Krzysztof Jakowicz z Sinfonią Iuventus w Muzeum Historii Polski

Koncert karnawałowy składać się będzie z dzieł znanych i cenionych oraz kompozycje z udziałem marimby solo. Wspólny mianownik jest jednak jeden – iście karnawałowa energia i kolorystyka

Każdy koncert jest dla mnie czymś nowym i emocjonującym. Gdyby dopadła mnie rutyna to nie warto byłoby już tego robić – mówi skrzypek Krzysztof Jakowicz. Muzyk wystąpi w sobotę 9 marca w Muzeum Historii Polski razem z Sinfonią Iuventus.

Krzysztof Jakowicz gra Karola Szymanowskiego

.Podczas sobotniego koncertu artysta wykona I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego. „Koncert Szymanowskiego, który zagram z Symfonią Iuventus, jest bardzo 》skrzypcowy《, ponieważ przy jego pisaniu pomagał kompozytorowi jego przyjaciel Paweł Kochański, wielki skrzypek” – przypomniał Krzysztof Jakowicz.

„Muzykę Karola Szymanowskiego kocham za jej niezwykłość, za możliwość przeniesienia się do innego świata – kolorowego, pełnego impresji i zachwytu. To wszystko czuję w muzyce Szymanowskiego i próbuję przekazać słuchaczom. Jestem szczęśliwy, gdy nowi słuchacze na moich koncertach odkrywają swoją wrażliwość na tę muzykę” – mówił.

„Każdy koncert jest dla mnie czymś nowym i emocjonującym – gdyby dopadła mnie rutyna to nie warto byłoby już tego robić. Za każdym razem mam nadzieję, że mogę jeszcze paru słuchaczy, którzy są po raz pierwszy na koncercie muzyki klasycznej, przekonać, że jest to wspaniała muzyka” – podkreślił skrzypek.

Dyrygentem George Tchitchinadze

.Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa poprowadzi George Tchitchinadze, dyrektor artystyczny i pierwszy dyrygent Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. „Jest to jeden z najwspanialszych muzyków, jakich spotkałem – mocno przejęty tym co robi. Poza tym to człowiek szlachetny i wnikliwy, który jest przyjacielem muzyków, a to jest niesłychanie trudne” – wyjaśnił Krzysztof Jakowicz.

W programie koncertu znalazły się również uwertura koncertowa „Cisza morska i szczęśliwa podróż” op. 27 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz IV Symfonia e-moll op. 98 Johannesa Brahmsa.

Koncert odbędzie się 9 marca o godz. 19 w Sali Audytoryjnej Muzeum Historii Polski.

Kultura Najważniejsza

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Anna Kruszyńska, Tomasz Szczerbicki/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 marca 2024