Konferencja klimatyczna PRECOP 29 w Katowicach - program

Na nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP29 w Baku, w Katowicach rozpoczęła się konferencja PRECOP 29.

Debata w kluczowym momencie

.Jej głównym celem ma być wypracowanie stanowiska różnych środowisk, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy biznesowej, dotyczącego najważniejszych tematów omawianych podczas corocznego szczytu klimatycznego.

Za PRECOP w Katowicach stoją dwa podmioty. Głównym organizatorem jest UN Global Compact (UNGC) – największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes, powołana w 2000 r. przez sekretarza generalnego ONZ; jej polska organizacja UN Global Compact Network Poland to sekretariat polskich członków UNGC oraz akcelerator programów i działań lokalnych. Współorganizatorem jest katowicka Grupa PTWP, znana m.in. z organizacji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Przed sześcioma laty Katowice były gospodarzem 24. sesji szczytu klimatycznego ONZ. Teraz w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które w grudniu 2018 r. gościło ok. 20 tys. uczestników COP24 z prawie 200 krajów, po raz trzeci odbywa się dwudniowa konferencja poprzedzająca tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ, zaplanowany między 11 a 22 listopada w Azerbejdżanie.

Jak ocenił podczas środowego otwarcia PRECOP 29 szef Grupy PTWP Wojciech Kuśpik, pomysł kontynuacji rozpisanej na wiele głosów i tematów rozmowy o zmianie klimatu w formie cyklicznej konferencji PRECOP okazał się trafiony – Katowice stały się już stałym polskim miejscem debaty o klimatycznych wyzwaniach.

Dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland Kamil Wyszkowski obrazował, że organizacja ta – koncentrująca się na pracy z sektorem prywatnym – działa ona m.in. po to, aby uaktywniać dyskusję o zagrożeniu, jakim jest zmiana klimatu:

„Jesteśmy po to, (…) żebyśmy przede wszystkim byli w stanie wypracować rekomendacje: mądrze, rzetelnie przygotowywać się do corocznego punktu kulminacyjnego, jakim jest szczyt klimatyczny (…) i żebyśmy też w Polsce mieli na stałe, z racji tradycji, które mamy w Katowicach, miejsce debaty wokół klimatu” – podkreślił Wyszkowski.

W odtworzonym wystąpieniu ambasador Azerbejdżanu w Polsce Nargiz Gurbanowa zasygnalizowała, że intencją władz tego kraju jest, aby w czasie jego prezydencji proces negocjacji klimatycznych był jak najbardziej przejrzysty i włączający; aby poszczególni interesariusze, czuli się właścicielami procesów i by to właścicielstwo przyjmowali.

Zastępczyni sekretarza generalnego ONZ dyrektor wykonawcza UNGC Sandra Ojiambo w odtworzonym wystąpieniu podkreśliła, że rządy i sektor prywatny muszą zwiększyć swoje zaangażowanie w ograniczanie skutków zmian klimatycznych, a także przyspieszyć transformację energetyczną opartą o odnawialne źródła energii.

„Ta debata odbywa się w kluczowym momencie. Zmiany klimatu są największym zagrożeniem na drodze do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Zmiany klimatyczne już wywierają negatywne skutki dla gospodarki, a dewastujące powodzie zagrażają społecznościom oraz ekosystemom w Polsce, Europie i na całym świecie” – powiedziała Ojiambo.

Kto będzie gościem konferencji PRECOP 29?

.Dyrektor biura Narodów Zjednoczonych ds. Obsługi Projektów (UNOPS) w zakresie Ukrainy Simon Porter w odtworzonym wystąpieniu zwrócił uwagę, że odbudowa Ukrainy musi uwzględniać zmiany klimatyczne, nowa infrastruktura powinna powstawać w sposób zrównoważony, a także być oparta na odnawialnych źródłach energii.

„Ukraina boryka się z dewastującymi konsekwencjami wojny. To sprawia, że musimy jeszcze pilniej walczyć ze zmianami klimatycznymi, musimy dbać o to, by pomóc Ukrainie podnieść się z tego kryzysu. Nie możemy czekać na pokój, musimy zacząć działać już teraz. (…) Poza natychmiastową odbudową Ukrainy musimy zadbać o to, by przygotować Ukrainę na przyszłość” – mówił Porter.

Uczestnicy PRECOP29 będą mogli wziąć udział m.in. w blisko 30 panelach. Główne zagadnienia obejmą: transformację energetyczną, zrównoważony biznes, zielone finansowanie, gospodarkę o obiegu zamkniętym, dekarbonizację przemysłu, ESG, adaptację do zmiany klimatu, bioróżnorodność, zielone miasta oraz edukację klimatyczną.

Konferencja merytorycznie ma rozpocząć się sesją „Przywództwo na rzecz klimatu”. Jej uczestnicy, wśród nich minister przemysłu Marzena Czarnecka, mają omówić rolę liderów politycznych i biznesowych w mobilizowaniu działań na rzecz ochrony klimatu. W dyskusji udział wezmą politycy, samorządowcy oraz aktywiści z doświadczeniami w zakresie zrównoważonego rozwoju i współpracy międzysektorowej.

Szczególnym elementem katowickiego PRECOP mają być Climate Talks – dynamiczne sesje, którym przyporządkowano tematy: Agenda 2030, alternatywne systemy gospodarcze, zarządzanie ryzykiem klimatycznym, negocjacje klimatyczne oraz wpływ wojny na zmiany klimatu. W jednej takich z dyskusji zostanie omówiony wpływ konfliktu w Ukrainie na zasoby naturalne i bioróżnorodność.

Katowicka konferencja PRECOP ma być też przestrzenią dyskusji o przyszłości technologii, np. rozwiązań, które mają szansę przyspieszyć transformację energetyczną i przemysłową czy roli zrównoważonego budownictwa.

W wydarzeniu mają wziąć udział członkowie polskiego rządu, obok minister Czarneckiej m.in. minister sprawiedliwości Adam Bodnar, wiceminister kultury Marta Cienkowska, wiceminister klimatu Miłosz Motyka czy wiceministrowie funduszy Jan Szyszko i Konrad Wojnarowski. Obecni mają być też prowadzący trzy dotychczasowe szczyty klimatyczne w Polsce: Maciej Nowicki, Marcin Korolec i Michał Kurtyka.

Równolegle z konferencją PRECOP w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach ma odbywać się organizowane przez Grupę PTWP nowe wydarzenie branży energetycznej – Energy Days.

Jak wynika z informacji organizatora, wydarzenie to zgromadzi prezesów spółek Skarbu Państwa, liderów prywatnych firm, przedstawicieli rządu, samorządowców, ekspertów i inwestorów. Mają on analizować wyzwania stojące przed sektorem energetycznym, z naciskiem na innowacje, przyszłość branży oraz zmiany w obliczu globalnej transformacji.

Papież Franciszek o znaczeniu ochrony środowiska

.”Niezależnie od tego, jak bardzo staramy się im zaprzeczać, ukrywać, maskować lub relatywizować, oznaki zmian klimatycznych są coraz bardziej oczywiste. Nikt nie może zignorować faktu, że w ostatnich latach byliśmy świadkami zjawisk ekstremalnych, częstych okresów wyjątkowych upałów, susz i innych dolegliwości ze strony Ziemi, które są jedynie namacalnymi przejawami milczącej choroby, dotykającymi nas wszystkich. Prawdą jest, że nie wszystkie katastrofy można przypisać globalnym zmianom klimatycznym. Można jednak sprawdzić, że niektóre zmiany klimatu wywołane przez człowieka, znacznie zwiększają prawdopodobieństwo częstszych i bardziej intensywnych zdarzeń ekstremalnych. Wiemy zatem, że za każdym razem, gdy globalna temperatura wzrasta o 0,5 stopnia Celsjusza, zwiększa się intensywność i częstotliwość ulewnych deszczy i powodzi w niektórych obszarach, poważnych susz w innych, ekstremalnych upałów w niektórych regionach i obfitych opadów śniegu w jeszcze innych[4]. Jeśli dotychczas mogliśmy mieć fale upałów kilka razy w roku, to co stanie się przy globalnym wzroście temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza, do czego niewiele nam brakuje? Takie fale upałów będą znacznie częstsze i bardziej intensywne” – pisał papież Franciszek w Adhortacji apostolskiej Laudate Deum.

Co więcej, zaznaczał, że w ostatnich latach nie brakowało osób usiłujących lekceważyć tę obserwację. Powołują się one na rzekomo naukowe dane, takie jak fakt, że planeta zawsze miała i zawsze będzie miała okresy ochłodzenia i ocieplenia. Pomijają inny istotny fakt, mianowicie: że to, czego obecnie jesteśmy świadkami, to niezwykłe przyspieszenie ocieplenia, z taką prędkością, iż potrzeba tylko jednego pokolenia – a nie stuleci czy tysiącleci – żeby to zauważyć. Podnoszący się poziom mórz i topniejące lodowce mogą być łatwo dostrzeżone przez osobę na przestrzeni jej życia, a prawdopodobnie za kilka lat wiele grup ludności będzie musiało przenieść swoje domy z powodu tych zdarzeń.

“Aby ośmieszyć tych, którzy mówią o globalnym ociepleniu, przytacza się fakt, że mogą również często wystąpić ekstremalne oziębienia. Zapomina się, że te i inne niezwykłe zjawiska są jedynie alternatywnymi przejawami tej samej przyczyny: globalnego zaburzenia równowagi, spowodowanego globalnym ociepleniem. Susze i powodzie, wysychanie jezior i populacje wymiatane przez tsunami lub powodzie, mają zasadniczo to samo źródło. Z drugiej strony, jeśli mówimy o zjawisku globalnym, nie możemy go mylić z wydarzeniami przejściowymi i zmiennymi, które w dużej mierze tłumaczone są czynnikami lokalnymi” – podkreślał.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 października 2024