Koniec pandemii we Francji?
Wycofanie paszportów szczepionkowych i obowiązku noszenia masek

Koniec pandemii we Francji?  Wycofanie paszportów szczepionkowych i obowiązku noszenia masek

W ramach luzowania obostrzeń związanych z pandemią covid-19 we Francji wycofano paszporty szczepionkowe i obowiązek noszenia maski. Dzieje się to na miesiąc przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji, w których kwestia covid-19 stanowi jeden z elementów politycznego sporu. 

Maski zostały oboowiązkowe obowiązkowe jedynie w komunikacji miejskiej i szpitalach. Nie ma już natomiast obowiązku zakrywania ust i nosa w sklepach, muzeach, urzędach czy miejscach kultu. Noszenie maski jest jedynie zalecane w przypadku osób, mających symptomy Covid-19 lub mających kontakt z osobą zakażoną, a także u osób, szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby i u służby zdrowia. Zalecane jest również, aby osoby, u których potwierdzono obecność koronawirusa, nosiły maskę w miejscach zamkniętych jeszcze w tydzień po zakończonym okresie izolacji.

Od końca lutego 2022 r. nakaz noszenia masek został już wycofany w miejscach, w których obowiązywały paszporty sanitarne. 

Francja była jednym z krajów, które najszybciej i na najszerszą skalę wprowadziły paszporty sanitarne, które od kilku tygodni działały jako paszporty szczepionkowe, funkcjonując jedynie w przypadku przyjęcia pełnego szczepienia a nie wykazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Od poniedziałku jednak również paszporty szczepionkowe zostały wycofane we wszystkich miejscach, gdzie należało je okazać, m.in.w restauracjach czy kinach. 

Paszport sanitarny, czyli dokument, który można posiadać nie będąc zaszczepionym, pod warunkiem okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa, będzie obowiązkowy jedynie przy wejściu do szpitali i domów opieki.

Również ważność stracił protokół sanitarny w firmach. Maski i dystans społeczny nie muszą już być zachowane, zalecane jest natomiast wietrzenie pomieszczeń, regularne mycie rąk i czyszczenie powierzchni. Narzucony odgórnie państwowy protokół sanitarny w firmach zastąpi „Przewodnik środków zapobiegających ryzyku zakażenia Covid-19 poza sytuacją zagrożenia epidemiologicznego”.

Luzowanie obostrzeń jest związane z panującą od kilku tygodni dobrą sytuacją epidemiczną we Francji. Po piątej fali, spowodowanej wariantem Omikron, gdzie pomimo rekordów zakażeń liczba hospitalizacji była stabilna, spada zarówno liczba zakażeń, jak i hospitalizacji. 

Od początku pandemii we Francji zanotowano ponad 23,5 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad 140 000 osób zmarło a ponad 15 mln przechorowało covid-19. 

oprac.JM

WARTO PRZECZYTAĆ:

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 marca 2022
Fot. Gonzalo FUENTES / Reuters / Forum