Koalicja pięciu państw przyfrontowych ws. zboża z Ukrainy może zostać rozszerzona o następne kraje

Koalicja pięciu państw przyfrontowych

Koalicja pięciu państw przyfrontowych w zakresie wywozu zbóż z Ukrainy ma zostać utrzymana, a nawet rozszerzona o kolejne kraje – oświadczyli w czwartek szefowie resortów rolnictwa Polski i Węgier, Robert Telus i Istvan Nagy, po spotkaniu bilateralnym w Warszawie.

.Kraje przyfrontowe to Polska, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Słowacja, których dotyczą zaburzenia na wewnętrznych rynkach związane z nadmiernym importem zboża i produktów żywnościowych z Ukrainy.

Koalicja pięciu państw przyfrontowych

.”Próbujemy znaleźć odpowiedzi na takie problemy, z którymi wcześniej nie musieliśmy walczyć. Wtedy, kiedy w wyniku tej okropnej wojny tradycyjne szlaki morskie zostały zablokowane i produkty ukraińskiego rolnictwa nie dostają się na tradycyjne rynki, np. na Półwysep Arabski czy do Afryki, jest oczywiste, że UE podejmuje decyzję, że te produkty – w ramach solidarności – należy wpuścić na teren Unii” – mówił minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy.

Korytarze solidarnościowe nie spełniły swojej roli

.W jego ocenie tzw. korytarze solidarnościowe nie wypełniają jednak swojej roli, bo ukraińska żywność „została w krajach sąsiednich”. „Kiedyś mieliśmy 40-50 tys. ton zboża z Ukrainy, teraz mamy 2,5 mln ton” – mówił minister Nagy. Szef polskiego resortu rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podkreślał, że konieczna jest dalsza współpraca w tym zakresie pięciu krajów przyfrontowych. Wskazał, że gdyby nie ta nieformalna koalicja państw i ich współpraca w zakresie wywozu zbóż i produktów żywnościowych z Ukrainy, Komisja Europejska „nie widziałaby w ogóle problemu”.

Rozszerzenie „piątki” o następne kraje

.”Najważniejsze jest to, żebyśmy tę «piątkę»  utrzymali. Oczywiście ta koalicja ma się dobrze, rozmawiamy ze wszystkim kolegami (…) z tej «piątki», bo razem możemy zawalczyć o sprawy ważne nie tylko dla naszych krajów, ale zawalczyć o przyszłość Europy” – mówił Telus. Zwracał też uwagę, że konieczne jest rozszerzenie tej współpracy na kolejne kraje.

Bezpieczeństwo żywnościowe Europy

.Na temat bezpieczeństwa żywnościowego UE na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Janusz WOJCIECHOWSKI w tekście “Bezpieczeństwo żywnościowe jednym z fundamentów Europy“.

“Rosyjska agresja na Ukrainę otworzyła wiele oczu w Europie i bezpieczeństwo żywnościowe staje dziś na równi z bezpieczeństwem obronnym i energetycznym. To musi w przyszłości przełożyć się także na priorytety finansowe. Budżet rolny, stanowiący dziś 0,3 proc. unijnego PKB, przeznaczony na zapewnienie tego bezpieczeństwa, może okazać się niewystarczający”.

“Dzięki rolnikom przede wszystkim, ale także dzięki wspieraniu rolnictwa od 60 lat funduszami Wspólnej Polityki Rolnej, Unia Europejska zachowuje bezpieczeństwo żywnościowe, ma nadwyżki eksportowe i w bliskiej perspektywie brak żywności jej nie grozi. Rolnictwo europejskie jest dziś w stanie wyżywić nie tylko 460 milionów obywateli Unii, ale i eksportować w świat nadwyżki swojej żywności, zwłaszcza żywności przetworzonej. Unia jest dziś największym w świecie eksporterem żywności. Nie ma dziś powodów do obaw, czy Europa się wyżywi, także o to, czy wyżywi się Polska. Wyżywi się i może mieć też znaczący wpływ na podaż żywności w wymiarze globalnym – ale na tych dobrych prognozach kładą się cieniem doświadczenia najpierw z czasu pandemii, a w ostatnich tygodniach tragiczne doświadczenia z rosyjskiej agresji na Ukrainę”.

.”W kryzysie pandemii blokada granic spowodowała problemy w transporcie żywności. Nie produkcja żywności się załamała, ale związany z nią transport. System żywnościowy Europy jest silnie uzależniony od długich i dalekich dostaw oraz równie dalekich rynków. Trzeba było pilnie udrażniać granice, organizować zielone korytarze dla transportów towarów rolnych i żywych zwierząt, tworzyć preferencje dla pracowników sezonowych spoza Unii, bez których niektóre sektory rolne nie są w stanie sobie poradzić; to m.in. znany casus niemieckich szparagów” – pisze Janusz WOJCIECHOWSKI.

PAP/Robert Fiłończuk/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 czerwca 2023