Konferencja Utrechcka – mechanizm dwustronnej współpracy między Polską a Holandią
W czwartek w Łodzi zostanie zainaugurowana 32. Konferencja Utrechcka. Tematami rozmów będą dalsze wsparcie dla Ukrainy i zbliżający się szczyt NATO. Konfrencję otworzą szef MSZ Zbigniew Rau z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Niderlandów Wopke Hoekstrą – przekazało we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Konferencja Utrechcka w Łodzi
.Jak przekazał resort SZ w komunikacie, podczas konsultacji polsko-holenderskich w Łodzi – oprócz rozmów bilateralnych ministrów – zgromadzeni na Konferencji Utrechckiej eksperci ocenią stan relacji dwustronnych oraz omówią kluczowe wyzwania stojące przed współczesną Europą.
MSZ zapowiedział, że poruszone zostaną kwestie dotyczące dalszego wsparcia Ukrainy, a także sytuacja na Białorusi, zbliżający się szczyt NATO czy rozszerzenie Unii Europejskiej.
W dniach 11-12 lipca w Wilnie odbędzie się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Rozmowy dwustronne na zamku Duivenvoorde niedaleko Hagi
.Konferencja Utrechcka to stały mechanizm dwustronnej współpracy eksperckiej między Polską a Holandią, utworzony w 1999 r. Początkowo służył wsparciu przygotowań Polski do członkostwa w Unii Europejskiej. Poprzednia – 31. sesja Konferencji Utrechckiej – odbyła się w kwietniu zeszłego roku na zamku Duivenvoorde niedaleko Hagi.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wyrażał wówczas wdzięczność, że Niderlandy przyjmują uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie Rau wskazywał, że choć Polacy okazują ogromną gościnność, to sami nie będą w stanie udźwignąć kosztów utrzymania 2,5 mln uchodźców. Holenderski minister Wopke Hoekstra również mówił wtedy m.in. o polskiej gościnności i pomocy dla uchodźców. „Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie nie mogą pozostać bez kary” – wskazywał Hoekstra i przypomniał, że Holandia i Polska współpracują, by „znaleźć odpowiedź na to, co się dzieje na Ukrainie”.
Oprócz rozmów szefów MSZ Polski i Holandii odbyły się wówczas także spotkania ekspertów z obu krajów, reprezentujących dyplomację, środowisko, technologie i rozwój oraz finanse.
Polska polityka bezpieczeństwa w trzeciej dekadzie XXI w.Warunki i priorytety
.„Gorąca politycznie zima 2021/2022 bezpośrednio u granic Rzeczypospolitej skłania do refleksji o sprawach bezpieczeństwa, a poziom i ciężar gatunkowy zagrożeń i ryzyk nakazują pomyśleć nie tylko o bieżącym, ale także przyszłościowym, strategicznym wymiarze naszej polityki bezpieczeństwa” – pisze Stanisław KOZIEJ, profesor zwyczajny nauk wojskowych, generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku.
Jego zdaniem „środowisko bezpieczeństwa międzynarodowego w otoczeniu Polski coraz bardziej się komplikuje. Zagrożenia nie tylko narastają, ale też przybierają coraz bardziej systemowy i trwały charakter. Nie zanosi się na to, aby w nadchodzących latach sytuacja mogła się poprawić. Wręcz przeciwnie – wiele wskazuje na to, że trzecia dekada XXI wieku będzie okresem wymagającym szczególnej troski państwa o zabezpieczenie najbardziej podstawowych interesów bezpieczeństwa narodowego. Stawia to szczególne wymagania wobec polskiej polityki bezpieczeństwa”.
Jak podkreśla prof. KOZIEJ, „można stwierdzić, że charakter strategicznego środowiska bezpieczeństwa w Europie determinuje przede wszystkim nowa zimna wojna między Rosją i Zachodem. Z punktu widzenia Polski najniebezpieczniejszymi jej elementami są nowe, hybrydowe formy agresji podprogowej oraz agresji ograniczonej pod parasolem rosyjskiej doktryny tzw. deeskalacji nuklearnej. Odpowiedzią na te zagrożenia musi być budowa nowoczesnego i zintegrowanego systemu bezpieczeństwa państwa, z priorytetem dla jakościowego rozwoju sił zbrojnych oraz z maksymalnym wykorzystaniem szans, jakie daje członkostwo w NATO i UE”.
PAP/Marcin Jabłoński/WszystkoCoNajważniejsze/PP