Zatrzymanie w sprawie korupcji wiceszefowej Parlamentu Europejskiego

korupcja w Parlamencie Europejskim

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili została w piątek zatrzymana w Brukseli w związku z toczącym się śledztwem w sprawie korupcji, w którą uwikłane są również władze Kataru – poinformowała agencja AFP.

Powołując się na anonimowe źródło, AFP przekazała, że policja zatrzymała Kaili, żeby ją przesłuchać. Oprócz Kaili zatrzymano w tej sprawie cztery inne osoby, w tym partnera eurodeputowanej – dodała agencja. Korupcja w Parlamencie Europejskim stała się jednym z najważniejszych tematów medialnych.

Kim jest Eva Kaili

.W PE Kaili należy do grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Grecki dziennik „Kathimerini” podał, że w związku z toczącym się śledztwem europosłanka została wyrzucona z greckiej socjalistycznej partii PASOK, do której należała.

Wcześniej w piątek belgijska prokuratura informowała że wszczęła dochodzenie w sprawie możliwej korupcji, związanej z niewymienionym z nazwy państwem Zatoki Perskiej, w którym podejrzanymi są asystenci i urzędnicy Parlamentu Europejskiego. Media podawały, że państwem związanym z operacją służb „korupcja w Parlamencie Europejskim” jest Katar.

Prokuratura przekazała, że w wyniku śledztwa odzyskano do tej pory około 600 tys. euro w gotówce.

Według belgijskiego tygodnika „Knack”, Katar miał korumpować urzędników „o znaczącej pozycji politycznej i/lub strategicznej” w Parlamencie Europejskim, wysyłając im „znaczne kwoty pieniędzy” i „ważne prezenty”.

Według „Knack” śledczy sprawdzają, czy Katar próbował wpływać na stanowisko Parlamentu Europejskiego w sposób „wykraczający poza klasyczny lobbing”.

Pieniądz jest osią Unii Europejskiej – to on stanowi o jej sile i kruchości

.”Patrząc na Unię Europejską i niektóre z zachodnich rządów, trudno oprzeć się wrażeniu, że przypisują one sobie kompetencję religijną i moralną. Moralną, ponieważ wpierw – często bezwiednie – przypisują sobie kompetencję religijną. Współczesny monizm polityczny niekoniecznie polega na świadomym uzurpowaniu sobie przymiotu sakralności” – pisze ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ na łamach „Wszystko co Najważniejsze” [LiNK].

„Wydaje się, że pieniądz jest osią Unii Europejskiej, stanowi o jej sile i kruchości. Symbolicznie wyraża to ustawiony przed gmachem Parlamentu Europejskiego pomnik euro. Pamiętam moje zdziwienie, gdy ujrzałem go po raz pierwszy, gdyż natychmiast skojarzył mi się z moskiewską statuą „Robotnika i kołchoźnicy”, która była prezentowana na początku wszystkich sowieckich filmów. Ekonomia od samego początku znajdowała się w centrum integracji europejskiej, ale rozumiana była instrumentalnie. Chodziło o pojednanie, pokój, prawa człowieka, demokrację. Chodziło o niedopuszczenie, by skrawek wolnej ziemi, jakim była Zachodnia Europa, dostał się pod panowanie marksizmu. Stąd pomysł integracji funkcjonalnej. Dzisiaj można odnieść wrażenie, że ekonomia się wyemancypowała, przekształcając cały proces integracji w swego rodzaju kult złotego cielca. Zamiast Europy wartości mamy Europę przedsiębiorców, kupców, bankierów i konsumentów” – pisze ks. prof. Mazurkiewicz.

PAP/Artur Ciechanowicz/WszystkoCoNajwazniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 grudnia 2022