
Zachód i NATO muszą zrobić wszystko, by wesprzeć Ukrainę, by wygrała – podkreślał premier Mateusz Morawiecki podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Mówił też o potrzebie zapewnienia Ukrainie szybkiej ścieżki do członkostwa w UE i NATO. – Bez naszego wsparcia Ukraina się nie obroni; bez wsparcia wspólnoty Zachodu Ukraina upadnie, zostanie zdobyta przez Rosję i nie będzie pokoju na świecie – dodawał prezydent Andrzej Duda. Konferencja w Monachium 2023 stała się miejscem ważnych deklaracji dotyczących wsparcia dla Ukrainy.
59. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium
.Prezydent Andrzej Duda przybył w piątek do Monachium, by wziąć udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Po przylocie spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w formule Trójkąta Weimarskiego. Przed spotkaniem prezydenci wygłosili wspólne oświadczenie dla mediów.
Andrzej Duda podkreślił, że “bez wsparcia wspólnoty Zachodu, państw demokratycznych, Ukraina upadnie, zostanie zdobyta przez Rosję, zostanie pokonana przez Rosję i nie będzie pokoju na świecie”. „Bo ja nie mam wątpliwości, że Rosja się na Ukrainie nie zatrzyma” – dodał. Według polskiego prezydenta, “w związku z tym nie ma innego wyjścia, tylko musimy wspierać Ukrainę ze wszystkich sił”. “Dziękuję za to wsparcie i kanclerzowi (Scholzowi) i prezydentowi (Macronowi), bo ono jest przekazywane i z Niemiec, i z Francji. Tego wsparcia z Zachodu potrzeba jeszcze więcej, potrzeba nam zacieśnienia więzi jeszcze mocniej, także w ramach wspólnoty transatlantyckiej” – mówił.
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że “ten czas, w który weszliśmy 24 lutego zeszłego roku, pokazał wyraźnie, że tylko ścisła współpraca pomiędzy Europą, a Stanami Zjednoczonymi, pomiędzy państwami europejskiej demokracji, Unią Europejską, a Stanami Zjednoczonymi, może zagwarantować bezpieczeństwo Europie”. Prezydent podkreślił, że ta współpraca jest niezbędna, potrzebna i cieszy go, że “w tej chwili ją w tak zdecydowany sposób realizujemy”. Andrzej Duda przypomniał, że w przyszłym tygodniu będzie gościł w Polsce prezydent USA Joe Bidena, co – jak zauważył – „jest dowodem tych zacieśniających się więzi, jak i dowodem naszego wspólnego, w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, wsparcia dla Ukrainy”.
Wspólnota działań na rzecz Ukrainy
.”Dziś będziemy dyskutowali o naszych wspólnych w tym zakresie działaniach i o tym co jeszcze możemy podjąć. (…) To jest ważny moment, kiedy jesteśmy tutaj, w Monachium razem, w czasie konferencji dotyczącej bezpieczeństwa, kiedy pokazujemy jedność europejską, jedność w ramach NATO, naszą współpracę, która będzie się dynamicznie przyczyniała do budowy przestrzeni bezpieczeństwa i pokoju w Europie” – dodał Andrzej Duda.
Prezydent podkreślił, że “Ukraina dzięki naszemu wsparciu musi zwyciężyć, pokój musi wrócić, przestrzegania prawa międzynarodowego musi wrócić, a to oznacza, że Rosja musi zostać wyparta z okupowanych terenów na Ukrainie”. “To się może stać tylko wtedy, jeśli będziemy udzielali Ukrainie wsparcia i to jest dzisiaj w moim przekonaniu nasze najważniejsze zadanie” – oświadczył.
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że 24 lutego 2022 r. świat się zmienił; ten dzień – jak mówił – zmienił też postrzeganie architektury bezpieczeństwa w naszej części świata. “Od tamtego czasu obserwujemy wojnę, jakiej na kontynencie europejskim nie widzieliśmy od II wojny światowej” – zauważył. Stwierdził, że “mrzonki o tym, że można ułożyć relacje z Rosją – która wróciła do swoich imperialnych ambicji, która chce władać nad innymi krajami, która chce sobie podporządkować inne narody – rozpadły się, jak domek z kart”.
Konferencja w Monachium 2023: Jaka Rosja po wojnie?
.”Jasną sprawą jest, że z taką Rosją nie da się współpracować gospodarczo, żadne uczciwe państwo, które chce pokoju i przestrzegania porządku światowego, opartego na prawie międzynarodowym nie może tego zaakceptować” – oświadczył polski prezydent. “My tego nie akceptujemy, dlatego jesteśmy razem, dlatego Sojusz Północnoatlantycki i Unia Europejska pokazały wobec tej agresji jedność, co dla mnie, jako bezpośrednio sąsiada Ukrainy, prezydenta RP, jest kwestią niezwykle ważną” – zaznaczył Andrzej Duda.
O Rosji po wojnie wsparciu dla Ukrainy, perspektywach zakończenia konfliktu i planach powojennej odbudowy tego kraju dyskutowali w trakcie Konferencji w Monachium szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, ukraiński wicepremier ds. odbudowy kraju Ołeksandr Kubrakow, a także szefowa francuskiego MSZ Catherine Colonna i amerykański senator Mitch McConnell.
Mateusz Morawiecki w Monachium: “Rosja musi przegrać, Ukraina musi wygrać”
.Pytany, czy Zachód i NATO mają wolę i zdolność, by dać Ukrainie to, czego potrzebuje, by wygrać wojnę, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ma taką nadzieję. “I nie kupuję tej logiki: daliśmy dosyć, pozwólmy Ukraińcom wykonać ich robotę. Oni umierają na froncie za swoją suwerenności i wolność, ale także za nasze bezpieczeństwo i pokój w Europie” – podkreślił. Dodał, że “jeżeli chcemy stworzyć trwały klimat rozwoju i pokoju, musimy zmienić logikę”. “Nie możemy mówić: Ukraina nie może przegrać, a Rosja nie może wygrać. To błąd. Musimy powiedzieć: Rosja musi przegrać tę wojnę, a Ukraina musi ją wygrać” – oznajmił Mateusz Morawiecki.
Stwierdził też, że “jeśli Stany Zjednoczone chcą pozostać supermocarstwem – a nasi przyjaciele z USA ponieśli pewną porażkę w Afganistanie – nie mogą sobie pozwolić na następną w Ukrainie”. “Uważam, że Ukraińcy, ukraińscy żołnierze, prezydent (Wołodymyr) Zełenski, robią wszystko, aby wygrać tę wojnę, a my z naszej strony musimy zrobić wszystko, by wesprzeć Ukrainę, by wygrała” – dodał. Na pytanie, czy wysłałby myśliwce F-16 Ukrainie, Mateusz Morawiecki odpowiedział, że “mamy ich dość mało”. “Zgadzamy się na przekazanie innych typów myśliwców, które posiadamy, razem z innymi, w ramach decyzji NATO” – dodał. Przypomniał, że Polska przekazała Ukrainie 250 czołgów, w planie ma przekazanie kolejnych 60 zmodernizowanych wozów z rodziny T-72 oraz 14 Leopardów 2.
“Chcemy być hojni i szybcy”
.Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że obecnie trzeba tworzyć nowe możliwości, by produkować i dostarczać Ukrainie różne rodzaje broni. Stwierdził, że to duże wyzwanie dla Polski. “Chcemy być hojni i szybcy” – zaznaczył. Także minister spraw zagranicznych Francji zapewniła: “Jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba”. Natomiast Kubrakow podkreślił, że przy wsparciu wojskowym krytyczne znaczenie ma szybkość przekazywania pomocy. “Cały czas staramy się dogonić Rosjan” – powiedział, przypominając dyskusje, jakie poprzedzały przekazanie amunicji, artylerii kalibru 155mm i systemów obrony powietrznej.
Ukraiński wicepremier pytał, dlaczego Ukraina nie może otrzymać amunicji kasetowej, skoro Rosjanie używają jej codzienne. “To skomplikowane, ale nasi ludzie umierają w Bachmucie. Dlaczego nie możemy zacząć szkolenia naszych pilotów w tej chwili? To byłby mocny sygnał dla Rosjan, dla wszystkich” – powiedział. Odnosząc się do perspektywy rozmów pokojowych, Kubrakow stwierdził, że nie ma znaczenia, czy Putin zaakceptowałby warunki strony ukraińskiej, w tym przywrócenie integralności terytorialnej i ustanowienie trybunału do osądzenia Rosjan oskarżonych o zbrodnie wojenne, ponieważ “wojna musi się zakończyć na polu bitwy”.
McConnell, lider mniejszości republikańskiej w Senacie Stanów Zjednoczonych, ze swej strony podkreślił, że obecnie nie ma pola do negocjacji, a celem krajów wspierających Ukrainę powinno być przekazanie każdego możliwego sprzętu tak szybko jak się da, by umożliwić Ukraińcom zwycięstwo.
Ukraina w NATO, Ukraina w UE
.Mateusz Morawiecki był pytany także o to, czy należy spełnić oczekiwania prezydenta Zełenskigo dotyczące zarówno pomocy militarnej, jak i politycznej w kwestii wstąpienia jego kraju do UE i NATO.
Szef polskiego rządu odpowiedział twierdząco; przypominał, że na początku wojny niektóre państwa wahały się czy wysłać Ukrainie hełmy czy też kuloodporne kamizelki, a obecnie wysyłają wozy opancerzone i baterie Patriot, a rozmowy dotyczą przekazania samolotów. Mówił, że obecnie “wszystko jest możliwe” i może wyobrazić sobie także przyśpieszoną ścieżkę Ukrainy do wstąpienia do UE. Podkreślił, że to ważne nie tylko po to, by podtrzymać ducha Ukraińców, w tym ukraińskich żołnierzy walczących z rosyjską agresją, ale także dla bardziej długofalowej strategii i wizji Ukrainy. Ocenił, że to od Ukrainy zależy, jak będzie wyglądał scenariusz jej działań po pokonaniu najeźdźcy.
Mateusz Morawiecki pytany, czy Ukraina powinna mieć przyspieszoną ścieżkę wejścia do UE i NATO, Morawiecki odpowiedział, że tak, szczególnie, jeśli chcemy, by Ukraina stała się częścią stabilnego systemu. Zaznaczył, że nie chce, by była strefą buforową pomiędzy dwoma systemami i uważa, że im szybciej będzie mogła dołączyć do UE i NATO, tym lepiej. Według polskiego premiera nie można konfrontować tego, co dzieje się w Ukrainie z normalnym procesem akcesji, a państwa UE muszą zacząć myśleć w nowy, inny sposób, mając na uwadze to, że obecne wydarzenia w Ukrainie “to punkt zwrotny w historii”.
Nawiązując do kwestii możliwej akcesji Ukrainy do UE, Colonna podkreślała, że spełnienie pewnych warunków jest konieczne, na przykład – przeprowadzenie reform w sferze walki z korupcją. Jak zaznaczała, nie należy w tej sytuacji obniżać Ukrainie poprzeczki, ale pomagać jej tak, aby możliwie szybko mogła spełnić wymagania potrzebne do akcesji.
Premier Morawiecki był też pytany o to, czy “imperialne apetyty” Rosji i jej przywódcy stanowią zagrożenie dla Polski i państw bałtyckich. Odpowiedział, że tak, ale pełna odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od wyniku wojny w Ukrainie. Zaznaczył, że choć mamy nadzieję na szybkie pokonanie rosyjskich wojsk, to musimy być cierpliwi i liczyć się z tym, że konflikt w Ukrainie będzie długotrwały.
Olaf Scholz w Monachium
.„Wszyscy w ostatnich tygodniach, miesiącach robiliśmy, co tylko mogliśmy, aby umożliwić Ukrainie obronę, aby umożliwić jej obronę swojej suwerenności, integralności terytorialnej” – oznajmił z kolei kanclerz Scholz. Podkreślił też wagę współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej. Niemiecki kanclerz mówił także o naruszeniach prawa międzynarodowego, które polegają na siłowym przesuwaniu granic. “Nasze trzy państwa świetnie ze sobą współpracują na rzecz tych celów, tj. Trójkąt Weimarski, i nasze spotkanie odbywa się przy okazji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa” – zaznaczył Scholz. “Trójkąt Weimarski ma bogate tradycje, chcemy je kontynuować dzisiaj i nie tylko dzisiaj” – zapewnił.
Emmanuel Macron w Monachium
.Prezydent Francji Emmanuel Macron przekazał, że tematem rozmów z prezydentem Polski i kanclerzem Niemiec będzie m.in. gospodarcze, militarne i humanitarne wsparcie dla Ukrainy. „Od pierwszego dnia pokazaliśmy to wszyscy w Europie, że jesteśmy bardzo skuteczni w tym zakresie. Dlatego ważne, żeby dzisiaj przyjrzeć się wszystkiemu, co będziemy robić w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy. To dyskusja zarówno na tematy geopolityczne, jak i wojskowe” – powiedział Emmanuel Macron. Oświadczył, że „nie możemy ustawać w niesieniu pomocy w tej wojnie”. „Wprowadziliśmy sankcje, zareagowaliśmy szybko, koordynujemy nasze działania i jesteśmy jednomyślni” – zaznaczył.
Prezydent Francji podkreślił, że mówiąc o sprawiedliwości, „musimy odnieść się do zbrodni wojennych”. „To kolejny temat dzisiejszych dyskusji” – zapowiedział. „Będziemy też rozmawiać na temat przemysłu zbrojeniowego i pomocy militarnej, bo wszyscy chcemy bronić Europy. Wierzymy w obronę, która przyczynia się do wzmacniania struktur NATO. Dlatego poczyniliśmy intensywne inwestycje w ramach naszego Sojuszu” – powiedział Emmanuel Macron.
PAP/Wiktoria Nicałek/Edyta Roś/AJ