Konferencja „Religie i ideologie w rosyjskiej przestrzeni imperialnej” – program
W dniach 26-27 września 2024 r. w Krakowie odbędzie się konferencja naukowa „Religie i ideologie w rosyjskiej przestrzeni imperialnej”. Międzynarodowe grono specjalistów poruszy w niej zagarnienia takie jak wykorzystanie religii w rosyjskiej propagandzie wojskowej, czy rosyjskie koncepcje nacjonalizmu o charakterze etniczno-religijnym.
Religie i ideologie w rosyjskiej przestrzeni imperialnej (1689-2024)
.Organizatorami konferencji są Zespół do Badań Porównawczych nad Imperializmem Rosyjskim Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk pod kierownictwem prof. Andrzeja Nowaka oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-27 września w Krakowie, przy ul. Bernardyńskiej 3 (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, aula). Jego tematem przewodnim będzie kwestii miejsca i roli religii w ideologii oraz strukturach imperializmów rosyjskiego oraz sowieckiego.
Jak informują organizatorzy, konferencja „Religie i ideologie w rosyjskiej przestrzeni imperialnej (1689-2024)” stanowi kontynuację cyklu sympozjów i badań zainicjowanych w ramach projektu Varieties and Metamorphoses of Russian Empires (333 years: 1689–2022), który finansowany jest przez Polską Akademię Nauk.
Wrześniowa konferencja jest trzecim spotkaniem w ramach tego cyklu. Wcześniejsze odbyły się w Warszawie w czerwcu i grudniu 2023: „Means and ways of empires: ideologies and political practices of the Russian/Soviet/Russian states between 1689 and 2022” (Warszawa, czerwiec 2023) oraz „Spatial dimensions of Russian and Soviet Imperial Ideologies and Practices (1689–2023)” (Warszawa, grudzień 2023).
Koordynatorami działań związanych z organizacją są dr Adam Danilczyk (sekretarz Zespołu do Badań Porównawczych nad Imperializmem Rosyjskim IH PAN) oraz dr Paweł Krokosz (pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie).
Program konferencji
.Konferencja „Religie i ideologie w rosyjskiej przestrzeni imperialnej (1689-2024)” rozpocznie się w czwartek 26 września o godz. 9:30. Pierwszego dnia obrady potrwają z przerwami do godz. 19:00 i składać się będą z 4 paneli dyskusyjnych.
Drugiego dnia (27 września) konferencja potrwa od godz. 9:30 do godz. 17:10. Obrady będą podzielone na 3 panele.
Zarówno w czwartek, jak i w piątek w konferencji wezmą udział naukowcy z polskich oraz zagranicznych ośrodków akademickich. Referaty wygłoszą specjaliści z Ukrainy, Rosji, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Pośród nich obecni będą m.in.: Henryk Głębocki, Stanisław Wiech, Paweł Krokosz, Serhii Shumylo, Jade McGlynn, Olga Bertelsen, Łarisa Arżakowa, Ricarda Vulpius czy Endre Sashalmi.
Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie organizatora [LINK]
Imperialne marzenia Kremla
.„Rosja nie jest pierwszym imperium, które głęboko przeżywa ograniczenie swych wpływów i posiadłości. W czasach nowożytnych to doświadczenie spotkało kolejno wszystkich kolonizatorów: Brytyjczyków, Francuzów, Belgów i Holendrów. Wytrącenie ich z roli metropolii kolonialnej raniło ich poczucie dumy, wydawało się bolesne i niesprawiedliwe” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” filozof prof. Jacek HOŁÓWKA.
Jak podkreśla, „kolonizatorzy zawsze cierpieli, pozostawiając zamorskie terytoria ich mieszkańcom. Uważali, że oddają je w ręce ludzi niepewnych i niedoświadczonych, czyli skazują je na upadek. Żadne wojsko nie lubi wycofywać się z administrowanych terenów. Gdy opuszcza pole swego działania, nagle widzi, jak jest bezużyteczne i zbędne. Widzi, że nie udało mu się zorganizować życia lokalnych społeczności, czyli dominowało jedynie dlatego, że stosowało przemoc bez żadnej racji”.
Filozof dodaje, że „Kreml nigdy nie prowadził jawnej, jednolitej polityki, ale też nigdy jawnie polityki nie zmieniał. Zmieniał tylko sposób swego działania – czasem działał jawnie, czasem działał skrycie. A ponieważ chciał zazwyczaj jednocześnie realizować cele światowe i imperialne, to zazwyczaj musiał działać skrycie”.
„W Rosji władza albo jest opresyjna, albo się rozpada. Tak było za Mikołaja II i tak było za Breżniewa. Za pierwszym razem sens rosyjskiej historii ujawnił Lenin, za drugim razem Gorbaczow. Ciągle jednak na darmo” – pisze prof. Jacek HOŁÓWKA.
Newsletter „Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].