Kim jest Katarzyna Puchalska, nowa szefowa Domu Spotkań z Historią
Katarzyna Puchalska – menedżerka kultury, kuratorka, producentka – obejmie stanowisko dyrektora stołecznego Domu Spotkań z Historią, poinformowała placówka w mediach społecznościowych.
Katarzyna Puchalska zastąpi Piotra Jakubowskiego
.Katarzyna Puchalska stanowisko obejmie 1 stycznia 2025 r. – poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych Domu Spotkań z Historią. „Jednoczenie dziękujemy Piotrowi Jakubowskiemu za ostatnie 18 lat pełnienia funkcji dyrektora DSH i pozostanie z nami na dalsze lata jako zastępca dyrektora” – podkreślono.
Puchalska od 2019 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora warszawskiej placówki. Jak przypomniano, jako kurator pracowała przy takich wystawach jak m.in. „Krzysztof Miller. 1989” (2018), „Krzysztof Miller. Przełom i konflikty” (Leica Praga 2019), „Przełom w kadrze” (2019), „NIEDENTHAL” (2022), „Chris Niedenthal. Esencjonalnie” (2023). Była także producentem wykonawczym spektakli teatralnych „Ocalone”, „W maju się nie umiera” oraz kanału PASTA TV DSH i programu „Pasta Kulturalna”, a także pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Bohaterek.
Prowadziła publikacje wydawane przez DSH z okazji 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim oraz obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Dla Archiwum Opozycji Ośrodka KARTA opracowała kolekcje Jacka Kuronia oraz Pomocy Zachodu dla Polski. Odpowiadała za współpracę kreatywną przy filmach dokumentalnych „Niespodzianka” (2019) i „Przełom w kadrze” (2019) – dodano w komunikacie.
Repozytorium cierpienia – Jedno z najważniejszych zadań do zrealizowania
.Baza straty.pl – zwana tak popularnie od adresu strony internetowej – to swoiste repozytorium bólu i cierpienia; to zbiór informacji o ludzkich dramatach z okresu najkrwawszej wojny w dziejach świata. Są w niej zgromadzone informacje dotyczące m.in. oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, więźniów, członków konspiracji, ofiar Holocaustu, egzekucji, robotników przymusowych, nieletnich ofiar wojny, siłą wcielonych do Wehrmachtu. W tym cyfrowym repozytorium zawarte są dane o osobach znanych, takich jak prezydent Warszawy Stefan Starzyński, długodystansowiec i złoty medalista igrzysk olimpijskich Janusz Kusociński czy też abp płocki Antoni Julian Nowowiejski, jeden z najwyższych polskich hierarchów kościelnych, który został zamordowany przez niemieckich oprawców w obozie przejściowym w Działdowie.
Zdecydowana jednak większość danych zgromadzonych w bazie to informacje o „zwykłych” obywatelach II Rzeczypospolitej – adwokatach, lekarzach, urzędnikach, robotnikach czy rolnikach, którzy zginęli bądź byli poddani różnym formom represji tylko za to, że byli Polakami, głęboko przywiązanymi do swojej historii, tradycji i kultury oraz wiary.
Cyfrowy zbiór danych liczy blisko 5,5 mln rekordów. Są w nim zebrane informacje pochodzące z dokumentów przechowywanych w Archiwum IPN, archiwach państwowych oraz instytucjach zajmujących się szeroko rozumianą problematyką II wojny światowej. Dodatkowo dane pochodzą od osób represjonowanych lub od ich rodzin. Istnieje także możliwość uzupełnienia i zmodyfikowania informacji wprowadzonych już do repozytorium, jest ono bowiem systematycznie rozwijane. Obecnie baza jest nie tylko uzupełniana, ale także prowadzone są w niej prace porządkowe, polegające m.in. na scalaniu rekordów, ujednolicaniu zapisów czy usuwaniu błędów. Instytut Pamięci Narodowej zwraca się do wszystkich instytucji i osób z apelem o pomoc w uzupełnianiu bazy. Zachowanie pamięci o wszystkich ofiarach III Rzeszy jest dziś naszym zobowiązaniem.
„Wspólna pamięć powinna być tym, co nas w dzisiejszych, trudnych czasach, kiedy świat jest pełen wojen i konfliktów, łączy oraz przyczynia się do budowy naszej narodowej tożsamości. Aby przystąpić do projektu dokumentacyjnego, wystarczy wejść na stronę internetową straty.pl, wypełnić kwestionariusz bądź skontaktować się z nami telefonicznie lub listownie” – piszą Marzena KRUK, historyk, muzealnik i dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, oraz Mariusz ŻUŁAWNIK, historyk, dr nauk humanistycznych. Zastępca dyrektora Archiwum IPN w Warszawie.
Bo jak pisał Herbert, naoczny świadek tamtych tragicznych wydarzeń, który w rodzinnym Lwowie przeżył najpierw sowiecką, a potem niemiecką okupację, wszystkie ofiary musimy „policzyć dokładnie, zawołać po imieniu”.
W roku 2024 przypada setna rocznica jego urodzin – wybitnego polskiego poety, eseisty i dramaturga. Ten bezkompromisowy pisarz, nazywany „księciem poetów” i kronikarzem XX w., zapisał się w polskiej kulturze jako twórca fikcyjnej postaci Pana Cogito, który obserwował i komentował peerelowską rzeczywistość. W wydanym w Paryżu w 1983 r. poetyckim tomie zatytułowanym Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze, poświęconym Polsce i jej historii pod zaborami, w okresie II wojny światowej i czasów komunistycznych, znalazły się wiele mówiące słowa o potrzebie ścisłości: „[…] musimy zatem wiedzieć / policzyć dokładnie / zawołać po imieniu / opatrzyć na drogę”.
Wypowiedziane przez Pana Cogito wersy doskonale wpisują się w założenia programu dokumentacyjnego „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”. Został on zainicjowany w 2006 r. przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ośrodkiem KARTA. Podstawowym założeniem programu jest zebranie w jednym miejscu informacji o ofiarach II wojny światowej i osobach represjonowanych przez władze oraz organy bezpieczeństwa III Rzeszy Niemieckiej, przetworzenie ich w wersję elektroniczną, a następnie udostępnianie za pomocą otwartej dla wszystkich internetowej bazy danych, umożliwiającej wyszukanie informacji o losach konkretnych osób.
Artykuł dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/marzena-kruk-i-mariusz-zulawnik-repozytorium-straty-pl/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB