Kongres Pamięci Narodowej – wydarzenia towarzyszące

Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia na PGE Narodowym. Każdego dnia Kongresu obok dyskusji naukowych odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, m.in. Debiut Historyczny Roku, Sygnety Wydawnictwa IPN, Kustosz Pamięci Narodowej czy Olimpiada Gier Planszowych.

Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia na PGE Narodowym. Każdego dnia Kongresu obok dyskusji naukowych odbywać się będą również wydarzenia towarzyszące, m.in. Debiut Historyczny Roku, Sygnety Wydawnictwa IPN, Kustosz Pamięci Narodowej czy Olimpiada Gier Planszowych.

Sygnety Wydawnictwa IPN

.W celu realizacji misji edukacyjnej i wydawniczej w kraju i za granicą, upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski, z myślą o popularyzacji czytelnictwa książek historycznych wydawanych nakładem Wydawnictwa IPN oraz dorobku ich autorów Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki ustanowił konkurs „Sygnety Wydawnictwa IPN” na Najlepszą Książkę Roku. Gala wręczenia nagród w pierwszej edycji konkursu odbędzie się w ramach Kongresu Pamięci Narodowej dn. 13 kwietnia.

Nagrodę przyznaje się w następujących kategoriach:

  1. monografie
  2. publikacje popularnonaukowe
  3. wydawnictwa źródłowe
  4. pamiętniki, relacje, wspomnienia
  5. wydawnictwa albumowe
  6. najlepsza książka roku na podstawie głosowania internautów.

Laureaci konkursu otrzymują statuetkę sygnetu Wydawnictwa IPN oraz dyplomy z wyróżnieniem. Nagrodę stanowi wydanie w języku obcym książki najwyżej ocenionej przez Kapitułę nagrody w danej kategorii konkursowej.

Debiut Historyczny Roku

.Debit Historyczny Roku to konkurs dla autorów niepublikowanych prac magisterskich i doktorskich, poświęconych historii Polski i Polaków w XX wieku. Ogłaszany jest corocznie w dwóch kategoriach: prac magisterskich oraz prac doktorskich. Laureaci w każdej kategorii otrzymują okolicznościowy dyplom, nagrodę pieniężną oraz umowę wydawniczą na wydanie całości lub części pracy.

Prace zgłaszane do konkursu przez autorów, są ocenione przez Komisję Konkursową, powołaną przez prezesa IPN oraz dyrektora Instytutu Historii PAN.

Uroczysta gala podczas której ogłoszone zostaną wyniki konkursu na Debiut Historyczny Roku, odbędzie się 14 kwietnia.

Kustosz Pamięci Narodowej

.Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w lipcu 2002 r. przez Prezesa IPN prof. Leona Kieresa. Jest ona przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami IPN. Kandydatów do Nagrody mogą wysuwać instytucje, organizacje społeczne i naukowe oraz osoby fizyczne. Ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. Nagroda ma przywrócić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia.

Nagroda zostanie przyznana podczas Kongresu Pamięci Narodowej dn. 15 kwietnia.

Wręczenie medalu Reipublicae Memoriae Meritum

.Medal Reipublicae Memoriae Meritum to odznaczenie cywilne nadawane przez Prezesa IPN. Medal został ustanowiony w 2015 r. przez Prezesa dr. Łukasza Kamińskiego. Może zostać nadany instytucjom, organizacjom i osobom fizycznym za wybitne zasługi w działalności publicznej i społecznej dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierania IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej. Medal dzieli się na trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy.

Uroczyste wręczenie medalu odbędzie się dn. 15 kwietnia podczas gali wieńczącej Kongres Pamięci Narodowej.

Olimpiada Gier Planszowych oraz HistHack

.Podczas Kongresu Pamięci Narodowej rozegrany zostanie finał ogólnopolskiego turnieju gier planszowych dla szkół, harcerstw organizacji młodzieżowych, graczy z klubów gier planszowych i innych drużyn, które przeszły kwalifikacje regionalne. Uczestnicy Olimpiady grają w gry wydane przez Instytut Pamięci Narodowej tj.: „ZnajZnak”, „Miś Wojtek”, „Bitwa Warszawska”, „ORP Orzeł”, „Gwiaździsta Eskadra”, „Niepodległa”.

Podczas Kongresu będzie miał miejsce również finał zmagań programistycznych szesnastu drużyn, złożonych z uczniów szkół średnich, wyłonionych podczas regionalnych eliminacji z całej Polski (HistHack). Uczestnicy hackathonu, przy użyciu nowych technologii zaproponują prezentację wybranych wydarzeń z historii XX wieku.

XVI Katyński Marsz Cieni

.Dnia 16 kwietnia 2023 r. odbędzie się XVI Katyński Marsz Cieni. Marsz organizowany jest dla upamiętnienia polskich oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz policji pomordowanych przez sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Funkcjonariusze NKWD rozstrzelali tam blisko 22 tysiące Polaków. Organizatorem Marszu jest Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”. Marsz rusza spod Muzeum Wojska Polskiego, następnie kierował się będzie Krakowskiem Przedmieściem, Placem Zamkowym, Rynkiem Starego Miasta, Barbakanem, ulicą Długą, i Bonifraterską, aż dotrze pod Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Patronem medialnym Kongresu Pamięci Narodowej jest „Wszystko co Najważniejsze”.

IPN/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 kwietnia 2023