Kongres przekazał dla Ukrainy 45 mld dolarów plus majątek oligarchów

Kongres przekazał dla Ukrainy 45 mld dolarów plus majątek oligarchów

Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała w piątek projekt budżetu federalnego wraz z pakietem 45 mld dolarów pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy. Do budżetu dołączono też poprawkę, która pozwoli na użycie zajętego majątku oligarchów, by pomóc Ukrainie.

.Ustawę poparło w głosowaniu 225 kongresmenów, zaś przeciwko było 201, w tym jedna Demokratka, Alexandria Ocasio-Cortez. Dzień wcześniej ustawę uchwalił Senat z pomocą niemal 18 z 50 Republikanów. Do zatwierdzenia budżetu doszło na godziny przed końcem obowiązywania obecnego prowizorium. Ustawę wciąż musi podpisać prezydent Joe Biden, który zapowiedział jednak, że zrobi to niezwłocznie.

“Ta ustawa jest dobra dla naszej gospodarki, naszej konkurencyjności i naszych społeczności – podpiszę ją tak szybko, jak tylko dotrze na moje biurko. Dostarczy dodatkową pomoc dla Ukrainy, co jest kolejną demonstracją ponadpartyjnego wsparcia dla Ukrainy po wizycie prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego” – napisał Biden w oświadczeniu. Przyjęte prawo zakłada wydatki budżetowe na poziomie 1,66 bln dolarów do końca września 2023 roku. Ponad połowę tej kwoty – 858 mld USD – stanowią wydatki obronne. Dołączona do niego ustawa o pomocy dla Ukrainy opiewa na 44,9 mld USD, ponad 7 mld więcej, niż wnioskował prezydent Biden.

Jak Ameryka pomaga Ukrainie?

.Wśród zakładanych wydatków znajduje się 9 mld dolarów na program Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), w ramach którego USA kupują uzbrojenie dla Ukrainy, a także 11,8 mld USD na zastąpienie broni przekazywanej Ukrainie przez USA oraz na kraje, które zdecydowały się przekazać broń na prośbę Waszyngtonu. Niemal 1 mld ma zostać przeznaczony na zwiększenie produkcji i zakup amunicji oraz rakiet w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Dokument przewiduje również co najmniej 900 mln dolarów pomocy humanitarnej dla Ukrainy oraz 13 mld pomocy gospodarczej.

W czwartek do budżetu dołączono też przyjętą przez aklamację poprawkę umożliwiającą wykorzystanie skonfiskowanego majątku Rosjan objętych amerykańskimi sankcjami na potrzeby wsparcia Ukrainy. Według danych jeszcze z czerwca organy ścigania zajęły aktywa o wartości ponad 30 mld dolarów. “To będzie wybawienie dla cierpiących Ukraińców, to będzie ulga dla amerykańskich podatników (…) to będzie zły dzień dla oligarchów” – powiedział jeden ze współautorów poprawki, republikański senator Lindsey Graham.

Głosowanie nad budżetem było ostatnim działaniem 117. Kongresu USA. 3 stycznia zainaugurowany zostanie nowy skład parlamentu, gdzie większość w Izbie Reprezentantów będą mieć Republikanie, choć Demokraci nadal będą kontrolować Senat.

Sankcje na oligarchów działają

.”Sankcje nałożone przez Zachód doprowadzą do załamania się całego systemu finansowego Rosji oraz zahamowania aktywności gospodarczej w największych aglomeracjach Rosji – w efekcie dotkną one cały kraj. Sankcje najsilniej uderzą w jeden z największych regionów gospodarczych – Moskwę, która odpowiada za 38,5 proc. eksportu całego kraju” – analizuje Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, na łamach “Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

“XIX-wieczny niemiecki strateg wojskowy Helmuth von Moltke powiedział, że żaden plan bitwy nie przetrwa kontaktu z wrogiem, co z pewnością było prawdą w tym przypadku. Podwyżka stóp procentowych z 9,5 proc. do 20 proc., wprowadzenie surowej kontroli kapitału, zamknięcie giełdy i stłumienie sprzeciwu społecznego podniesieniem kar za mówienie prawdy o wojnie – wszystko to zdaje się wskazywać: nie tak miało być. Opór ze strony Ukrainy był nieoczekiwany, podobnie jak reakcja Zachodu. Gospodarka Rosji jest w stanie oblężenia.

Podczas gdy atak na oligarchów trafił na pierwsze strony gazet, zdecydowanie najważniejszą sankcją było ograniczenie dostępu Moskwy do jej rezerw walutowych, aby zablokować możliwość obrony rubla” – pisze Arak.

PAP/Oskar Górzyński/WszystkoCoNajwazniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 grudnia 2022