Kim jest Herbert Kickl i w którą stronę skręca Austria?
Herbert Kickl – lider skrajnie prawicowej austriackiej partii FPÖ dostał 6 stycznia od prezydenta Austrii misję sformułowania rządu. Jeśli mu się uda, będzie to pierwszy skrajnie prawicowy rząd w tym kraju od czasów II wojny światowej.
Kim jest Herbert Kickl?
.Herbert Kickl stoi na czele FPÖ – Freiheitliche Partei Österreichs (dosłownie: Partia Wolności Austrii). Choć zwykle określa się jego poglądy mianem skrajnie prawicowych, on sam siebie lubi nazywać Volkskanzlerem – kanclerzem ludu. Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen 6 stycznia 2025 r właśnie jemu powierzył misję utworzenia nowego rządu.
„Kickl ma wystarczającą pewność siebie, aby znaleźć wykonalne rozwiązania w trakcie negocjacji rządowych i do tego chce wypełnić tę misję” — powiedział prezydent Van der Bellen po rozmowie z liderem FPÖ.
We wrześniowych wyborach parlamentarnych partia kierowana przez Herberta Kicklela zdobyła większość – 28 proc. głosów. Mimo to prezydent powierzył misję sformułowania nowego rządu ustępującemu kanclerzowi Karlowi Nehammerowi – liderowi konserwatywnej Partii Ludowej. Ponieważ jednak Nehammer odmówił wejścia w koalicję z partią Kickela – ostatecznie nie udało mu się stworzyć z innymi partiami koalicji, która utworzyłaby nowy rząd. W efekcie prezydent powierzył to zadanie właśnie liderowi FPÖ.
Będzie to o tyle trudne, że dotychczas wszystkie zasiadająca w austriackim parlamencie ugrupowania odmawiały wchodzenia w koalicję z FPÖ pod kierunkiem Herberta Kickela, argumentując, że jego retoryka jest zbyt skrajna i zbyt przypomina tę z czasów II wojny światowej.
Herbert Kickl dał się poznać szerzej jako minister spraw wewnętrznych w latach 2017-19 w tzw. pierwszym rządzie Sebastiana Kurza. FPÖ tworzyło wówczas koalicję właśnie z konserwatywną Partią Ludową. Zasłynął głównie swoimi kontrowersyjnymi pomysłami na działania wobec kryzysu związanego z niekontrolowanym napływem uchodźców do Europy, w tym do Austrii. To on chciał m.in. gromadzenia uchodźców ubiegających się o azyl w jednym miejscu (co wielu skojarzyło się z chęcią tworzenia obozów koncentracyjnych dla migrantów), wprowadzenia dla nich godziny policyjnej czy natychmiastowej deportacji wobec uchodźców podejrzanych o przestępstwa. Krytykowany był również za nadużywanie wpływu na policję i siły specjalne oraz za ograniczenia w dostępie krytykujących go mediów do informacji z rządu. W lutym 2018 r. zarządził kontrowersyjny nalot na Federalny Urząd Ochrony Konstytucji i Zwalczania Terroryzmu, przejmując zbierane przez nich informacje na temat prawicowych grup ekstremistycznych, w tym nowego prawicowego Ruchu Tożsamościowego Austrii bliskiego FPÖ.
Porównania deklaracji ideowych kierowanej przez niego FPO do poglądów nazistów sprzed II wojny światowej biorą się również stąd, że partia mówi w swoim manifeście o „twierdzy Austria” – wewnętrznym wzmocnieniu kraju, które miałoby polegać na ścisłej kontroli granic, zawieszeniu praw azylowych poprzez przepisy stanu wyjątkowego i „re-emigracją nieproszonych cudzoziemców”, aby stworzyć bardziej „jednorodne” społeczeństwo.
Partia Kickla sprzeciwia się również sankcjom wobec Rosji, krytykuje zachodnie wsparcie wojskowe dla Ukrainy i domaga się wycofania Austrii z Europejskiej Inicjatywy Tarczy Nieba.
Kierowana przez niego partia cieszy się w sondażach coraz większym poparciem.
„Jesteśmy świadkami zmiany podejścia, w którym europejskie kraje orientujące się do tej pory na Zachód lub na Wschód, w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, będą orientować się na siebie same. Stanowi to istotę zachodzącej od dłuższego czasu zmiany geopolitycznej w Europie” – ocenił na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Tomasz Grzegorz GROSSE. >>https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-tomasz-grzegorz-grosse-nowa-europa/
ad/WszystkocoNajważniejsze