Kim jest Zofia Zembrzuska, nowa dyrektor Filharmonii Narodowej

Zofia Zembrzuska została powołana na stanowisko dyrektorki Filharmonii Narodowej przez minister kultury Hannę Wróblewską. Jej trzyletnia kadencja rozpocznie się 1 września – poinformował resort kultury.
Zofia Zembrzuska zastąpi na stanowisku Wojciecha Nowaka
.Do konkursu na stanowisko dyrektora Filharmonii Narodowej zgłosiło się troje kandydatów. W drugim etapie wzięły udział dwie osoby: Wacław Turek i Zofia Zembrzuska. Większą liczbę głosów otrzymała Zofia Zembrzuska. Jak poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie była to jednak większość bezwzględna, wymagana do uzyskania rekomendacji komisji konkursowej.
Hanna Wróblewska – po spotkaniach ze związkami zawodowymi i Radą Artystyczno-Programową Filharmonii Narodowej oraz po rozmowach z obecnym dyrektorem instytucji i dyrektorem artystycznym – podjęła decyzję o zamiarze powierzeniu tej funkcji Zofii Zembrzuskiej. Trzyletnia kadencja nowej dyrektorki rozpocznie się 1 września.
Zofia Zembrzuska to doświadczona menedżerka kultury. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Kulturoznawstwo oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Zarządzanie projektami. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie (klasa skrzypiec).
Od 2012 roku była związana zawodowo z Instytutem Adama Mickiewicza – początkowo na stanowisku realizatora projektów, a od 2018 roku pełniąc funkcję menedżera programu Polska Music. W ramach swoich obowiązków odpowiadała za planowanie i współorganizację wydarzeń kulturalnych z udziałem artystów najwyższej klasy w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i operowych na świecie (m.in. Royal Opera House, London PhilharmonicOrchestra, Chicago Symphony Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Simon Rattle, Esa-Pekka Salonen, David Pountney, Krzysztof Penderecki). W 2021 roku objęła stanowisko kierownika Wydziału Projektów i Wydarzeń Artystycznych, w ramach którego realizowane były wszystkie projekty Instytutu. Od września 2021 roku jest zastępczynią dyrektora Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Zofia Zembrzuska zastąpi na stanowisku Wojciech Nowaka, który kieruje tą instytucją od 2013 r. Dyrektorem artystycznym od 2024 r. jest dyrygent Krzysztof Urbański.
Od 1955 r. w Filharmonii Narodowej organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Od 2 do 23 października br. odbędzie się jego 19. edycja.
Szczegółowe informacje dotyczące przebiegu konkursu można znaleźć na stronie Ministerstwa Kultury.
„Kultura Najważniejsza” – newsletter pełen kultury
.Nie muszą już Państwo przekopywać się przez setki stron, scrollować recenzji i przeglądać repertuarów kin i teatrów. Zrobiliśmy to za Państwa. Wystarczy chwila, by odkryć najlepsze spektakle, najgłośniejsze premiery, świetne filmy, niebanalną muzykę i wyjątkowe książki – rzeczy, które warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć. I to wszystko w jednym miejscu – newsletter „Kultury Najważniejszej”.
Ale to nie tylko propozycje „na już”. To także wydarzenia, na które warto zarezerwować czas z wyprzedzeniem – tak, by nie zostało tylko rozczarowanie i brak biletów.
Kultura to więcej niż rozrywka. To sposób, by odetchnąć. Bo przecież co innego pozwala oderwać się od codzienności, jeśli nie kontakt ze sztuką? Kultura – ta wysoka i ta najbliższa codziennemu doświadczeniu – pomaga nam zatrzymać się na chwilę, pomyśleć, poczuć. To inwestycja w siebie. W świecie zdominowanym przez pośpiech, algorytmy i informacje, które ulatują szybciej niż zdążymy je zrozumieć, kontakt ze sztuką przypomina spotkanie z czymś prawdziwym. Obraz, który zatrzymuje nas na dłużej. Dźwięk, który porusza coś głęboko. Tekst, który zostaje z nami na dni, tygodnie, a czasem na całe życie. To właśnie dlatego warto dać sobie ten przywilej – być bliżej kultury. Nie po to, by nadążać, ale by odnaleźć siebie. Choć na chwilę.
W newsletterze „Kultura Najważniejsza” znajdą Państwo nie tylko polecenia, ale także krótkie, inspirujące teksty, które skłaniają do refleksji. To przemyślane wybory tworzone z pasją przez autorów i redaktorów związanych z „Wszystko co Najważniejsze”. Co tydzień – kulturalna mapa tygodnia, bez pośpiechu, bez nadmiaru.
W świecie pełnym powiadomień, zalewu informacji i nieustannego pędu, chcemy zaproponować coś odwrotnego: spokojną przestrzeń, w której można złapać oddech. Bo właśnie taką rolę może dziś pełnić kultura – być miejscem odpoczynku, inspiracji, kontaktu z tym, co piękne, ważne i prawdziwe.

Zachęcamy do zapisania się do darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/MB