Komisja Europejska wezwała Hamas i Izrael do wznowienia negocjacji

Komisja Europejska potępiła Hamas za odmowę przedłużenia pierwszej fazy porozumienia o zawieszeniu broni, a Izrael – za zablokowanie dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. „Apelujemy o szybkie wznowienie negocjacji w sprawie drugiego etapu rozejmu” – oświadczył 3 marca rzecznik KE.
Hamas i Izrael muszą wznowić negocjacje – KE
.Rzecznik KE ds. zagranicznych i bezpieczeństwa Anouar El Anouni ostrzegł 3 marca w Brukseli, że wstrzymanie dostaw pomocy do Strefy Gazy może mieć „poważne konsekwencje humanitarne”. Dlatego też KE wezwała obie strony do szybkiego wznowienia rozmów w sprawie drugiej fazy rozejmu i wyraziła zdecydowane poparcie dla mediatorów naciskających na przywrócenie negocjacji. „Ponawiamy też apele do Izraela o bezpieczny i niezakłócony dostęp do pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków oraz ułatwienie pracownikom organizacji humanitarnych i organizacjom międzynarodowym skutecznego i bezpiecznego działania w Strefie Gazy” – powiedział rzecznik.
Komisja Europejska przypomniała też, że misja UE na przejściu granicznym w Rafah jest gotowa wznowić prace, jeśli strony o to poproszą. Termin obowiązywania pierwszej fazy rozejmu w Strefie Gazy minął o północy 1 marca. Od 2 marca miała zacząć obowiązywać druga część porozumienia, ale jej warunki nie dostały jeszcze wynegocjowane. Drugi etap miał zakładać m.in. uzyskanie trwałego rozejmu, uwolnienie wszystkich zakładników i całkowite wycofanie się Izraelczyków ze Strefy Gazy.
Tymczasem 2 marca, chwilę po północy, biuro premiera Benjamina Netanjahu zapowiedziało, że Izrael chce jednak przedłużenia pierwszej fazy rozejmu na czas muzułmańskiego ramadanu i żydowskiego święta Pesach oraz wezwało do tego samego Hamas. Ten ofertę odrzucił. W odpowiedzi Izrael wstrzymał 2 marca transport wszelkich towarów, w tym pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, co Hamas nazwał „złamaniem prawa międzynarodowego i umowy rozejmowej”.
Wojna Izraela z Hamasem
.Na temat wojny Izraela z Hamasem, która rozpoczęła się 7 października 2023 r., na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisze prof. Jacek HOŁÓWKA w tekście „To wojna czy powstanie?„.
„Cicha wojna bywa bardziej niebezpieczna niż otwarty spór. Konflikt polityczny łatwo się zamienia wtedy w uporczywe drobne utarczki między rozmaitymi grupami ludności, coraz silniej skłóconymi. Tak się stało w Izraelu. Arabskie samobójczynie wysadzały w powietrze siebie i żydowskich klientów w supermarketach, izraelscy żołnierze wykręcali ręce palestyńskim wyrostkom noszącym butelki z podejrzanym płynem. Na zachód od rzeki Jordan, na terenie, który oficjalnie nie podlegał izraelskiej administracji, powstawały izraelskie osiedla chronione i patrolowane przez wojsko. Jednocześnie w Strefie Gazy budowano podziemne tunele mające wyjścia po stronie Izraela, które z czasem złożyły się na podziemny labirynt zakamarków wykorzystywanych przez Hamas na skład broni i rakiet. Dla Izraela było to zagrożenie, którego nie wolno było ignorować. Jednak bez wywołania silnych protestów na świecie Izrael nie mógł wprowadzić swego wojska na teren Gazy, zarządzić okupacji całej strefy i totalnie zdominować lokalnej ludności”.
.”Teraz, po ataku przeprowadzonym przez Hamas na początku października 2023 r., sytuacja jest zupełnie inna. Trzeba się liczyć z rozmaitymi groźnymi konsekwencjami. Izrael może zlikwidować z trudem wypracowany status autonomicznej Strefy Gazy i może pogodzić się z oskarżeniem, że podejmuje działania do złudzenia przypominające atak Rosji na Ukrainę (z tą różnicą, że Ukraińcy nie dopuścili się żadnej prowokacji). Być może konieczne okaże się zaangażowanie jakichś znacznych sił rozjemczych w Strefie Gazy. Wtedy zapewne w sferze publicznych i akademickich dyskusji powróci sytuacja z późnego okresu wojny w Wietnamie. Rozwinie się dyskusja na temat tego, czy istnieją wojny sprawiedliwe, czy w sytuacji poważnego zagrożenia okrucieństwa popełniane przez silnie zmotywowanych żołnierzy stają się nieuniknione, kiedy zwodzenie polityczne staje się zdradą, jak powstrzymać sojuszników zagrożonej strony przed użyciem broni nuklearnej lub przed innym masowym odwetem” – pisze prof. Jacek HOŁÓWKA.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-jacek-holowka-wojna-powstanie-masakra/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ