Komórki macierzyste mogą pomóc w leczeniu zwyrodnienia stawów kolanowych
Komórki macierzyste przeszczepiane z różnych źródeł jest skuteczną metodą leczenia zwyrodnienia stawu kolanowego, najczęstszej przewlekłej choroby stawów – wynika z analizy badań, którą publikuje czasopismo „Journal of Orthopaedic Research”.
Zwyrodnienie stanów kolanowych
.Zwyrodnienie stawów kolanowych jest jedną z najczęstszych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów. Ocenia się, że w USA stanowi ono czwartą co do częstości przyczynę inwalidztwa u kobiet i ósmą u mężczyzn. Częstość występowania tej choroby rośnie wraz z wiekiem. W grupie wiekowej 55-64 lata schorzenie to dotyczy 40 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn.
Do czynników podwyższonego ryzyka zwyrodnienia stawów kolanowych zalicza się płeć żeńską oraz nadwagę i otyłość (ok. 65 proc. osób z obustronnym zwyrodnieniem stawów kolanowych ma za dużą masę ciała), ponieważ powodują one mechaniczne przeciążenie stawów. Wśród innych czynników, które mogą przyczyniać się do wystąpienia tej choroby wymienia się urazy oraz niektóre rodzaje aktywności fizycznej.
Zwyrodnienie stawów kolanowych objawia się sztywnością, puchnięciem i bólem stawów oraz ich zmniejszoną ruchomością. Może ostatecznie prowadzić do zaburzenia funkcjonowania i niepełnosprawności.
We wczesnym stadium choroby stosuje się fizykoterapię oraz leczenie farmakologiczne, które mają opóźnić postęp procesów zwyrodnieniowych i złagodzić objawy. W późniejszych stadiach stosuje się endoprotezoplastykę, tj. szczepienie endoprotezy stawu kolanowego.
Komórki macierzyste mogą pomóc
.W ostatnich latach dzięki postępom w dziedzinie biologii molekularnej, biologii komórki i w medycynie precyzyjnej, pojawiły się nowe opcje leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych.
Jedną z opcji jest medycyna regeneracyjna, wykorzystująca komórki macierzyste z różnych źródeł – z tkanki tłuszczowej, z krwi pępowinowej, szpiku kostnego. Jednak skuteczność tej metody jest poddawana w wątpliwość. Aby ją zweryfikować, naukowcy z Jiujiang First People’s Hospital w Jiujiang City w Chinach dokonali przeglądu literatury oraz metaanalizy 16 randomizowanych badań, którymi objęto 875 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Wśród nich 441 miało przeszczepiane komórki macierzyste, a 434 stanowiło grupę kontrolną.
Okazało się, że począwszy od trzeciego miesiąca po przeczepieniu komórek macierzystych pacjenci odczuwali mniejszy ból stawów kolanowych. Największy efekt przeciwbólowy miało przeszczepienie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej – zwłaszcza własnych komórek pacjenta (autologicznych) oraz z krwi pępowinowej.
Funkcjonowanie stawu kolanowego najlepiej wracało do normy również po przeszczepieniu autologicznych komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej.
Na podstawie swojej analizy badacze ocenili, że terapia komórkami macierzystymi jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych – minimalizuje związany z nią ból i przywraca funkcję stawu kolanowego.
Nowe technologie w ochronie zdrowia
.Medycyna rozwija się wprost proporcjonalnie do technologii. „Technologie na pewno nie zastąpią w przyszłości lekarzy, ale lekarze, którzy będą po nie rozsądnie sięgać, zastąpią tych, którzy nie będą tych technologii w ogóle używać” – pisze prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny „Wszystko co Najważniejsze”.
„Nikt nie wątpi, że sytuacja ekonomiczna kraju, przesądzająca o możliwościach budżetowego finansowania różnych obszarów życia publicznego, ma istotny wpływ na zdrowie obywateli. Prawdziwa jest jednak także zależność odwrotna – zdrowie publiczne ma znaczący wpływ na gospodarkę. Dbałość o zdrowie nie jest więc wyłącznie kosztem dla budżetu, ale przekłada się wprost na rozwój gospodarczy kraju” – twierdzi profesor.
„Im zdrowsze jest bowiem społeczeństwo, tym efektywniejsza praca jego obywateli, niższa absencja chorobowa, mniejsze problemy z dbałością o wychowanie dzieci i większy optymizm przy podejmowaniu nowych wyzwań. Podwyższanie wydatków na ochronę zdrowia, obok oczywistej empatii dla cierpiących, służy nam wszystkim, także tym (jeszcze) zupełnie zdrowym. Musimy jednak pamiętać, że wzrostowi budżetu na ochronę zdrowia zawsze musi towarzyszyć umiejętne zarządzanie całym systemem, niełatwe ze względu na wiele aspektów jego bardzo złożonej struktury, w tym m.in. na brak precyzyjnych danych dotyczących kosztowej efektywności świadczonych usług” – pisze prof. Michał Kleiber.
PAP/WszystkocoNajwaniejsze/AB