Korea Południowa przeznaczy 52 miliardy na odbudowę Ukrainy

Korea

Korea Południowa zamierza przeznaczyć na odbudowę Ukrainy pomoc finansową o wartości 52 mld dolarów – powiadomił południowokoreański dziennik „Korean Herald”. W Polsce z trzydniową wizytą przebywa obecnie prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol. W czwartek została podpisana m.in. polsko-południowokoreańską umowę w sprawie współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy.

.Kancelaria prezydenta Republiki Korei Yoona Suk Yeola oszacowała, że całkowita wartość projektów na rzecz odbudowy Ukrainy, które będą realizowane w ramach partnerstwa sektorów publicznego i prywatnego, wyniesie około 52 mld dolarów – poinformował w piątek Choi Sang-mog, główny doradca ekonomiczny głowy państwa.

Korea Południowa z programem odbudowy Ukrainy

.Wartość projektów realizowanych za pośrednictwem międzyrządowych kanałów koordynacji to około 20 mld dolarów. „Wcześniej, w maju, Ukraina zwróciła się do nas z prośbą o udział w ponad 5 tys. projektów odbudowy o wartości 20 mld dolarów za pośrednictwem współpracy międzyrządowej” – powiedział Choi Sang-mok, cytowany przez „Korean Herald”. Choi dodał, że wsparcie zostanie rozszerzone na projekt odbudowy prowadzony przez sektor prywatny. Wartość inwestycji jest obecnie wyceniania na około 32 mld dolarów. Projekt obejmuje różne sektory, w tym: elektrownie jądrowe z małymi reaktorami modułowymi (SMR), odbudowę lotnisk, maszyny budowlane, pojazdy kolejowe i technologie informacyjne.

Platforma odbudowy Ukrainy w Polsce

.Rząd planuje również przekazać pomoc techniczną na odbudowę infrastruktury wodnej w uzupełnieniu zaoferowanej już pomocy humanitarnej, która będzie przeznaczona na likwidację skutków powodzi wywołanej zniszczeniem przez Rosjan hydroelektrowni w Nowej Kachowce. „Planujemy utworzenie platformy odbudowy Ukrainy w Polsce w celu szybkiej wymiany informacji i współpracy między sektorem prywatnym i rządem. Powstanie stosowne biuro w Warszawie” – poinformował Choi. „Przy okazji mojej wizyty w Polsce zdecydowaliśmy się uruchomić wsparcie na pełną skalę, aby zaangażować się w pomoc Ukrainie poprzez dwustronny szczyt i spotkanie firm współpracujących przy odbudowie tego kraju” – oznajmił Choi Sang-mok.

Fenom południowokoreańskich czeboli

.Na temat południowokoreańskich megakoncernów, określanych mianem czeboli, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Eleanor ALBERT w tekście “Czebole. Fenomen wielkich przedsiębiorstw na styku prywatnego i państwowego“.

“Samsung. Założona w 1938 r. grupa Samsung jest najbardziej dochodowym czebolem w Korei Południowej. Zaczynała jako niewielka firma eksportująca takie dobra, jak owoce, suszone ryby czy makaron, głównie do Chin. Dziś koncernem kierują członkowie drugiego oraz trzeciego pokolenia rodziny Lee – drugiego najbogatszego klanu azjatyckiego według magazynu „Forbes”. Przez osiemdziesiąt lat firma rozszerzyła swoją działalność na elektronikę, ubezpieczenia, statki, luksusowe hotele, szpitale, park rozrywki oraz uniwersytet partnerski. Jej największą i najpopularniejszą spółką jest Samsung Electronics, która w ostatniej dekadzie odpowiadała za ponad 14 procent produktu krajowego brutto (PKB) Korei Południowej”.

“Hyundai. Grupa Hyundai powstała w 1947 r. jako mała firma budowlana. Obecnie posiada dziesiątki spółek w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym, finansowym oraz elektronicznym. W 2003 roku w wyniku azjatyckiego kryzysu finansowego oraz śmierci założyciela Chunga Ju-yunga czebol podzielił się na pięć różnych firm. Do odnóg tych należą m.in. koncerny Hyundai Motor Group – trzeci największy producent samochodów na świecie – oraz Hyundai Heavy Industries – największa firma przemysłu stoczniowego”.

.”SK Group. Początki konglomeratu znanego również jako SK Holdings sięgają lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to rodzina Chey przejęła fabrykę Sunkyong Textiles. Obecnie czebol nadzoruje ponad osiemdziesiąt spółek zależnych, skupionych głównie wokół sektorów energetycznego, chemicznego, finansowego, spedycyjnego, ubezpieczeniowego oraz budowlanego. Najbardziej znane z nich to SK Telecom, największy operator bezprzewodowy w Korei Południowej, oraz SK hynix, drugi największy producent układów pamięci”.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 lipca 2023
Fot. Flickr/trofin