Kongres Polska Wielki Projekt w Krakowie – „Jan Paweł II. Inspiracja dla świata”

Inspiracja dla świata

Fundacja Polska Wielki Projekt przedstawia Kongres „Jan Paweł II. Inspiracja dla świata”. Pragniemy przypomnieć intelektualny dorobek Ojca Świętego a także poszukać w nim inspiracji dla sprostania współczesnym wyzwaniom.

Jan Paweł II. Inspiracja dla świata

.Kongres odbędzie się 30 września-1 października w Zamku Królewskim na Wawelu. Wydarzenie ma charakter zamknięty, jednocześnie serdecznie zachęcamy do śledzenia transmisji, które będzie dostępna na stronie internetowej Fundacji i jej kanale YouTube.

Globalny lider

.Jan Paweł II był pierwszym prawdziwie globalnym liderem. Dzięki swojej intelektualnej mocy, proroczej wizji i praktycznym działaniom, niósł przesłanie solidarności oraz pokoju przez kontynenty i epoki. Jako ocalały z II wojny światowej, nieustannie powtarzał: “Nigdy więcej wojny!”. Teraz, gdy widmo globalnego konfliktu zbliża się, a globalizacja rynków, mediów społecznościowych, przemocy i bezdusznej biurokracji rujnuje ludzkie więzi, pozostawiając po sobie zraniony świat i zniszczonych ludzi, potrzebujemy powrotu do papieskiego przesłania bardziej niż kiedykolwiek. Poszukując najważniejszych pryncypiów nadziei, wiary i miłości, na naszym kongresie będziemy chcieli unaocznić zakres globalnego wpływu papieża oraz pokazać znaczenie – a nawet niezbędność – jego przesłania dla budowania lepszej przyszłości świata.

„Jan Paweł II. Inspiracja dla świata” – program wydarzenia:

Sobota, 30 września

10:00 – 10:10 Oficjalne otwarcie kongresu

10:10 – 10:30 Jan Paweł II. Ostatni Globalny Przywódca

Wystąpienie:

Prof. Krzysztof Szczerski – profesor nauk społecznych. Wieloletni pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Roberta Schumana w Budapeszcie oraz Amerykańskiego Instytutu Systemów Politycznych i Ekonomii. Pełnił funkcję dyplomaty i posła na Sejm RP w latach 2011-2015 oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP w latach 2015-2021. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi (Norwegia) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu „Za Zasługi dla Litwy” (Litwa).

10:30 – 11:30 Teologia wolności

Prelegenci:

Matka Adela (SCTJM) – Urodzona w Nikaragui, kolejno przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, posiada tytuł magistra teologii i jest doktorem filozofii, teologii i przywództwa (honoris causa) oraz doktorem nauk humanistycznych (honoris causa). Otrzymała wiele wyróżnień za swoje wyjątkowe poświęcenie i gorliwość w budowaniu cywilizacji miłości, życia, prawdy i solidarności, aby przedłużyć panowanie Przebitych Serc.

Prof. Zbigniew Stawrowski – Filozof polityki, profesor w Instytucie Politologii UKSW. Ukończył studia ekonomiczne w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, gdzie w 1980 r. był współzałożycielem NZS. Następnie studiował filozofię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie w 1993 obronił doktorat pod kierunkiem ks. Józefa Tischnera. Habilitację uzyskał w 2006 r. na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie uzyskał tytuł profesora nauk społecznych. W latach 1994-2000 zastępca dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN. Współzałożyciel Collegium Civitas. Współzałożyciel i dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

Janusz Kotański – Poeta i historyk. Autor książek o błogosławionym Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim i bł. ks. Jerzym Popiełuszce oraz scenariuszy do historycznych filmów dokumentalnych. Wydał pięć tomików poezji, ostatnio „Wiersze rzymskie” w 2022 roku. Pracował w Biurze Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Był również dyrektorem Biura Prasowego Kancelarii Sejmu. W latach 2016-2022 pełnił funkcję ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim.

Moderator:

Grzegorz Górny – Dziennikarz i publicysta. Razem z Rafałem Smoczyńskim stworzył kwartalnik „Fronda”, którego był redaktorem naczelnym (w latach 1994-2005 i 2007-2012). W latach 1995-2001 współtworzył też program telewizyjny pod tym samym tytułem. Był redaktorem naczelnym tygodnika „Ozon”. Współautor i producent kilku cykli telewizyjnych dla TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP Historia, TV Puls, Polsat. Autor ponad 30 książek. Laureat wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych (m.in. Grand Press, Feniks i nagroda SDP im. J. Zieleńskiego). Wieloletni publicysta tygodnika „Sieci” i portalu wpolityce.pl. Prowadzi Klub Trójki w Programie 3 PR. Jest członkiem Rady Programowej Fundacji Polska Wielki Projekt i Prezesem Zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt.

12:00 – 13:00 Wiosna narodów

Prelegenci:

Beata Szydło – Poseł do Parlamentu Europejskiego. Premier w latach 2015-2017. Od 2017 roku Wicepremier. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Prezes Rady Ministrów w latach 2015-2017. Od 2017 roku Wicepremier. W latach 1998-2005 pełniła funkcje samorządowe, radnej i burmistrza gminy.

Emilio Morales – Filozof i poeta. Absolwent filozofii na Pontificia Universidad Católica de Chile, doktor filozofii Międzynarodowej Akademii Filozofii Liechtensteinu z siedzibą na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Chile. Prof. Morales był między innymi profesorem na różnych chilijskich uniwersytetach, profesorem wizytującym w IAP-PUC i kierownikiem Fundacji Edukacyjnej San José Arcybiskupa Santiago. Jego zainteresowania koncentrują się wokół problemów antropologii filozoficznej, filozofii społecznej, solidarności i estetyki. Jest również członkiem zarządu Chilijskiego Towarzystwa Filozofii Chrześcijańskiej. Obecnie jest profesorem i dyrektorem Instytutu Filozofii na Universidad San Sebastián w Santiago de Chile.

Joel Hodge – Starszy wykładowca i dyrektor Szkoły Teologii na Australijskim Uniwersytecie Katolickim z siedzibą w St Patrick’s Campus w Melbourne. Jest autorem książki „Violence in the Name of God: The Militant Jihadist Response to Modernity” (Bloomsbury, 2020) oraz „Resisting Violence and Victimisation: Christian Faith and Solidarity in East Timor” (Ashgate/Routledge, 2012). Jest współredaktorem serii książek „Violence, Desire, and the Sacred” (Bloomsbury Academic) oraz wiceprzewodniczącym Australijskiego Katolickiego Stowarzyszenia Teologicznego i Australijskiego Seminarium Girarda.

Mátyás Szalay – Dyrektor Instytutu Filozofii Edyty Stein, profesor filozofii, wykładowca i autor książek. Studiował i pracował w Chile na Papieskim Uniwersytecie Katolickim, a także na Węgrzech, w Niemczech, Liechtensteinie, Polsce i Hiszpanii. Autor książek o filozofii Karola Wojtyły, teologii trynitarnej, realizmie i fenomenologii. Mieszka w Granadzie w Hiszpanii z żoną i czwórką dzieci.

Moderator:

Prof. Zdzisław Krasnodębski – Socjolog, filozof społeczny, publicysta, doktor habilitowany nauk humanistycznych, poseł do Parlamentu Europejskiego. W 1976 ukończył studia na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1981 także studia na Ruhr-Universität w Bochum. W 1984 uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim stopień doktora, a w 1991 na tej samej uczelni stopień doktora habilitowanego. W latach 1976–1991 wykładał socjologię teoretyczną i filozofię społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1991 do 1992 był profesorem na Uniwersytecie w Kassel. W 1992 zamieszkał na stałe w Niemczech. W 1995 objął stanowisko profesora Uniwersytetu w Bremie. W latach 2001–2011 był również profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wykładał także m.in. na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, Columbia University, oraz Princeton University. Profesor nadzwyczajny Akademii Ignatianum w Krakowie. Członek Rady Programowej Fundacji Polska Wielki Projekt.

14:00 – 15:00 Pokój i pojednanie

Prelegenci:

Martin Kalungu-Banda – Zajmował stanowiska na najwyższych szczeblach w biznesie, rządzie i rozwoju międzynarodowym, specjalizując się w przywództwie i rozwoju organizacji. Jest starszym wykładowcą w Presencing Institute, pracownikiem naukowym w Massachusetts Institute of Technology (MIT), wizytującym wykładowcą w University of Oxford’s Said Business School i starszym doradcą w programie Africa-Oxford (AfOx) w Skoll Centre for Social Entrepreneurship. Pełni również funkcję Core-Faculty w Global Alliance for Banking on Values Leadership Academy. Pełni również funkcję przewodniczącego komisji rekrutacyjnej na konferencję Commonwealth Study Conference for Leaders Jego Królewskiej Wysokości Księcia Edinborough. Martin współtworzył i współprowadził liczne programy transformacji systemów dla biznesu, rządu i organizacji społeczeństwa obywatelskiego w różnych częściach świata. Jest współzałożycielem Ubuntu.Lab Institute, regionalnej manifestacji Global U.School of the Presencing Institute, z zaangażowaniem w szkolenie tysięcy twórców zmian na całym kontynencie.

Marc Gopin – Dyrektor Centrum Religii Świata, Dyplomacji i Rozwiązywania Konfliktów, profesor  Jimmy and Rosalynn Carter School for Peace and Conflict Resolution na Uniwersytecie George’a Masona w Virginii. Pionier w zakresie zbierania informacji o prawach człowieka w Afganistanie, Iranie, Syrii, Palestynie i Izraelu. Obecnie prowadzi badania i naucza w zakresie bezprzemocowych strategii rozwiązywania konfliktów. Doradzał i wykładał na Światowym Forum Ekonomicznym, w Departamencie Stanu USA, amerykańskim Instytucie Służby Zagranicznej i wielu innych instytucjach.

Gary Krupp (online) – Żydowsko-amerykański biznesmen i filantrop, a także autor i mówca publiczny. Gary Krupp jest czołową postacią społeczności żydowsko-amerykańskiej zaangażowaną w promowanie dialogu żydowsko-katolickiego, a także w obronę dobrego imienia XX-wiecznych papieży przed oskarżeniami o antysemityzm. Założyciel i prezes Pave the Way Foundation zajmującej się identyfikacją i eliminacją nieteologicznych przeszkód między religiami świata.

Moderator:

Michał Łuczewski – Socjolog, psycholog, metodolog, menedżer kultury, Wiceprezes Zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt Profesor, autor wystaw i cykli dokumentalnych. Wiceprezes zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt. Autor książek: „Erinnerungskultur des 20. Jahrhunderts. Analysen deutscher und polnischer Erinnerungsorte” (2011), „Wartość krajobrazu. Rozwój przestrzeni obszarów wiejskich” (2011), “Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej” (2012) i “Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności”. (2017). Stypendysta m.in. Fundacji im. W. Fulbrighta na Columbia University, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Institut für die Wissenschaften vom Menschen i Uniwersytetu Bolońskiego. Redaktor czasopisma naukowego „Stan Rzeczy” i magazynu “44/Czterdzieści i Cztery”. Współzałożyciel Two Wings Institute. Członek Narodowej Rady Rozwoju (2015-2020) i Rady Covid-19 (2022-). Wiceprezes Zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt.

15:00 – 15:30 Dziedzictwo Jana Pawła II

Prelegenci:

ks. Robert Skrzypczak – Ur. 1964, dr hab. teologii, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie, magister psychologii klinicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Odbył staż naukowy w Instytucie filozofii współczesnej Uniwersytetu Ca’Foscari w Wenecji, wykładał w Italii i w USA. Członek Rady Naukowej  Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Rady Naukowej Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Rady Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, zarządu Stowarzyszenia Naukowego „Personalizm” w Lublinie oraz Stowarzyszenia Filozoficznego Luigi Stefaniniego w Treviso (Włochy). Zajmuje się personalizmem włoskim, Soborem Watykańskim II, eklezjologią i antropologią teologiczną. Stały felietonista „Gościa Niedzielnego”, tłumacz, redaktor, duszpasterz. Autor kilkunastu książek, m. in., Osoba i misja (2005), Filozofia i teologia osoby (2013) oraz monografii Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II (2011, 2020). Ostatnio wydał Ogień w Kościele (2021), Między Chrystusem a antychrystem (2022) oraz Chrześcijanin na rozdrożu (2023). Wyróżniony nagrodą „Totus” (2013) za propagowanie nauczania św. Jana Pawła II, statuetką „Tulipany Życia” (2016) przyznawaną przez Kapitułę Narodowego Dnia Życia oraz Medalem św. Edyty Stein (2017).

Paweł Skibiński – Historyk, profesor Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, wicedyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II, kierownik redakcji wydania zapisków codziennych „Pro memoria” Prymasa Stefana Wyszyńskiego, autor m.in. książki „Odnowi tej ziemi” (PIW 2021), poświęconej I Pielgrzymce św. Jana Pawła II do Polski.

Moderator:

Monika Jabłońska – Naukowiec, wykładowca i autor. Była Senior Research Fellow w Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu, obecnie pracuje nad rozprawą doktorską na temat stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Watykanem, koncentrując się na prezydencie Ronaldzie Reaganie i papieżu Janie Pawle II. Laureatka licznych nagród, w tym Medalu Komisji Edukacji Narodowej przyznawanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrody Specjalnej Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej. Autor książki „Wiatr z nieba: Jan Paweł II – poeta, który został papieżem oraz Papież na każdą porę roku: Świadectwa inspirowane świętym Janem Pawłem II. Pracuje również nad monografią kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski i antykomunistycznego giganta. Często prowadzi wykłady na temat Jana Pawła II, prezydenta Ronalda Reagana, kardynała Stefana Wyszyńskiego, komunizmu, dyplomacji, Watykanu i innych pokrewnych tematów. Współpracuje również z National Catholic Register, Crisis Magazine, Zenit, Newsmax i innymi mediami. Jej prace były prezentowane przez media w USA, Ameryce Południowej i Europie.

Niedziela, 1 października

11:30 – 12:30 Czym była rewolucja Solidarności i jak ją kontynuować?

Prelegenci:

Paula Dobriansky – Ekspert ds. polityki zagranicznej i dyplomata specjalizujący się w sprawach bezpieczeństwa narodowego, jest starszym pracownikiem Projektu Przyszłości Dyplomacji w Centrum Nauki i Spraw Międzynarodowych im. Johna F. Kennedy’ego na Uniwersytecie Harvarda oraz wiceprzewodniczącym Centrum Strategii i Bezpieczeństwa Scowcrofta w Radzie Atlantyckiej.

O. Oleh Kindiy – Profesor nadzwyczajny na Wydziale Teologicznym Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego w Lwowie na Ukrainie. Posiada tytuł doktora teologii historycznej Katolickiego Uniwersytetu Ameryki. Jego główne obszary badań to historia Kościoła, teologia patrystyczna, studia bizantyjskie, katolicka myśl społeczna i ekumenizm. Wyświęcony na prezbitera w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim, sui juris Kościele Wschodnim w pełnej komunii z Kościołem Rzymskim, Oleh jest żonaty i ma czworo dzieci. Jego nagrodzony Fulbrightem projekt to „The Foundation Making of an Environmental Anthropology: Human Dignity and Environmental Awareness in Late Antiquity and the Early Byzantine Empire”.

Moderator:

Michał Łuczewski – Socjolog, psycholog, metodolog, menedżer kultury, Wiceprezes Zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt Profesor, autor wystaw i cykli dokumentalnych. Wiceprezes zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt. Autor książek: „Erinnerungskultur des 20. Jahrhunderts. Analysen deutscher und polnischer Erinnerungsorte” (2011), „Wartość krajobrazu. Rozwój przestrzeni obszarów wiejskich” (2011), “Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej” (2012) i “Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności”. (2017). Stypendysta m.in. Fundacji im. W. Fulbrighta na Columbia University, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Institut für die Wissenschaften vom Menschen i Uniwersytetu Bolońskiego. Redaktor czasopisma naukowego „Stan Rzeczy” i magazynu “44/Czterdzieści i Cztery”. Współzałożyciel Two Wings Institute. Członek Narodowej Rady Rozwoju (2015-2020) i Rady Covid-19 (2022-). Wiceprezes Zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt.

12:45 – 13:45 Jan Paweł II i przywództwo przyszłości

Prelegent:

Carl Anderson – Były Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba w latach 2000-2021. W latach 1983-1987 pełnił różne funkcje w Biurze Wykonawczym Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Pan Anderson był jedynym świeckim katolikiem z Ameryki Północnej, który pełnił funkcję audytora na Światowym Synodzie Biskupów w 2001, 2005 i 2008 roku. Jest autorem bestsellera New York Timesa, A Civilization of Love: Co każdy katolik może zrobić, by zmienić świat. Obecnie zasiada w Radzie Powierniczej Katolickiego Uniwersytetu Ameryki i Bazyliki Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia. On i jego żona, Dorian, są rodzicami pięciorga dzieci.

Moderator:

Grzegorz Górny – Dziennikarz i publicysta. Razem z Rafałem Smoczyńskim stworzył kwartalnik „Fronda”, którego był redaktorem naczelnym (w latach 1994-2005 i 2007-2012). W latach 1995-2001 współtworzył też program telewizyjny pod tym samym tytułem. Był redaktorem naczelnym tygodnika „Ozon” Współautor i producent kilku cykli telewizyjnych dla TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP Historia, TV Puls, Polsat. Autor ponad 30 książek. Laureat wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych (m.in. Grand Press, Feniks i nagroda SDP im. J. Zieleńskiego). Wieloletni publicysta tygodnika „Sieci” i portalu wpolityce.pl. Prowadzi Klub Trójki w Programie 3 PR. Jest członkiem Rady Programowej Fundacji Polska Wielki Projekt i Prezesem Zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt.

13:45 – 14:15 Rewolucja Ducha. Podsumowanie

Prelegenci:

Michał Łuczewski – Socjolog, psycholog, metodolog, menedżer kultury, Wiceprezes Zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt Profesor, autor wystaw i cykli dokumentalnych. Wiceprezes zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt. Autor książek: „Erinnerungskultur des 20. Jahrhunderts. Analysen deutscher und polnischer Erinnerungsorte” (2011), „Wartość krajobrazu. Rozwój przestrzeni obszarów wiejskich” (2011), “Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej” (2012) i “Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności”. (2017). Stypendysta m.in. Fundacji im. W. Fulbrighta na Columbia University, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Institut für die Wissenschaften vom Menschen i Uniwersytetu Bolońskiego. Redaktor czasopisma naukowego „Stan Rzeczy” i magazynu “44/Czterdzieści i Cztery”. Współzałożyciel Two Wings Institute. Członek Narodowej Rady Rozwoju (2015-2020) i Rady Covid-19 (2022-). Wiceprezes Zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt.

Grzegorz Górny – Dziennikarz i publicysta. Razem z Rafałem Smoczyńskim stworzył kwartalnik „Fronda”, którego był redaktorem naczelnym (w latach 1994-2005 i 2007-2012). W latach 1995-2001 współtworzył też program telewizyjny pod tym samym tytułem. Był redaktorem naczelnym tygodnika „Ozon” Współautor i producent kilku cykli telewizyjnych dla TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVP Historia, TV Puls, Polsat. Autor ponad 30 książek. Laureat wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych (m.in. Grand Press, Feniks i nagroda SDP im. J. Zieleńskiego). Wieloletni publicysta tygodnika „Sieci” i portalu wpolityce.pl. Prowadzi Klub Trójki w Programie 3 PR. Jest członkiem Rady Programowej Fundacji Polska Wielki Projekt i Prezesem Zarządu Fundacji Polska Wielki Projekt.

14:15-14:30 Oficjalne zakończenie kongresu

Partnerem Kongresu jest redakcja „Wszystko co Najważniejsze”. Najciekawsze wystąpienia opublikujemy na naszych łamach.

FPWP/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 września 2023