Ks. Michał Rapacz - kolejny Polak będzie błogosławionym

Ks. Michał Rapacz

Zamordowany przez komunistyczną bojówkę w 1946 r. ks. Michał Rapacz będzie kolejnym Polakiem wyniesionym przez Kościół katolicki do godności błogosławionego. 24 stycznia 2024 papież Franciszek zatwierdził dekret o jego męczeństwie.

Kim był ks. Michał Rapacz?

.Ks. Michał Rapacz urodził się w 1904 r. w Tenczynie na sądecczyźnie. Do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1931 r. Pracował jako wikariusz w Płokach koło Trzebini, a potem, w latach 1933-1937, w Rajczy koło Żywca. W pierwszych latach po wyświęceniu był katechetą w okolicznych szkołach. W 1937 r. wrócił do Płok jako proboszcz i w czasie okupacji dał się poznać jako gorliwy kaznodzieja. nie angażujący się w politykę, a starający się podtrzytmywać wiarę w trudnej wojennej rzeczywistości. Udzielał też pomocy materialnej potrzebującym. Zaczął współpracować z Armią Krajową i pod koniec wojny ukrywał jej żołnierzy przed UB.

Gdy wiadomym się stało, że władzę w powojennej Polsce przejmują komuniści, otwarcie przyznawał, że nie zgadza się z taką rzeczywistością. Zaczął dostawać pogróżki, parafianie prosili go nawet, żeby uciekał.

Wyrok na niego miał zapaść podczas jednego z zebrań PPR w Trzebini. Ktoś go nawet ostrzegł, ale ks. Rapacz nie chciał się ukrywać ani uciekać. Jego gehenna rozpoczęła się 11 maja 1946 r. gdy na plebanię wpadła grupka bojówkarzy komunistycznych, podających się za partyzantów. Jego siostrę, pracującą tam w charakterze gosposi – uwięzili a księdza uprowadzili.

Według późniejszej relacji ks. Leona Bzowskiego „Bandyci zaprowadzili ks. Michała do lasku. Jeden z nich uderzył go w tył głowy tępym narzędziem, drugi zaś oddał strzał w głowę na wysokości oczu, z boku. Oszołomiony i zraniony ks. Michał runął na ziemię, ponieważ jeszcze żył, oddano drugi strzał z bliska w samo czoło tak, że czaszka została zgruchotana. Zwłoki ks. Michała znaleźli pasterze już rano ok. godz. 7.30, kiedy pędzili bydło na pastwisko”.

Wszęte przez Urząd Bezpieczeństwa śledztwo w sprawie jego śmierci wkrótce umorzono z powodu „niewykrycia sprawców”. Jak podaje sanktuarium w Płokach od początku miejscowa ludność uważała go za męczennika, mimo, że zabraniano mówić o jego sprawie. Jego grób znajduje się przy kościele w Płokach.

Proces beatyfikacyjny kapłana rozpoczął się dopiero w wolnej Polsce w roku 1993.

Ogłoszony 24 stycznia 2024 r. przez papieża Franciszka dekret uznający ks. Michała Rapacza za męczennika Kościoła katolickiego oficjalnie ów proces kończy. Zapewne niedługo archidiecezja krakowska wyznaczy datę beatyfikacji.

Kolejny męczennik z Polski

.Ks. Michał Rapacz będzie kolejnym po ks. Jerzym Popiełuszce męczennikiem okresu komunizmu pochodzącym z Polski. O kulcie bł. ks. Popiełuszki rozszerzającym się na cały świat pisała na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Ewa Czaczkowska i Tomasz Wiścicki. „Odwiedzający grób i muzeum są jednym z licznych dowodów na to, że ksiądz Jerzy jest nie tylko polskim błogosławionym (w kalendarzu liturgicznym wspomnienie dowolne), ale powszechnym świętym, który znany jest na całym świecie. Przejawem kultu błogosławionego Jerzego Popiełuszki jest również około 70 poświęconych mu pomników w Polsce i 8 zagranicą, w tym w USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Argentynie, a także 140 tablic pamiątkowych, 18 krzyży ku jego czci, kilka izb pamięci, w tym w Suchowoli. W 25 miastach (w tym w dwóch zagranicą) istnieją symboliczne groby księdza Jerzego. W 80 miastach w Polsce i 3 zagranicznych (Niemcy, Francja, USA) nazwano jego imieniem ulice i place. Imię księdza Jerzego noszą także 23 szkoły w Polsce i dwie polonijne (w Australii i USA). Ksiądz Popiełuszko jest także patronem wielu stowarzyszeń, wspólnot, instytucji, m.in. duszpasterstw, chrześcijańskich związków zawodowych, drużyn harcerskich” – pisali autorzy. Być może wkrótce podobna sława czeka również ks. Michała Rapacza.

ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 stycznia 2024