Kim jest Aung San Suu Kyi?

Birmańska policja aresztowała ponad 20 osób, które obchodziły urodziny laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi – podały 19 czerwca lokalne media. Przebywająca w areszcie domowym działaczka na rzecz demokracji skończyła 79 lat.
Urodziny „Stalowej Róży”
.Gazeta „Eleven Media” poinformowała, że w Mandalaj, drugim co do wielkości mieście Birmy, policjanci aresztowali 22 osoby, które opublikowały w mediach społecznościowych swoje zdjęcia z kwiatami we włosach, charakterystyczną ozdobą Suu Kyi. Według innych lokalnych mediów w tym samym mieście doszło do aresztowania kolejnych 10 osób za noszenie kwiatów w miejscach publicznych i publiczną modlitwę w intencji jubilatki.
Jak podaje Radio Wolna Azja, na ulicach w Rangunie pojawiły się osoby z transparentami z nazwiskiem noblistki. Wbrew zakazom zgromadzeń ok. 1000 osób protestowało na ulicach miasta Werlet w środkowej części kraju. Około 500 osób przemaszerowało w Tawoj na południu Birmy pod hasłem „Jedynym prawdziwym więzieniem jest strach, a jedyną prawdziwą wolnością jest wolność od strachu”, które są znanymi słowami Suu Kyi.
W mediach społecznościowych pojawiły się też zdjęcia protestujących, którzy w dłoniach trzymali portrety noblistki i transparenty z napisami „Wszystkiego najlepszego, Stalowo Różo” lub „Stalowe Róże zemszczą się na juncie”, w ten sposób odnosząc się do przydomku noszonego przez działaczkę.
Noblistka skazana na 27 lat więzienia
.W serwisie Telegram, na koncie wspierającym rządzącą w Birmie juntę, opublikowano zdjęcia przedstawiające osoby aresztowane, w tym pięć z kajdanami na nogach. Suu Kyi została zatrzymana w czasie wojskowego zamachu stanu w lutym 2021 r. Skazano ją na 27 lat pozbawienia wolności za szereg rzekomych przestępstw, w tym zdradę i korupcję. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 roku nie przyznała się do winy, a jej zwolennicy określali oskarżenia jako próbę odsunięcia jej od krajowej polityki.
W lutym syn Suu Kyi, Kim Aris, powiedział, że jest ona przetrzymywana w odosobnieniu, ale zachowuje dobry nastrój, mimo że „jej stan zdrowia nie jest tak dobry, jak w przeszłości”. W kwietniu tego roku została przeniesiona z więzienia do aresztu domowego. Dokładne miejsce jej pobytu nie jest znane.
Światowi przywódcy i działacze na rzecz demokracji wielokrotnie wzywali do uwolnienia Suu Kyi, a także zatrzymanego w tym samym czasie prezydenta U Win Myinta, który również przebywa w areszcie domowym. Po puczu z 2021 roku Birma pogrążyła się w chaosie i konfliktach etnicznych. Obecnie junta walczy na wielu frontach, próbując powstrzymać rebelie w wielu miejscach kraju i ustabilizować gospodarkę, która słabnie od zamachu stanu. Konflikt w Birmie trwa już w sumie 76 lat, od kwietnia 1948 r., i jest tym samym obecnie najdłużej trwającym konfliktem zbrojny na świecie.
Mapa wojen w 2022 r.
.Na temat tego ile jest toczonych wojen na świecie na początku lat 20. XXI wieku na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Mateusz KRAWCZYK w tekście „Mapa wojen i konfliktów na świecie„.
„Konflikty miały miejsce w każdym roku XX wieku; świat był wolny od przemocy spowodowanej wojną tylko przez bardzo krótkie okresy. Szacuje się, że od 1900 roku do dziś w wyniku wojny zginęło 187 milionów ludzi. Rzeczywista liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa. Podobną trajektorią zmierza wiek XXI. Przyczyny wybuchu konfliktu są różne – od sporów terytorialnych i napięć regionalnych, po korupcję i kurczące się zasoby w związku ze zmianami klimatycznymi”.
.”Według danych Global Conflict Tracker opracowanych przez Council on Foreign Relations, na świecie trwa obecnie 27 konfliktów. Wśród tych pogarszających się są: rosyjska inwazja na Ukrainie, wojna w Afganistanie, niestabilność polityczna w Libanie, wojna w Jemenie, kryzys Rohingya w Myanmar i konflikt w Etiopii. W skali globalnej, według Organizacji Narodów Zjednoczonych, konflikty i przemoc mają tendencję wzrostową. ONZ ostrzegła, że pokój na świecie jest bardziej zagrożony niż od czasów II wojny światowej. W sumie 2 miliardy ludzi żyje obecnie na obszarach dotkniętych konfliktami. Jest to jedna czwarta całej światowej populacji. Niektóre z najbardziej dotkniętych miejsc konfliktami to region Tigray w Etiopii, Sudan Południowy, Syria, Jemen i Afganistan. Według ONZ w ubiegłym roku 84 miliony ludzi zostało przymusowo przesiedlonych z powodu konfliktów, przemocy i łamania praw człowieka. Szacuje się, że w tym roku pomocy humanitarnej będzie potrzebować co najmniej 274 mln osób” – pisze Mateusz KRAWCZYK.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ