Kryzys w Kongu. Rebelianci kontrolują największe miasta w kraju

Kryzys w Kongu

Władze Angoli poinformowały 17 marca, że przedstawiciele Ruchu 23 Marca (M23) potwierdzili udział w zaplanowanych na 18 marca rozmowach pokojowych na temat uregulowania sytuacji na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Dzień wcześniej o udziale swojej delegacji poinformowały władze DRK.

Kryzys w Kongu coraz bliżej rozwiązania?

.Rebelianci z M23 przekazali 17 marca w mediach społecznościowych, że w rozmowach w stolicy Angoli Luandzie będzie ich reprezentować pięcioosobowa delegacja. W komunikacie z 16 marca biuro prezydenta DRK Felixa Tshisekediego poinformowało, że również wyśle swoich przedstawicieli, mimo że dotychczas Kinszasa kategorycznie odmawiała udziału w jakichkolwiek negocjacjach z M23.

Celem rozmów będzie uregulowanie sytuacji na wschodzie DRK, gdzie od końca stycznia rebelianci systematycznie zajmują kolejne terytoria, m.in. dwa największe miasta tej części DRK – Gomę i Bukavu. Według ONZ wspiera ich ok. 4 tys. żołnierzy armii Rwandy.

Władze tego kraju podkreślają, że wywodzące się z plemienia Tutsi M23 podejmuje działania na rzecz ochrony tej grupy etnicznej przed Hutu, którzy schronili się w rejonie jeziora Kiwu po wojnie domowej w Rwandzie z połowy lat 90. XX wieku. Rząd DRK zarzuca rebeliantom próbę zajęcia terenów bogatych w surowce mineralne, m.in. kobalt, miedź i lit.

Dnia 16 marca w Kinszasie z prezydentem Tshisekedim spotkał się amerykański kongresmen Ronny Jackson. Według oficjalnego komunikatu rozmowa dotyczyła sytuacji na wschodzie kraju. Reuters przypomniał, że w lutym władze DRK kontaktowały się z władzami USA w sprawie umowy dotyczącej dostępu do surowców mineralnych w tym kraju w zamian za bezpieczeństwo. 

Szanse i zagrożenia stojące przed Afryką

.Na temat wyzwań i szans stojących przed Afryką w następnych dekadach pod kątem ekonomicznym, demograficznym, ekologicznym, czy przebiegu granic międzypaństwowych, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Emmanuel DUPUY w tekście “Jakie perspektywy stoją przed Afryką? Wyzwania, liderzy, szanse“.

“W 2030 roku 800 milionów Afrykańczyków mieszkać będzie w przestrzeni zurbanizowanej, głównie na wybrzeżu, powiększając jeszcze mocniej przepaść między centrum a peryferiami, które są niewyczerpanym źródłem przyszłych rozłamów, buntów oraz zjawisk o charakterze terrorystycznym”.

“Wszyscy muszą uznać problem zanieczyszczeń za priorytetowy, wiedząc, że bezpieczeństwo w sferze środowiska naturalnego oddziałuje na codzienność mieszkańców oraz że degradacja środowiska, z którą mamy do czynienia, rzeczywiście ma przełożenie na bezpieczeństwo”.

“Wyzwanie ekologiczne uwidacznia też wiele innych problemów i od wielu lat mobilizuje do działania wszystkie podmioty: państwa, organizacje pozarządowe, organizacje transnarodowe. Takie zjawiska jak wylesianie, i nadmierna eksploatacji pastwisk, jak rolnictwo ekstensywne i intensywne stosowanie środków chemicznych, jak pustynnienie ale i ryzyko powodzi, a nawet plagi szarańczy są przede wszystkim sygnałami, które w Afryce, bardziej niż gdzie indziej, ostrzegają o zagrożeniach mających już charakter ogólnoświatowy”.

.”Czynniki środowiskowe wpływające na brak bezpieczeństwa są wspólne dla krajów Afryki i powinno się je eliminować. Pewne kroki zostały już zresztą podjęte. Współpraca w dziedzinie ochrony środowiska dotyczy takich kwestii jak na przykład walka z zanieczyszczeniem wód gruntowych oraz wód morskich, jak dostęp do wody, jak zarządzanie obszarami zurbanizowanymi i ograniczanie ich dalszej ekspansji na wybrzeżach. Inicjowane są też inne, jeszcze bardziej ambitne projekty, jak na przykład wielki program walki z pustynnieniem obszarów Afryki Subsaharyjskiej, krajów Maghrebu i Bliskiego Wschodu, realizowany w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia. Powrót, z inicjatywy 11 krajów regionu sahelo-saharyjskiego, do ogromnego projektu Wielkiego Zielonego Muru świadczy o tym, że to zjawisko się nasila, a walka z nim jest tytanicznym, ale nieuniknionym wyzwaniem” – pisze prof. Emmanuel DUPUY.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-emmanuel-dupuy-jakie-perspektywy-stoja-przed-afryka-glowne-wyzwania-liderzy-zmian-szanse-kontynentu/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 marca 2025