Ks. Paweł Rytel-Andrianik nowym szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News

Ks. Paweł RYTEL-ANDRIANIK

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, dotychczasowy dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, został mianowany przez Stolicę Apostolską szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Zastąpi na tym stanowisku jezuitę o. Krzysztofa Ołdakowskiego.

Nowy szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego

.Portal Vatican News poinformował w środę, że nowym szefem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i portalu został ks. Paweł Rytel-Andrianik dotychczasowy dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Nominację Stolicy Apostolskiej otrzymał z rąk prefekta dykasterii ds. komunikacji Paolo Ruffiniego.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik jest wicedyrektorem Centrum ds. Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. A. J. Heschela. W latach 2015-2020 był rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski. W Radiu Watykańskim zastąpił na stanowisku szefa – jezuitę o. Krzysztofa Ołdakowskiego, który został mianowany proboszczem parafii w Łodzi. „Praca w Radiu Watykańskim i w portalu Vatican News to nowe wyzwanie i kolejna odpowiedzialność na mojej drodze duszpastersko-medialnej” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zwrócił uwagę, że „media watykańskie docierają do milionów odbiorców na całym świecie, w ostatnich latach, zgodnie z decyzjami papieża Franciszka, obrały nowe kierunki komunikacji dostosowane do współczesnych potrzeb i trendów medialnych”.

System informacyjny Stolicy Apostolskiej

.”Moim zadaniem będzie kontynuacja tej ścieżki oraz budowanie nowych możliwości z wykorzystaniem nowych technologii” – powiedział nowy szef Radia Watykańskiego i portalu Vatican News. Radio Watykańskie funkcjonuje od 1931 r., a jego sekcja polska od 1938 r. Vatican News to oficjalny portal informacyjny Stolicy Apostolskiej. Jest częścią dykasterii ds. komunikacji, która nadzoruje również Radio Watykańskie. Media watykańskie obecne są m.in. na Facebooku, Twitterze i na YouTube.

Nowy system informacyjny Stolicy Apostolskiej powstał 27 czerwca 2015 r. wraz z motu proprio papieża Franciszka, na mocy którego ustanowiono Sekretariat ds. Komunikacji, będący nową dykasterią Kurii Rzymskiej. Vatican News ma cztery główne obszary tematyczne, które dotyczą działalności papieża, Stolicy Apostolskiej, lokalnych Kościołów, a także informacji ze świata. Prefektem dykasterii jest Paolo Ruffini, dyrektorem programowym watykańskich mediów – Andrea Tornielli, a szefem Radia Watykańskiego i Vatican News – Massimiliano Menichetti.

Kim jest ks. Paweł Rytel-Andrianik?

.Ks. Paweł Rytel-Andrianik służy w diecezji drohiczyńskiej. Po święceniach kapłańskich w 2001 r. przez dwa lata pracował w parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Ostrożany. Następnie uzyskał: licencjat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie (2003); licencjat (2008), doktorat (2012) z nauk biblijnych i archeologii na Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie; master (2011), a następnie doktorat (2015) na Uniwersytecie w Oksfordzie. Ks. Paweł Rytel-Andrianik studiował w Jerozolimie na Uniwersytecie Hebrajskim, Hebrew Union College i na École biblique et archéologique française. W 2012 r. został profesorem Pisma Świętego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. W latach 2013-2015 był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela” ds. Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Został odznaczony medalem „Powstania w Getcie Warszawskim”.

Fikcyjne metryki chrztu

.Na temat fikcyjnych metryk chrztu wydawanych przez polskich księży ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, które często ratowały jej życie przed niemieckimi oprawcami, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Ks. Paweł Rytel-ANDRIANIK w tekście „W 1050 lecie chrztu Polski. Chrzest motywem ratowania ludności żydowskiej„.

„Ważnym elementem w ratowaniu osób pochodzenia żydowskiego były fikcyjne metryki chrztu ponieważ w czasie II wojny światowej na ich podstawie można było uzyskać tzw. Kennkarty, czyli ówczesne dokumenty tożsamości. Niektórzy prosili o chrzest i taką metrykę, ale najczęściej księża wydawali fikcyjne metryki, które były przepustką do ocalenia życia. Uczono też modlitw katolickich, które przydawały się m.in. przy kontroli niemieckiej, ponieważ znajomość pacierza oddalała wszelkie podejrzenia o niearyjskie pochodzenie”.

.”Jeden z uratowanych – Jakub Hirsz Sławiński – tak to po latach wspominał w „Kurierze Podlaskim”: „«Cadyk do mnie mówi: Hirsz, bo ja naprawdę mam na imię Hirsz – Ty musisz się uratować. W małym miasteczku Ty się nie uratujesz. Ty musisz uciekać do dużego miasta, do Wilna albo do Białegostoku. Ja tobie dam list do Białegostoku. I ten, komu ty dasz list, on tobie pomoże, to bardzo dobry człowiek, chociaż on wcale nie jest Żyd. Cadyk dał mnie list. Pan wie do kogo to był list? To był list do księdza Abramowicza w Białymstoku. I tak ja już w początkach lipca 1941 roku znalazłem się w Białymstoku. Oddałem list dla księdza. To taki sam mądry ksiądz jak nasz cadyk. Ten ksiądz wystawił mnie katolicką metrykę, tylko Pan widzi, ja jestem czarny. Co ja mówię, ja jestem siwy, wtedy to ja byłem czarny. To on do mnie mówi, żebym nauczył się modlitwy katolickiej. Ja do dzisiaj umiem: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Anioł Pański i Wierzę w Boga Ojca, zaśpiewam każdą kolędę i Chwalcie łąki umajone, co się śpiewa na majowym nabożeństwie, i jeszcze jedną piosenkę, katolicką umiem śpiewać, którą bardzo lubię. […] Jak mnie było bardzo źle i śmierć mnie zaglądała w oczy, to ja sobie tę piosenkę śpiewałem. Dlatego, że jestem czarny, ksiądz do mnie mówi: ja ci metrykę napiszę, że ty jesteś Ormian wyznania rzymskokatolickiego […]. Jak ja miałem tę metrykę, to ksiądz mnie jeszcze wydał świadectwo szkolne, że ja przed wojną uczyłem się w Wilnie w szkole rzemieślniczej. I z tym świadectwem ja dostałem pracę»” – pisze ks. Paweł Rytel-ANDRIANIK.

PAP/Magdalena Gronek/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 lipca 2023