
Koszt odbudowy Ukrainy może wynieść nawet 1 bln dolarów - USAID

Ukrainę czeka „największy na całym świecie” projekt odbudowy kraju – powiedziała Isobel Coleman z Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) w wywiadzie dla portalu informacyjnego Semafor. Ukraińscy eksperci oceniają koszt odbudowy Ukrainy na 750 mld – 1 bln dolarów.
.W pewnym sensie odbudowa Ukrainy już się zaczęła i polega między innymi na naprawie infrastruktury energetycznej, którą Rosjanie atakowali z uporem przez całą zimę – ocenia Isobel Coleman w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek.
Wielki koszt odbudowy Ukrainy
.Wyjaśnia, że pewne „krótkoterminowe” potrzeby Ukraińców w tym obszarze są finansowane ze środków, jakie na pomoc dla Kijowa przeznaczył Kongres USA, ale amerykańska administracja zakłada, że na dłuższą metę na odbudowę kraju po wojnie złożą się fundusze z sektora prywatnego i instytucji międzynarodowych jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy. „Nie oczekujemy, że Kongres sfinansuje rekonstrukcję Ukrainy” – dodaje Isobel Coleman.
Wspólnota międzynarodowa jest też zgodna co do tego, że w jakiś sposób należałoby w tym celu wykorzystać zamrożone w ramach sankcji środki Rosji. „Bardzo jasno mówimy, że Rosja będzie musiała zapłacić za zniszczenia, które spowodowała (…), właściwy mechanizm, który na to pozwoli, jest jeszcze wypracowywany” – zadeklarował w rozmowie z Semaforem wysokiej rangi przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena.
USA z „apetytem” na inwestycje na Ukrainie
.Semafor podaje, że w sektorze prywatnym w USA istnieje „apetyt na inwestycje na Ukrainie”, a szwajcarski koncern Nestle i irlandzka firma Kingspan produkująca materiały budowlane planują takie inwestycje już teraz. Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się niedawno z menedżerami BlackRock, największej na świecie firmy zarządzającej aktywami, która zgodziła się doradzać ukraińskiemu rządowi w kwestii utworzenia funduszu rozwojowego zdolnego przyciągnąć po wojnie inwestycje zarówno z sektora prywatnego jak i publicznego.
Ukraina atrakcyjnym krajem dla inwestorów po wojnie?
.Isobel Coleman wyjaśnia, że Ukraina jest atrakcyjnym krajem dla inwestorów ze względu na koszty prowadzenia firm oraz bardzo wykwalifikowanych pracowników. W Waszyngtonie Izba Handlowa USA utworzyła „inicjatywę ukraińską”, czyli forum konsultacji między administracją Bidena a sektorem prywatnym, kóre ma zachęcić do inwestowania w tym kraju – przekazuje Semafor.
Udział Polski w odbudowie Ukrainy
.Na temat konieczności udziału polskiego kapitału w odbudowie Ukrainy na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Krzysztof MAZUR w tekście “Razem możemy wygrać pokój dla Europy Środkowej na dekady“.
“Państwo polskie dobrze rozpoznało swoje strategiczne interesy już na początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Aktywnie współtworzyło koalicję „jastrzębi” jednoznacznie wspierających Ukraińców na poziomie UE i NATO. Słusznie uznano, że militarna porażka tego państwa oznacza drastyczne pogorszenie się naszego bezpieczeństwa. Możemy przegrać pokój, jeśli za tym partnerstwem na poziomie politycznym i militarnym nie zostaną podjęte kolejne działania”.
“Potrzebujemy śmiałego otwarcia w wymiarze gospodarczym, infrastrukturalnym czy energetycznym. Potrzebujemy tysięcy wspólnych przedsięwzięć na poziomie konkretnych firm oraz instytucji, by osadzić to partnerstwo na solidnych fundamentach. Czas zacząć w naszym myśleniu wykraczać poza horyzont jedynie doraźnej pomocy w sytuacji wojny. Dopiero wspólne planowanie przyszłości na kolejne dekady odwróci bieg historii sięgającej XVII wieku, gdy Ukraina znalazła się w rosyjskiej strefie wpływów”.
.”Podstawą do wspólnego planowania przyszłości jest ogromny kapitał zaufania. Jeszcze przed atakiem z lutego 2022 roku kijowski think tank Centrum Nowej Europy opublikował badania społeczne przeprowadzone na całej Ukrainie. W odpowiedzi na pytanie: „Z którymi krajami na świecie Ukraina powinna budować głęboką więź i współpracę?” aż 92 proc. respondentów wskazało Polskę. Jednoznaczna postawa naszego kraju wobec ataku Rosjan tylko umocniła ten pogląd u naszych wschodnich sąsiadów. Liderem zaufania na Ukrainie do zagranicznych polityków jest Andrzej Duda. Jego działania pozytywnie ocenia ponad 90 proc. ankietowanych. Te wyniki pokazują ogromną zmianę w naszych relacjach. Dawne animozje i trudne kwestie z przeszłości odeszły na dalszy plan. Od wieków nie mieliśmy lepszych relacji, co jest znakomitym punktem wyjścia do budowy partnerstwa opartego na przyjaźni i strategicznych celach” – pisze Krzysztof MAZUR.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ