Kim jest Wojciech Król, nowy szef Rady Mediów Narodowych

Poseł Koalicji Obywatelskiej (KO) Wojciech Król został wybrany na nowego przewodniczącego Rady Mediów Narodowych. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Czabańskiego, którego w październiku odwołał Sejm. Wojciech Król zapowiedział zwołanie posiedzenia Rady Mediów Narodowych w ciągu tygodnia.

Planowana likwidacja RMN

.Dnia 12 grudnia 2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Mediów Narodowych w nowym składzie. Członkowie RMN wybrali przewodniczącego, którym został poseł Koalicji Obywatelskiej Wojciech Król, który w Radzie zajął miejsce zwolnione przez Krzysztofa Czabańskiego. Nowy przewodniczący RMN zapowiedział „przywrócenie ładu i porządku oraz kontynuację rozpoczętych zmian”. „Docelowo czeka nas likwidacją RMN, ale zaczniemy od ważnych decyzji, jakimi będzie uchylenie niektórych decyzji podjętych przez poprzedni skład RMN” – wyjaśnił. „Będę chciał zwołać posiedzenie Rady w ciągu tygodnia” – zapowiedział.

Kim jest Wojciech Król – nowy szef Rady Mediów Narodowych?

.Wojciech Król (ur. 22 kwietnia 1985 r.) studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Magisterium uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim na kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia o specjalizacji Realizacja Programów Dziennikarskich. Odbył również studia podyplomowe z dziennikarstwa i zarządzania w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Wojciech Król rozpoczynał drogę zawodową jako instruktor teatralny w Mysłowickim Ośrodku Kultury. Wkrótce podjął pracę w spółce radiowej Ad. Point, a następnie Eurozet na stanowisku specjalisty ds. reklamy, media plannera i copywritera. Pracę radiową łączył ze współpracą z oddziałem katowickim Telewizji Polskiej na stanowisku asystenta reżysera. Karierę zawodową kontynuował już jako dziennikarz w TVP 2 w Warszawie w redakcji programów porannych i form studyjnych.

W 2010 r. Wojciech Król przyjął propozycję objęcia stanowiska rzecznika prasowego i szefa kancelarii prezydenta Mysłowic. Cztery lata później objął stanowisko dyrektora gabinetu Marszałka Województwa Śląskiego.

Wojciech Król jest posłem nieprzerwanie od 2015 r. Trzecią kadencję zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu, obecnie jest jej wiceprzewodniczącym.

Rada Mediów Narodowych to organ powołany za rządów PiS, który powołuje zarządy i rady nadzorcze między innymi TVP, PAP i Polskiego Radia. Powołanie na miejsce Krzysztofa Czabańskiego kandydata zgłoszonego przez obecną koalicję rządzącą zmieniło rozkład sił w Radzie Mediów Narodowych – członkowie związani z PiS stracili w niej większość. Obecnie w Radzie Mediów Narodowych zasiadają: Wojciech Król (wybrany 5 grudnia 2024 przez Sejm, Koalicja Obywatelska), wskazani przez PiS i wybrani w 2022 r. przez Sejm ubiegłej kadencji Piotr Babinetz i Joanna Lichocka, oraz Robert Kwiatkowski i Marek Rutka z Lewicy, wskazani przez prezydenta Andrzeja Dudę reprezentujący ówczesną opozycję.

O znaczeniu dziennikarstwa obywatelskiego

.Dziennikarstwo obywatelskie jest dzieckiem wczesnych lat dwutysięcznych, kiedy powszechna już dostępność internetu spowodowała całkowitą restrukturyzację sposobu, w jaki konsumowaliśmy media. Dawniej opinię publiczną w dużej mierze kształtowały prasa, radio i telewizja, do których szary człowiek miał dość ograniczony dostęp; poza wysłaniem listu do redakcji niespecjalnie dało się zostać masowym nadawcą informacji, o ile nie było się zawodowym dziennikarzem z jakąś pozycją w świecie mediów.

Internet zdemokratyzował tę kwestię. Wraz z pojawieniem się blogów i forów każdy zwykły obywatel mógł stać się nadawcą komunikatu, który dotrze do setek czy nawet tysięcy odbiorców. Opinia publiczna nie była już więc zależna niemal wyłącznie od dziennikarskiego establishmentu, ale pojawiło się w niej wiele głosów z wielu różnych miejsc, grup społecznych i dziedzin życia, naświetlających tematy niezauważane przez środki masowego przekazu. Pojawili się dziennikarze obywatelscy.

Według powszechnie przyjętej definicji dziennikarz obywatelski jest osobą parającą się dziennikarstwem niezawodowo, w interesie społecznym. Krótko mówiąc, kryteria są więc dwa: nie może on otrzymywać za swoją działalność wynagrodzenia, a ponadto musi ona dotyczyć jakiegoś obywatelskiego celu, naświetlać ważny społecznie problem lub ogólnie czynić społeczeństwu przysługę.

Termin ten został ukuty przez południowokoreański portal OhmyNews, działający od 2000 r. właśnie na takiej zasadzie – to internauci są w znakomitej większości autorami zamieszczanych tam wiadomości newsowych. Pięć lat później w Polsce pojawiła się polskojęzyczna wersja WikiNews, a niedługo potem profesjonalni wydawcy medialni zaczęli otwierać swoje portale, np. Wiadomości24.pl.

Ale dziennikarze obywatelscy z początku wieku nadal stali niejako w świecie tradycyjnych mediów przynajmniej jedną nogą. Portale internetowe były wzorowane na prasie, a zamieszczane tam artykuły na sposobie prezentowania treści znanym z gazet; siecią nie rządziło jeszcze SEO czy osie czasu na mediach społecznościowych. Obecnie mamy coraz większe trudności z aplikowaniem dawno wypracowanych definicji do zmieniającego się świata. Czy w dobie nowych nowych mediów każdy użytkownik Twittera jest dziennikarzem obywatelskim? A co z influencerami? Czy to pojęcie da się jeszcze w ogóle stosować do opisania krajobrazu medialnego, z jakim mamy dziś do czynienia?

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 grudnia 2024