Korea Północna testuje drona zdolnego przenosić broń jądrową

Haeil

Ministerstwo obrony Korei Północnej oświadczyło, że armia przeprowadziła na Morzu Japońskim test systemu Haeil-5-23, drona bojowego zdolnego do przenoszenia broni jądrowej – podała rządowa agencja KCNA w piątek 19 stycznia. Armia potępiła prowadzone od poniedziałku do środy manewry wojsk Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Manewry USA i sojuszników „poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa”

.W oświadczeniu opublikowanym przez KCNA rzecznik ministerstwa obrony potępił trzy państwa za „poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa” Korei Północnej i ostrzegł przed „katastrofalnymi konsekwencjami” działań, które nazwał „lekkomyślną histerią konfrontacyjną”.

KCNA nie ujawniła szczegółów, w tym specyfikacji broni i daty testu.

Manewry z udziałem amerykańskiego lotniskowca o napędzie atomowym USS Carl Vinson, które Pjongjang uznał za przygotowania do inwazji na Koreę Północną, były odpowiedzią na wystrzelony w niedzielę 14 stycznia przez reżim Kim Dzong Una w kierunku Morza Japońskiego pocisk balistyczny średniego zasięgu.

Kim Dzong Un wzywa do gotowości wojennej

.W marcu ubiegłego roku Korea Północna po raz pierwszy informowała o teście podwodnego drona bojowego Haeil-1, twierdząc, że „tajna broń”, niewykrywalna dla radarów, jest w stanie generować „radioaktywne tsunami”. W kwietniu Pjongjang przeprowadził test drona Haeil-2.

Na spotkaniu partyjnym pod koniec roku przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wezwał do zwiększenia gotowości wojennej, aby powstrzymać to, co nazwał „bezprecedensowymi” aktami konfrontacyjnymi pod przywództwem USA. Kim zdefiniował również stosunki międzykoreańskie jako relacje między „dwoma wrogimi sobie państwami”.

Korea Północna coraz biedniejsza i bardziej wojownicza

.”Niedocenianie Korei Północnej to błąd” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” Jung H. Pak. – „Od dziesięcioleci ten kraj rozwija broń jądrową. Za czasów Kim Dzong Una jest groźniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Północnokoreański dyktator przetestował cztery razy więcej pocisków niż jego ojciec i dziadek razem wzięci. Przeprowadził również cztery testy broni jądrowej.”

„Biorąc pod uwagę skupienie się Kim Dzong Una na własnym przetrwaniu i programie broni jądrowej, można powiedzieć, że jest mało prawdopodobne, aby koreański reżim zmienił swój model gospodarczy i polityczny. Jednakże Kim Dzong Un zdaje sobie sprawę, że bogactwo sąsiedniej Korei Południowej jest czynnikiem kryzysogennym jego państwa i dlatego próbował uczynić Koreę Północną bardziej 》nowoczesną《, budując ośrodki narciarskie, wieżowce, parki rozrywki i luksusowe domy towarowe.

Autorka przypomina: „Według danych World Factbook w 2015 r. PKB na mieszkańca Korei Północnej wyniósł 1700 USD w porównaniu do 37 000 USD w Korei Południowej. Ponad 40 proc. mieszkańców Korei Północnej jest niedożywionych. Minimalny wymagany wzrost dla wojskowych poborowych wynosi 144 cm, co wskazuje na zaniedbania i złe zarządzanie w obszarze opieki nad mieszkańcami Korei Północnej”.

„Chiny są jedynym sojusznikiem i dobroczyńcą Korei Północnej i odpowiadają za ponad 90 procent całkowitego handlu Północy” – dodaje Jung H. Pak. – „Lista partnerów handlowych Korei Północnej była kiedyś znacznie większa – na przykład Indie, Korea Południowa, Japonia itd. – ale jej wojownicza retoryka, ataki na Koreę Południową i program broni jądrowej ograniczyły tę listę tylko do Chin. Ten fakt najlepiej pokazuje ewolucję, którą przeszła Korea Północna. Kraj, który w chwili utworzenia, w 1948 r., był potężniejszy od swego południowego sąsiada – dziś jest właściwie uzależniony od Pekinu.”

PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 stycznia 2024