Po rozmowach Meloni-Trump kontrakt ze SpaceX Muska?
Kontrakt ze SpaceX ma mieć wartość 1,5 mld euro i obejmuje dostarczenie Włochom „pełnego zakresu najwyższej klasy rozwiązań szyfrujących dla usług telefonicznych i internetowych wykorzystywanych przez rząd”, czytamy w Bloombergu.
Kontrakt ze SpaceX
.Włochy prowadzą zaawansowane rozmowy z firmą SpaceX Elona Muska w sprawie umowy na dostarczanie bezpiecznych usług telekomunikacyjnych dla rządu, poinformowała w niedzielę wieczór agencja Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.
Ostateczne porozumienie w sprawie pięcioletniego kontraktu nie zostało osiągnięte, jednak projekt został już zatwierdzony przez włoskie służby wywiadowcze oraz włoskie Ministerstwo Obrony.
Negocjacyjny impas
.Negocjacje do niedawna pozostawały w impasie, jednak – jak się wydaje po wizycie włoskiej premier Giorgii Meloni w USA i jej sobotnich rozmowach na Florydzie, gdzie Donald Trump przyjął ją w swojej posiadłości Mar-a-Lago – obecnie ruszyły z miejsca.
Negocjowana umowa ma wartość 1,5 mld euro i obejmuje dostarczenie Włochom „pełnego zakresu najwyższej klasy rozwiązań szyfrujących dla usług telefonicznych i internetowych wykorzystywanych przez rząd” – poinformował Bloomberg. Plan zakłada również świadczenie usług łączności dla włoskiej armii w regionie Morza Śródziemnego, a także uruchomienie tzw. usług satelitarnych bezpośrednio łączących się z komórkami we Włoszech, które mają być wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych, takich jak ataki terrorystyczne lub klęski żywiołowe – poinformowali przedstawiciele władz.
Kłoski kłopot, amerykańskie rozwiązanie?
.Przedstawiciele włoskiego rządu i SpaceX nie odpowiedzieli na razie na prośby o komentarz o kontrakt – zastrzegł Bloomberg. Włoscy operatorzy telefoniczni od lat jednak zmagają się ze spadkiem zysków.
Kontrakt ze SpaceX to był jedną z opcji dla włoskiego rządu. Rzym rozważał alternatywy dla Starlinka, w tym unijną firmę Satellite Constellation Company IRIS 2, a także budowę własnej konstelacji satelitarnej. Jednak koszt każdego z tych rozwiązań przekroczyłby 10 miliardów euro.
Obecnie na orbicie ok. 550 km nad Ziemią znajduje się 6402 satelitów Starlink. Firma Elona Muska SpaceX jest największym dostawcą satelitów. Jej głównym konkurentem jest OneWeb, który ma ich mniej niż 1 tys. Amazon rozwija własną sieć satelitów i planuje, aby w najbliższych latach na orbicie umieścić co najmniej 3 tys. takich obiektów. Szacuje się, że do 2030 r. liczba satelitów na orbicie przekroczy 100 tys.
PAP / WcN / MK