muzyki.

Na całym świecie powstają piosenki, które łączy przesłanie solidarności ludzkości wobec pandemii COVID-19, wdzięczności służbom medycznym i nadziei, na to, że razem pokonamy pandemię i powrócimy do lepszego, życzliwszego świata. Prezentujemy wybór utworów stworzonych podczas kwarantanny.
1. „Et demain?”. Wsparcie we wspólnej walce od Francuzów.
.Ponad 350 najbardziej znanych osobistości francuskiego filmu, muzyki, sportu czy mediów nagrało piosenkę „Et demain?”. Ten utwór to wyraz wsparcia dla tych, którzy narażają życie, pracując i ratując innych, a także wyraz podziękowania dla tych, którzy dla wspólnego bezpieczeństwa pozostają w domach. Słowa piosenki budują nadzieję, że jutro będzie lepiej, że będzie można głośniej śpiewać, bardziej kochać, mocniej płakać.
Piosenka „Et demain?” niesie silne przesłanie solidarności, wspólnoty i wspólnej walki. Dochód z klipu przeznaczony jest na wsparcie szpitali: Fondation Hôpitaux de Paris-Hôpitaux de France.
2. „Není nutno nezpívat!”. Uśmiech od Czechów.
.Czesi zorganizowali wspólne śpiewanie piosenki „Není nutno”, znanej z filmu „Tři veteráni”. W ekranizacji utwór towarzyszył walczącym i teraz także wybrzmiał, jako symbol walki. Akcja miała na celu podnieść na duchu mieszkańców, zamkniętych w swoich mieszkaniach, zachęcając ich do wyjścia na balkon, wesołego śpiewu i gry na instrumentach w rytm „Není nutno”, wybrzmiewającego w głośnikach w całym kraju dzięki radiu Český rozhlas .
Akcję „Není nutno nezpívat!”, zorganizowaną przez Zdeňka Svěráka i Jaroslava Uhlířa (śpiewających piosenkę we wspomnianym filmie „Tři veteráni”), wsparło czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, którego członkowie, w maseczkach, również zaśpiewali w tym samym czasie, kiedy całe Czechy.
3. „Ils sauvent des vies”. Powrót Goldmana, aby podziękować.
.Jean-Jacques Goldman wykonał muzyczne podziękowanie „Ils sauvent des vies” w rytm melodii swojego hitu „Il changeait la vie”. Nagraniu towarzyszą zdjęcia tych, do których skierowane jest podziękowanie: lekarzy, sprzedawców, listonoszy, policjantów, piekarzy i wielu innych, którzy pracują w tym czasie poza swoim domem. Jest to pierwsze solowe nagranie Goldmana od 2002 roku.
4. „Alone together”. Przesłanie z Afryki.
.Bobi Wine z Ugandy nagrał piosenkę „Alone together”. W nagraniu udział wzięli liderzy polityczni z całej Afryki. Podnosząca na duchu i dodająca energii piosenka, niesie przesłanie solidarności, jedności, wzajemnej pomocy i wspólnego działania mimo dzielących granic i kwarantanny.
5. „In resurrectione tua”. Spokój Taize.
.W natłoku negatywnych informacji dotyczących sytuacji na świecie warto na chwilę się zatrzymać. Ci, którzy chcą się skupić na innych sprawach niż bieżące, a także odnaleźć spokój, mogą posłuchać pięknych kanonów z Taizé w wykonaniu międzynarodowego wirtualnego chóru. Muzyka niesie przesłanie pokoju w czasie, kiedy wszystkie narody powinny okazywać sobie solidarność.
6. „Barrer a Casa”. Hiszpańskie przypomnienie o sile relacji.
.Álvaro Soler i Sofía Ellar nagrali ładną i bardzo przyjemną piosenkę „Barrer a Casa”. To utwór o relacjach, miłości, która pokonuje granice; o dobrych dniach, które przyjdą, kiedy będzie można cieszyć się z życia, smakować każdy moment i spotykać się bez lęku; o lekcji, którą jest dla ludzkości trwająca pandemia i o relacjach międzyludzkich, które przezwyciężą kryzys.
7. „Ťažké časy ľudí spájajú”. Słowackie zaproszenie do wykorzystania czasu na wzmacnianie relacji z bliskimi.
.Ondrej Kandráč, lider znanego słowackiego zespołu Kandráčovci, zaśpiewał ze swoją żoną Eriką piosenkę „Ťažké časy ľudí spájajú”, opartą na motywach serbskiej pieśni „Pukni zoro” a dedykowaną wszystkim tym, którzy się nie poddają. Kandráč śpiewa o sile człowieczeństwa. Pięknie wykonana piosenka mówi o tym, aby kochać ludzi i o nich dbać. Zachęca do docenienia i wykorzystania czasu na wzmocnienie więzi z bliskimi osobami.
8. „Ghen Cô Vy”. Muzyczna instrukcja dbania o higienę z Wietnamu.
.Piosenka „Ghen Cô Vy” z radami, jak wystrzegać się zarażenia wirusem, obiegła cały świat. Towarzyszy jej taniec, oparty na gestach np. mycia rąk. Szybko wpadająca w ucho melodia oraz świetnie ułożony taniec, to jednocześnie łatwa nauka tego, jak zachować zasady higieny.
9. „Amazing grace”. Bocelli w pustym Mediolanie.
.Nadzieję niesie ze sobą poruszające nagranie utworu „Amazing grace”, którą wykonał w opustoszałym Mediolanie, przed katedrą, Andrea Bocelli. Na nagraniu ukazane są puste, cierpiące miasta świata: Paryż, Londyn, Nowy Jork. Głos i przesłanie z pustego Mediolanu niesie się ponad granicami narodów świata.
10. „On écrit sur les murs”. Uniwersalne przesłanie od Kids United.
.Hit sprzed kilku lat, tym razem w wersji wirtualnej, jednak stale niosący w słowach i w muzyce optymizm, dobro i energię. Miło usłyszeć takie uniwersalne przesłanie, w tych czasach nabierające specjalnego znaczenia.
Julia Mistewicz