Kolejne ambasady ostrzegają przed atakami ekstremistów w Moskwie

ataki ekstremistów

Ministerstwa spraw zagranicznych Łotwy, Kanady, Korei Południowej, Szwecji, Niemiec i Czech dołączyły się do wcześniejszego ostrzeżenia ambasady USA w Moskwie mówiącego o ryzyku ataku „ekstremistów” w Rosji w dniach 9 i 10 marca – podał niezależny portal Meduza. Wcześniej rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) twierdziła, że udaremniła plan ataku na synagogę w Moskwie.

Ataki ekstremistów w Moskwie?

.Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Łotwy powołało się na komunikat ambasady amerykańskiej i wezwało swych obywateli, by zachowali ostrożność i w ciągu najbliższych 48 godzin unikali masowych zgromadzeń w Moskwie – podała Meduza, powołując się na komunikat MSZ w Rydze. Kanada dodała nowe informacje do rządowego ostrzeżenia dla obywateli podróżujących za granicę. W komunikacie tym, mówiącym o „zagrożeniu terrorystycznym” również cytowane jest ostrzeżenie wystosowane przez ambasadę amerykańską.

Obywateli kanadyjskich wezwano, by omijali duże zgromadzenia, w tym koncerty i wydarzenia publiczne, zachowali czujność w miejscach publicznych i sprawdzali bieżące informacje w mediach rosyjskich. Podobne ostrzeżenie opublikowała ambasada Korei Południowej w Moskwie. Ambasada Szwecji – według Meduzy – oświadczyła, że obywatelom odradza się wizyty w Rosji w związku z „pogorszeniem się sytuacji związanej z bezpieczeństwem”.

Ostrzeżenia ambasady USA, Niemiec i Czech

.Ambasada Czech w Moskwie zamieściła komunikat z apelem do obywateli czeskich o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie dużych zgromadzeń „w związku z doniesieniami o możliwych atakach grup ekstremistycznych w dużych miastach Rosji”. MSZ Niemiec zaś zaktualizowało wcześniejsze zalecenie, by zdecydowanie unikać podróży do Rosji. Komunikaty, na które powołuje się Meduza, pojawiły się na stronach internetowych ambasad i ministerstw w piątek.

Ataki ekstremistów w Moskwie są również realnym zagrożeniem wedle ambasady USA. Według jej komunikatu terroryści zamierzają zaatakować duże zgromadzenia w Moskwie, np. koncerty. Nie sprecyzowano, kim są wymienieni „ekstremiści”. Agencja Reutera, która opublikowała komunikat w piątek wieczorem, zwróciła uwagę, że wcześniej rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) oznajmiła, że udaremniła plan ataku na synagogę w Moskwie, za którym stała afgańska filia Państwa Islamskiego. Nie jest jednak jasne, czy istnieje związek między ostrzeżeniami ambasady USA i tymi doniesieniami. 

Trzy generacje dżihadystów

.Na temat globalnego dżihadu oraz trzech generacji islamskich terrorystów na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Olivier ROY w tekście „Trzy pokolenia dżihadystów„.

„Wszystkie trzy pokolenia dżihadystów łączy jedno: śmierć. Nie tylko ofiar zamachów. Także zdecydowana większość zamachowców ginie. To zresztą wydaje się nielogiczne. Kierownictwo organizacji terrorystycznej powinno dążyć do zachowania swoich najlepszych żołnierzy. W ten sposób funkcjonowały organizacje marksistowskie, palestyńskie, irlandzkie itp. Dopiero dżihadyści tak mocno powiązali ze sobą terroryzm i śmierć – nie tylko ofiar zamachów, ale też ich wykonawców”.

„Tylko że taka taktyka mocno zakłóca funkcjonowanie całej organizacji. Skoro bowiem zamachowcy giną, to nie ma kto przekazywać kolejnym doświadczeń. Nie występuje zjawisko akumulacji wiedzy. To sprawia, że efektywność organizacji terrorystycznych spada – bo brakuje odpowiednich osób do doskonalenia technik, podczas gdy służby poszczególnych państw odpowiedzialne za walkę z terrorem stają się coraz skuteczniejsze w działaniach antyterrorystycznych dzięki coraz większemu doświadczeniu”.

.„Globalny dżihad tworzą ludzie, którzy w niego wierzą. On wywarł ogromny wpływ na szerokie masy muzułmanów – zwłaszcza w tych krajach, w których islam znajduje się na marginesie życia społecznego. Fascynacja tą narracją utrzymuje się tam ciągle na wysokim poziomie. To sprawia, że nie możemy mówić o końcu islamskiego radykalizmu” – pisze prof. Olivier ROY.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 marca 2024