Korea Płn. zamyka agencje, działające na rzecz zjednoczenia z Koreą Płd.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ogłosił we wtorek 16 stycznia 2024 roku rozwiązanie kilku organizacji, działających na rzecz zjednoczenia z Koreą Południową - poinformowała agencja Reuters, powołując się na oficjalną północnokoreańską agencję KCNA.

Korea Północna a dokładnie jej przywódca Kim Dzong Un ogłosił we wtorek 16 stycznia 2024 roku rozwiązanie kilku organizacji, działających na rzecz zjednoczenia z Koreą Południową – poinformowała agencja Reuters, powołując się na oficjalną północnokoreańską agencję KCNA.

Korea Północna i zamknięcie organizacji na rzecz zjednoczenia z Korea Południowa

.W przemówieniu wygłoszonym przed Najwyższym Zgromadzeniem Ludowym, parlamentem Korei Północnej, Kim stwierdził ostatecznie, że zjednoczenie z Koreą Południową nie jest już możliwe i oskarżył Seul o dążenie do upadku Północy i zjednoczenia przez absorpcję.

„Nie chcemy wojny, ale nie mamy zamiaru jej unikać” – powtórzył Kim deklarację, którą wygłosił kilka dni temu. Dodał, że trzy organizacje, zajmujące się zjednoczeniem i turystyką międzykoreańską, zostaną zamknięte.

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim

.Agencja Reuters przypomina, że w zeszłym tygodniu w raporcie na temat amerykańskiego projektu 38 North były urzędnik Departamentu Stanu Robert Carlin i naukowiec nuklearny Siegfried Hecker stwierdzili, że postrzegają sytuację na Półwyspie Koreańskim jako bardziej niebezpieczną niż kiedykolwiek od początku czerwca 1950 roku.

„Może to brzmieć zbyt dramatycznie, ale uważamy, że Kim Dzong Un, podobnie jak jego dziadek w 1950 r., podjął strategiczną decyzję o rozpoczęciu wojny – napisali – Nie wiemy, kiedy i jak Kim planuje pociągnąć za spust, ale zagrożenie znacznie wykracza poza rutynowe ostrzeżenia w Waszyngtonie, Seulu i Tokio, dotyczące „prowokacji” Pjongjangu”.

W niedzielę Pjongjang przeprowadził kolejny test rakiety balistycznej średniego zasięgu, która przeleciała 500 km i wpadła do Morza Japońskiego. Poprzednio Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną 18 grudnia ub.r. Był to zaawansowany pocisk międzykontynentalny klasy ICBM na paliwo stałe – Hwasong-18.

Przyspieszenie przygotowań wojskowych

.Na początku stycznia Pjongjang przeprowadził ćwiczenia artyleryjskie z użyciem ostrej amunicji na swoim zachodnim wybrzeżu, w pobliżu wysp Korei Południowej. Tamtejsza ludność cywilna zmuszona była do schronienia się w bezpiecznych miejscach.

Pod koniec grudnia ub.r. Kim nakazał przyspieszenie przygotowań wojskowych do „wojny, która może rozpocząć się w każdej chwili”. Potępił „uporczywą i niekontrolowaną sytuację kryzysową”, jego zdaniem wywołaną przez Seul i Waszyngton podczas ich wspólnych ćwiczeń wojskowych w regionie.

W ubiegłym roku Pjongjangowi udało się umieścić na orbicie satelitę szpiegowskiego po otrzymaniu, według Korei Południowej, rosyjskiej pomocy technologicznej w zamian za dostawy broni do Rosji na potrzeby wojny Moskwy na Ukrainie.

Korea Północna – jej niedocenianie to błąd

.Groźby głowic nuklearnych, którymi dysponuje komunistyczna dyktatura Korei Północną przypominają światu o zagrożeniu, jakie cały czas stanowi ten kraj. Na łamach Wszystko co Najważniejsza Jung H. PAK, przewodnicząca Fundacji SK-Korea w Brookings Institution pisze o tym, że lekceważenie reżimu, którego liderem jest Kim Dzong Un może okazać się poważnym błędem.

Autorka artykułu pisze, że dziś trudno w to uwierzyć, ale jeszcze w latach 70. Korea Północna była zamożniejsza niż Korea Południowa. W dużej mierze było to możliwe dzięki pomocy Moskwy i całego bloku sowieckiego, ale nie można zapomnieć, że ten kraj dysponował również stosunkowo zaawansowaną bazą przemysłową – konsekwencja inwestycji dokonanych w tamtej części półwyspu przez Japonię w okresie kolonialnym. Przez dużą część drugiej połowy XX wieku Korea Południowa była jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. 

„Przełom nastąpił w latach 60., kiedy rząd w Seulu zaczął wspierać industrializację zorientowaną na eksport i wprowadził zachęty do innowacji technologicznych. W tym samym momencie stan gospodarki Korei Północnej zaczął się pogarszać, głównie z powodu centralnego zarządzania oraz decyzji reżimu o skierowaniu swoich zasobów na rozwój programów wojskowych, szerzącej się korupcji oraz klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych przez człowieka” – pisze ekspert. 

Dodaje, że luka finansowa między Północą a Południem konsekwentnie pogłębiała się; według danych World Factbook w 2015 r. PKB na mieszkańca Korei Północnej wyniósł 1700 USD w porównaniu do 37 000 USD w Korei Południowej. Ponad 40 proc. mieszkańców Korei Północnej jest niedożywionych. Minimalny wymagany wzrost dla wojskowych poborowych wynosi 144 cm, co wskazuje na zaniedbania i złe zarządzanie w obszarze opieki nad mieszkańcami Korei Północnej.

Ekspert przypomina, że biorąc pod uwagę skupienie się Kim Dzong Una na własnym przetrwaniu i programie broni jądrowej, można powiedzieć, że jest mało prawdopodobne, aby koreański reżim zmienił swój model gospodarczy i polityczny. Jednakże Kim Dzong Un zdaje sobie sprawę, że bogactwo sąsiedniej Korei Południowej jest czynnikiem kryzysogennym jego państwa i dlatego próbował uczynić Koreę Północną bardziej „nowoczesną”, budując ośrodki narciarskie, wieżowce, parki rozrywki i luksusowe domy towarowe” – zauważa autor.

„Od dziesięcioleci (bo już w latach 60. XX wieku) reżim północnokoreański zajmował się rozwojem broni jądrowej, inwestując w jej rozwój znaczne środki. Za czasów Kim Dzong Una Korea Północna jest potężniejsza i groźniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Północnokoreański dyktator przetestował dotychczas cztery razy więcej pocisków balistycznych niż jego ojciec i dziadek razem wzięci. Przeprowadził również cztery testy broni jądrowej” – pisze Jung H. PAK. 

Należy pamiętać, że dynastia Kimów opiera swoją władzę na represjach i strachu. Rządzący Koreą Północną wykorzystują obozy pracy i obozy jenieckie oraz system nadzoru, aby utrzymać uległość mieszkańców kraju. Jednocześnie reżim nagradza tych, którzy wykazują największe oddanie i lojalność wobec przywódcy, przywilejami, luksusowymi przedmiotami oraz możliwościami edukacji i kariery, co wzmacnia system

„Mieszkańcy Korei Północnej (a nawet uciekinierzy z tego kraju) na ogół wielką sympatią darzą założyciela kraju, Kim Ir Sena. Jest on postrzegany jako „ojciec” kraju, walczący ze znienawidzonymi japońskimi kolonialistami, ratujący swój lud przed amerykańskimi „imperialistami”. Jego panowanie zbiegło się również z okresem prosperity, którym Korea Północna cieszyła się dzięki pomocy Związku Radzieckiego i krajów bloku komunistycznego” – dodaje autor.

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 stycznia 2024