Kim jest Eva Umlauf, nowa przewodnicząca Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego

Eva Umlauf

Nową przewodniczącą Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego została 82-letnia Eva Umlauf – poinformowała 31 maja agencja dpa, powołując się na komunikat organizacji. Poprzednim przewodniczącym był polski historyk i dziennikarz Marian Turski, który zmarł 18 lutego br. w wieku 98 lat.

Kim jest Eva Umlauf?

.Eva Umlauf urodziła się 19 grudnia 1942 r. w hitlerowskim obozie pracy przymusowej dla Żydów w miejscowości Novaky na Słowacji. Do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz trafiła 3 listopada 1944 r., dokąd została deportowana wraz z rodziną ze Słowacji. Miała wówczas dwa lata.

Po wojnie wróciła wraz z matką i dwiema siostrami do rodzinnej Czechosłowacji, gdzie dorastała i skończyła studia medyczne. W 1967 roku wyjechała za mężem do Zachodnich Niemiec, gdzie stała się poważaną lekarką pediatrii i terapeutką dziecięcą.

Umlauf występowała również na wielu konferencjach i spotkaniach, gdzie opowiadała o swoim życiu i Holokauście. W 2016 roku z pomocą dziennikarki Stefani Oswalt wydała książkę „Die Num­mer auf deinem Unter­arm ist blau wie deine Augen: Erin­nerun­gen”(pol. Numer Na Twoim Przedramieniu Jest Niebieski, Jak Twoje Oczy).

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski (MKO) został założony w 1952 roku przez ocalałych z Auschwitz-Birkenau. Zrzesza organizacje, fundacje i ocalałych z Holokaustu z 19 krajów. Biuro MKO znajduje się w Berlinie. Misją organizacji jest zapewnienie, że ludzie na świecie dowiedzą się o tym, co się tam działo. Ponadto jest organem reprezentującym interes ocalałych. Jego członkowie pomagają również nawiązywać kontakty między narodowymi Komitetami Oświęcimskimi.

Zbrodnia o której nikt nie chciał wiedzieć

.„To było 80 lat temu. W zimny styczniowy dzień 20 stycznia 1942 roku w podberlińskiej miejscowości Wannsee pod kierownictwem Reinharda Heydricha, szefa Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa (SD) oraz szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy zebrała się grupa 15 przedstawicieli władz niemieckiej III Rzeszy i wysokich funkcjonariuszy SS. Zasadniczym tematem tego spotkania była koordynacja działań administracji niemieckiej na okupowanych terytoriach. Działania te miały doprowadzić do zagłady europejskich Żydów. Rozmowy nie zakończyły się żadnym rozkazem, żadnym obwieszczeniem, które byłoby ogłoszone całemu światu, ale ich rezultatem była zgoda co do zaostrzenia i kontynuacji polityki eksterminacji europejskich Żydów, która miała odtąd stać się bardziej systematyczna, masowa i skuteczna. Świat miał się jednak o tym nie dowiedzieć” – pisze we „Wszystko Co Najważniejsze” Marcin CZEPELAK, wykładowca prawa na UJ.

„We wrześniu 1942 powstał Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom, który 4 grudnia został przekształcony w Radę Pomocy Żydom, finansowaną przez polski rząd emigracyjny w Londynie. Była to jedyna w Europie organizacja podziemna prowadzona wspólnie przez Żydów i nie-Żydów, działająca w ramach struktur kierowanych przez rząd emigracyjny. Polskie możliwości były ograniczone, mimo to starano się znaleźć schronienie dla żydowskich współobywateli, wyrabiać fałszywe dokumenty, dostarczać żywność, chociaż niemieccy okupanci bezlitośnie karali za to śmiercią”.

.Jak podkreśla Marcin CZEPELAK, „kiedy w 1942 roku rząd polski na emigracji apelował o podjęcie działań, aby zatrzymać zagładę, jego głos spotkał się z brakiem reakcji. Architekci zbrodni zaplanowanej w Wannsee wtedy jeszcze pozostawali ukryci za zasłoną milczenia. Rzeczywistość zmieniła się dopiero po II wojnie światowej”.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/marcin-czepelak-holocaust-zbrodnia-o-ktorej-nikt-nie-chcial-wiedziec/

PAP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 maja 2025
Fot. Screenshot z kanału YouTube "Gin And Talk".