwa, ponieważ – jak wynika z zachodnich i rosyjskich doniesień – jest on bliskim osobistym sojusznikiem Putina – zauważa ośrodek. Patruszew to de facto zwierzchnik wszystkich służb bezpieczeństwa w Rosji, co czyni go drugą najpotężniejszą osobą w kraju – pisał dziennik „Wall Street Journal”. Na razie nie wiadomo, jaką funkcję obejmie Patruszew; być może Kreml stworzy dla niego nowe, wysokiej rangi stanowisko, które będzie pozwalało na zarządzanie całą frakcją rosyjskich siłowików – pisze amerykański think tank.
Jaka będzie Rosja po Putinie
.Giennadij GUDKOW, rosyjski polityk i biznesmen, opozycjonista, pisze żę jak wiadomo Władimir Putin ma 71 lat; trwają różne dyskusje na temat stanu jego zdrowia. Dysponuje on specjalnym budynkiem, który jest wyposażony w najbardziej zaawansowany i nowoczesny sprzęt medyczny. Znajduje się w Moskwie i stanowi część szerszego kompleksu, którym jest Moskiewski Centralny Szpital Kliniczny. Putin przylatuje do tego ośrodka w każdą sobotę swoim helikopterem, żeby zadbać o swoje zdrowie. Sam kilka razy to widziałem. Nie tylko z tego powodu Putin będzie rządził Rosją jeszcze przez dziesięciolecia. To poważny problem.
„Mówimy dużo o tym, co zrobić w Rosji po Putinie. I w większości, pomimo różnic występujących wśród różnych grup rosyjskiej opozycji, dochodzimy do wspólnych konkluzji. Niestety, Władimir Putin jednak wciąż jest na Kremlu, a my – rosyjska opozycja – jesteśmy rozsiani w różnych krajach. Dlatego na temat rządów prawa w naszym kraju możemy jedynie teoretyzować” – dodaje autor artykułu.
W jego ocenie być może będą jeszcze jakieś inne możliwości zakończenia rządów Putina, ale zostaną one zakończone za pomocą środków siłowych. Istnieją pewne czynniki, które mogą przyspieszyć te wydarzenia. Pierwszym z nich byłaby militarna porażka Putina w wojnie na Ukrainie. Tak jak w przypadku dyktatorów, którzy sądzą, że są mądrzejsi niż wszyscy inni, Putin popełnił fatalny błąd, dokonując inwazji na Ukrainę. Pierwszym wstępnym warunkiem zmiany władzy w Rosji jest więc militarna porażka Putina, dlatego my, tj. wszyscy ludzie o demokratycznych poglądach i wszystkie zachodnie kraje, musimy zrobić wszystko, aby tak się stało.
„Musimy zrozumieć, że to nie jest wojna między Ukrainą a Rosją, ale historyczne starcie dobra ze złem – to bitwa o przeznaczenie całej ludzkości” – pisze Giennadij GUDKOW.
Jeśli Putin pozostanie na Kremlu po zakończeniu wojny na Ukrainie, to mogę z całą pewnością powiedzieć, że w końcu rozpocznie kolejną wojnę, która będzie jeszcze bardziej destrukcyjna i niebezpieczna niż ta obecna. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku następnej wojny Putin nie zawaha się użyć broni nuklearnej. Obawiam się, że nie wszyscy to rozumieją. W związku z tym wielkim zagrożeniem koalicja zachodnich państw powinna połączyć wszystkie swoje siły z rosyjską opozycją demokratyczną, aby zmiana na Kremlu mogła nastąpić jak najszybciej. Jeżeli nie wykorzystamy tej szansy, to Putin będzie rządził Rosją jeszcze przez dziesięciolecia.
Drugim warunkiem zmiany władzy w Rosji są czynniki wewnętrzne. Zwycięstwo Ukrainy oznaczałoby, że władza polityczna w Rosji zostanie zmieniona, więc musimy stworzyć specjalne warunki, aby było możliwe opracowanie wspólnej strategii dotyczącej takiego rozwoju wydarzeń. Trzeba jasno powiedzieć, że w tej chwili nie mamy w tej materii nic. Brak nam jakiejkolwiek strategii dotyczącej tego, co zrobić, jeśli Ukraina odniesie zwycięstwo. Jedynym sposobem na uniknięcie kolejnej wojny i zapewnienie trwałego pokoju jest zmiana władzy w Rosji oraz jej gruntowna demokratyzacja. Dopiero wtedy będziemy mogli myśleć o stałym pokoju w Europie oraz o nowej światowej architekturze bezpieczeństwa. Problemem jednak jest to, że nikt w Europie i Stanach Zjednoczonych nie wie, co Ukraina zrobi dzień po zwycięstwie oraz co należy zrobić z pokonaną Rosją. Nie ma tu żadnej strategii czy choćby planów.