Kim jest Michał Ziemniak, nowy Rzecznik Finansowy
Michał Ziemiak został powołany na nowego Rzecznika Finansowego – poinformował 18 grudnia na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czerwcu na wniosek ministra, premier Donald Tusk odwołał z funkcji rzecznika Bohdana Pretkiela.
Kim jest Michał Ziemniak?
.”Nowy Rzecznik Finansowy powołany. Dr Michał Ziemiak jest doświadczonym radcą prawnym z wiedzą dotyczącą funkcjonowania i regulacji prawnych rynku finansowego. To kluczowe kompetencje dla skutecznej ochrony klientów na rynku finansowym” – przekazał w mediach społecznościowych Domański.
W czerwcu 2024 r. premier Tusk – na wniosek ministra finansów – odwołał z funkcji Rzecznika Finansowego Bohdana Pretkiela. Ministerstwo informowało wówczas, że powodem odwołania Pretkiela z funkcji Rzecznika było to, iż nie spełniał on ustawowych wymogów do zajmowania tego stanowiska. Zastąpił go zastępca RF Ziemowit Bagłajewski.
Pretkiel został powołany na Rzecznika Finansowego w grudniu 2021 r., tym samym jego odwołanie nastąpiło przed upływem kadencji. Zgodnie z ustawą o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego, o Rzeczniku Finansowym i o Funduszu Edukacji Finansowej, kadencja Rzecznika Finansowego trwa 4 lata.
Rzecznik Finansowy – czym się zajmuje?
.Powołuje go i odwołuje premier na wniosek ministra finansów. W trakcie kadencji RF może on zostać odwołany w razie niewypełniania obowiązków przez ponad 6 miesięcy na skutek długotrwałej choroby, stwierdzonej orzeczeniem lekarskim, rażącego naruszenia interesów klientów podmiotów rynku finansowego, rażącego naruszenia przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej lub ustaw, skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne albo złożenia rezygnacji.
Rzecznik Finansowy to państwowa instytucja podejmującą działania na rzecz ochrony klientów podmiotów rynku finansowego. Rzecznik pomaga indywidualnym klientom w sporach z podmiotami rynku finansowego w sprawach dotyczących oferowanych usług i sposobu ich realizacji, podejmuje działania systemowe na rzecz ochrony praw klientów oraz prowadzi działalność informacyjną i edukacyjną w zakresie zwiększania świadomości finansowej społeczeństwa.
W 2023 roku Rzecznik Finansowy podjął czynności w ponad 24 tys. spraw. Informowano, że do tej liczby wliczają się zarówno wnioski złożone w samym 2023 roku, jak i w latach wcześniejszych. Jeśli chodzi o wnioski tylko z 2023 r., to podjęto 9,5 tys. interwencji. W ub.r. Rzecznik wniósł też 17 skarg nadzwyczajnych (trzy, o które klienci wnioskowali w 2021, sześć – w 2022 i siedem w 2023), w tym jedną działając z urzędu.
Jak mierzyć dobrostan obywateli?
.Na temat tego, czy produkt krajowy brutto (PKB), jest dobrym wskaźnikiem umożliwiającym określenie poziomu bogactwa i zamożności danych narodów i państw, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisze prof. Michał KLEIBER w tekście „Jak mierzyć dobrostan obywateli?„.
„Wszyscy chyba czujemy, że jakość naszego życia i nasze samopoczucie, wprawdzie z pewnością skorelowane z nawet dość wybiórczo ocenianą sytuacją gospodarczą kraju, nie do końca od niej zależą. Liczy się przecież także jakość dostępnych usług, zwłaszcza w zakresie ochrony zdrowia i edukacji, czystość powietrza, stan środowiska naturalnego, poczucie bezpieczeństwa, objawy deprymującego społecznego zróżnicowania u współobywateli i wiele innych cech otaczającego nas świata”.
„Mimo że dyskusja na temat różnych, innych niż PKB, miar społecznego dobrostanu trwa już wiele lat, na razie nie widać niestety istotnych zmian w powszechnym sposobie oceny jakości życia obywateli każdego z państw”.
„Przypomnijmy, że PKB opisuje zagregowaną wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych w ciągu roku na terenie danego kraju. W pewnym zakresie wskaźnik ten jest oczywiście bardzo sensowny, wskazuje bowiem na stan gospodarki – wzrost produkcji przemysłowej, napływ inwestycji zagranicznych czy wzrost eksportu. Z samej definicji wynika jednak niemożność ujęcia w PKB niczego, co nie ma ustalonej ceny, tj. np. pracy we własnym gospodarstwie, pracy wolontariuszy czy zanieczyszczenia środowiska. PKB uwzględnia natomiast – paradoksalnie, bo przecież mówimy o rozwoju – produkcję tzw. antydóbr (np. używek) czy wyrównywanie strat spowodowanych katastrofami naturalnymi”.
.”Ponieważ PKB jest podstawą wielu kluczowych decyzji politycznych, dotyczących np. różnego rodzaju międzynarodowych funduszy pomocowych, całkowicie zrozumiała w tej sytuacji wydaje się głęboka refleksja nad sensem utrzymywania tego wskaźnika jako jedynej całościowej miary sytuacji danego kraju. Pomagają wprawdzie w takiej ocenie inne dostępne dane ekonomiczne, takie jak stopa bezrobocia, stawki opodatkowania, zadłużenie państwa w relacji do PKB czy liczba mieszkań na 1000 mieszkańców, ale takie pojedyncze wskaźniki to ciągle o wiele za mało, by realnie ocenić dobrostan mieszkańców” – pisze prof. Michał KLEIBER.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ