Krakowski Orszak Trzech Króli przypomni o tysiącleciu koronacji Chrobrego

orszak

6 stycznia 2025 roku po raz 15. ulicami Krakowa przejdzie orszak trzech króli, tradycyjnie podzielony na trzy pochody: z Wawelu, pl. Matejki i Dębnik. Tegoroczne wydarzenie nawiąże do tysiąclecia koronacji pierwszego króla – Bolesława Chrobrego.

Krakowski Orszak Trzech Króli

.„Mimo wszystko te trzy nasze orszaki to jest to jeden orszak. (…) Liczę, że będzie nas dużo, że będzie to radość ze wspólnego świętowania” – podkreślił na konferencji prasowej w piątek Mateusz Paw z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara, organizującej wydarzenie. W poprzednim roku liczba uczestników pochodów przekroczyła 20 tys. W tym roku organizatorzy liczą, że zbliży się ona do 30 tys.

Orszak czerwony (europejski) wyruszy ze wzgórza wawelskiego ok. godz. 11, po mszy w czasie której homilię wygłosi metropolita abp Marek Jędraszewski. Trasa pochodu wiedzie ul. Grodzką. W rolę króla w tym pochodzie wcieli się nauczyciel Kamil Syc.

Orszak zielony (azjatycki) rozpocznie się o godz. 11 po mszy w kościele św. Stanisława Kostki. Uczestnicy przejdą przez ul. Bałuckiego, Rynek Dębnicki, most Dębnicki, ul. Zwierzyniecką, Retoryka, Studencką, Podwale, następnie przez Planty i Szewską. Króla w tym pochodzie zagra kompozytor i dyrygent z Syrii Wasim Ibrahim.

Orszak niebieski (afrykański) wyruszy ok. godz. 11:40 z placu Matejki, po mszy w kościele św. Floriana – msza w tej świątyni odbędzie się o godz. 11, a nie jak w latach poprzednich o godz. 9:30. Królem w tym pochodzie ma być wolontariusz z salezjańskiego wolontariatu Ernesto Benicio Bumba z Angoli.

Pochody spotkają się o godz. 12 na Rynku Głównym. Tam wiernych pobłogosławi abp Jędraszewski, który będzie uczestniczył w pochodzie z Wawelu. Wcześniej, bo od godz. 11, na scenie Rynku Głównego rozbrzmiewać będą melodie polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu m.in. Lidii Jazgar, Aleksandry Nykiel, zespołu pod dyrekcją Jana Piwowarczyka.

W świętą rodzinę, która na Rynku Głównym czekać będzie na trzech króli, wcielą się małżeństwo Alicja i Mateusz Kozłowscy oraz ich 9-miesięczny syn Wojciech. „Idea pomocy osobom bezdomnym jest dla mnie bardzo ważna” – mówiła o motywacji swojego udziału pani Alicja, na co dzień pracownica fundacji Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego

.Orszakowi jak zawsze towarzyszy kwesta tej organizacji. W tym roku poprowadzi ją 130 wolontariuszy. „W tym dniu wszystkie środki zebrane do puszek podczas orszaku i przy kilkunastu parafiach będą przekazane na pomoc mieszkaniową dla osób doświadczających bezdomności” – powiedziała Magdalena Szydełko z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, prowadzącego 12 mieszkań dla bezdomnych, w tym rodziców z dziećmi. Rok temu dochód ze zbiórki wyniósł 80 tys. zł.

Jak zwróciła uwagę współorganizatorka orszaku Hanna Bumba, w tegorocznych pochodach w pojawią się postacie polski władców – królowa Jadwiga i Jan III Sobieski. Będzie to nawiązanie do tysiąclecia koronacji pierwszego króla Bolesława Chrobrego. Z okazji 15. edycji organizatorzy wręczą też specjalne odznaczenia osobom i organizacjom zaangażowanym w przygotowanie orszaku. Bazą dla krakowskiego orszaku jest budynek Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

6 stycznia orszaki trzech króli przejdą ulicami 905 miast w kraju i za granicą. Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także Epifanią lub świętem Trzech Króli. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim). Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii i w Szwajcarii.

Newsletter „Piękno Historii” dla czytelników „Wszystko co Najważniejsze”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 stycznia 2025