Koncerty jazzowe na Starym Mieście w Warszawie

Koncertem brazylijskiego zespołu Hamilton de Holanda Jobim Trio rozpocznie się w sobotę 1 lipca w Warszawie 29. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Koncerty jazzowe odbywają się w każdą sobotę aż do 26 sierpnia.

Koncertem brazylijskiego zespołu Hamilton de Holanda Jobim Trio rozpocznie się w sobotę 1 lipca w Warszawie 29. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Koncerty jazzowe odbywają się w każdą sobotę aż do 26 sierpnia.

Koncerty jazzowe na Starówce

.„Wieloma barwami mieni się współczesny jazz i może dawać dużo radości. W koncercie inauguracyjnym i w finałowym tegorocznego festiwalu świadomie zdecydowaliśmy się na latin jazz” – powiedziała Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje Jazz na Starówce. „Po raz kolejny liczymy na naszą wierną publiczność, że przybędzie na koncerty w gwiazdorskiej obsadzie, kierując też zaproszenie na przyszły rok, kiedy odbędzie się trzydziesta edycja naszego festiwalu” – dodała organizatorka.

Na program festiwalu złożą się premierowe i jubileuszowe koncerty jazzowe oraz premierowe projekty.

„Jak zawsze, staramy się mieć dla bywalców naszego festiwalu zróżnicowaną stylistycznie muzykę. Zagraniczne i polskie jazzowe sławy zaprezentują zarówno – wspomniany latin jazz, jak i fusion, swing i naturalnie mainstream” – zaznaczyła Strzelczyk-Wojciechowska.

Koncert inauguracyjny

.W koncercie inauguracyjnym wystąpi trzykrotny zdobywca Grammy w kategorii latin jazzu Hamilton de Holanda z zespołem. Będzie to pierwszy koncert muzyka w naszym kraju.

„To wirtuoz i improwizator. Artysta błyskotliwy, który rozpala światową publiczność, rozwijając karierę obsypaną nagrodami. Amerykańska prasa okrzyknęła go „Jimi Hendrixem mandoliny” – charakteryzuje Strzelczyk-Wojciechowska.

Hamilton de Holanda, kompozytor i lider zespołu wykorzystuje nowe techniki gry na 10-strunowej mandolinie. Skomponował 24 Kaprysy na mandolinę wydobywając charakterystyczne brzmienie tego instrumentu.

Jest muzykiem cenionym i docenianym; w Brazylii ma status gwiazdy. Nagrał 26 albumów. Zdobył nagrody Latin GRAMMY – 2022 r. dla najlepszego albumu instrumentalnego „Maxime Samba Groove”. W 2019 r. dla najlepszego albumu „Samba de Chico”, a 2015 r. dla najlepszej brazylijskiej piosenki „Bossa Negra”. Uhonorowany też został Premio da Musica Brasileira.

Nagrywał ze sławami sceny jazzowej takimi jak: Chick Corea, Wynton Marsalis, Richard Galliano, Joshua Redman, Stefano Bollani. A także Omar Sosa, Snarky Puppy, Bela Fleck, Hermeto Pascoal, Chucho Valdes, Paquito d’Rivera, Egberto Gismonti, Milton Nascimento.

Wayne Shorter został niedawno zapytany, z jakim muzykiem chciałby pracować, i odpowiedział, że z Hamiltonem.

Hamilton de Holanda stara się nie definiować swojej muzyki, bo dlań inspiracja i improwizacja są najważniejsze. Przedstawia się raczej jako muzyczny odkrywca poszukujący piękna i spontaniczności – jak można przeczytać na stronie muzyka.

Gwiazda kubańskiego jazzu w Polsce

.Po raz pierwszy wystąpi w Polsce Harold Lopez – Nussa. „Jest wschodzącą gwiazdą kubańskiego jazzu, pianistą, który w oryginalny, pełnym pasji stylu, łączy jazz z tradycjami latynoskimi, afro-kubańskimi, tworząc barwny muzyczny świat – charakteryzuje artystę Strzelczyk-Wojciechowska.

Muzyk w koncercie zamykającym festiwal – przedstawi materiał z najnowszego albumu „Timba a la Americana” -„to będzie ta nasza klamra z muzyką latynoską” – zaznacza organizatorka festiwalu.

A pomiędzy latynoską inauguracją i takim samym finałem będzie się dużo działo. Na Rynku Starego Miasta wystąpią m.in. jeden z najlepszych współczesnych pianistów jazzowych Antonio Farao z American Trio.

Polscy jazzmani mocnym atutem koncertów

.Mocną reprezentację będą stanowili polscy jazzmani. Publiczność usłyszy m.in. Grażynę Auguścik, gwiazdę polskiego jazzu o międzynarodowej renomie. I wybitnego pianistę, Kubę Stankiewicza z programem The Music of Victor Young poświęconym słynnemu amerykańskiemu kompozytorowi o polskich korzeniach.

Marcin Masecki, jeden z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków polskiej sceny muzycznej zagra ze swoim Big Bandem Suitę Jubileuszową z okazji 70-lecia odbudowy Starego Miasta.

Krzesimir Dębski i zespół String Connection Plus

.Z kolei z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej – Krzesimir Dębski, wirtuoz skrzypiec, pianista, dyrygent, kompozytor, aranżer wystąpi ze swoim słynnym zespołem String Connection Plus. Czołowy zespół polskiej sceny jazzowej, Wojtek Mazolewski Quintet przedstawi najnowszy album „Spirit To All”. Nawiązujący do tradycji bluesa i spiritual jazzu.

Rynek Starego Miasta stanie się ponownie koncertowym sercem stolicy i przez dwa miesiące wakacyjne bić będzie w rytmie jazzu. Koncerty odbywają się w każdą sobotę od 1 lipca do 26 sierpnia.

Organizatorem jest Fundacja Jazz Art.

Festiwal dofinansowany jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Muzyka realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Szerzej o muzyce

.Czy muzyka popularna może poprowadzić nas w głąb siebie? Można dzięki niej spotkać Boga? Czy popowe piosenki mogą być źródłami teologicznymi? – pyta na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Dominik DUBIEL SJ.

W tekście zatytułowanym „Teologia muzyki popularnej – rekonesans” autor podkreśla, że „choć tworzenie muzyki nie jest tym samym, co boskie creatio ex nihilo, to w obrębie ludzkich aktywności jest być może działaniem najbardziej do tego aktu zbliżonym. W liście do artystów Jan Paweł II pisał:  „Nikt nie potrafi zrozumieć lepiej niż wy, artyści. Genialni twórcy piękna, czym był ów pathos, z jakim Bóg u świtu stworzenia przyglądał się dziełu swoich rąk. Nieskończenie wiele razy odblask tamtego doznania pojawiał się w waszych oczach. Artyści wszystkich czasów, gdy zdumieni tajemną mocą dźwięków i słów, kolorów i form podziwialiście dzieła swego talentu, dostrzegając w nich jakby cień owego misterium stworzenia, w którym Bóg, jedyny Stwórca wszystkich rzeczy, zechciał niejako dać wam udział”.

PAP/ Anna Bernat/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 lipca 2023