Ks. prof. Józef KLOCH we „Wszystko co Najważniejsze”

9 marca 1959 r. urodził się ks. Józef KLOCH, duchowny katolicki, doktor habilitowany nauk teologicznych, wykładowca akademicki, prof. ucz. UKSW, prekursor zastosowań informatyki i Internetu w Kościele w Polsce. Redakcja przypomina z tej okazji wybrane teksty ks. prof. Józefa KLOCHA, które ukazały się na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

9 marca 1959 r. urodził się ks. Józef KLOCH, duchowny katolicki, doktor habilitowany nauk teologicznych, wykładowca akademicki, prof. ucz. UKSW, prekursor zastosowań informatyki i Internetu w Kościele w Polsce. Redakcja przypomina z tej okazji wybrane teksty ks. prof. Józefa KLOCHA, które ukazały się na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

Nie ma dziś lepszego niż internet sposobu dotarcia z treściami, także religijnymi

.„W czasie pandemii niepomiernie wzrosła pomysłowość duchownych i osób świeckich w zakresie wykorzystania internetu, lawinowo przybyło zastosowań komunikacji cyfrowej w sferze religijnej. Kościół wszedł tym samym w trzecią dekadę XXI wieku – dekadę technologii” – pisze ks. prof. Józef KLOCH w tekście „Nie ma dziś lepszego niż internet sposobu dotarcia z treściami, także religijnymi”.

Jak podkreśla, „słowo »online« zrobiło zawrotną karierę także we wspólnotach religijnych. Do sieci przeniosło się prawie całe życie kościelne. Już w marcu 2020 r. standardem stały się transmisje online Mszy św. oraz nabożeństw, wyrastały jak grzyby po deszczu rekolekcje w sieci, vlogi zyskały na znaczeniu. Do internetu trafiło nawet coś tak nieprzekładalnego na wersję cyfrową, jak pielgrzymki”.

„Nie wszystkie zastosowania komunikacji cyfrowej z Kościołów w innych krajach doczekały się realizacji w Polsce. Chodzi m.in. o udostępnienie online swoich zbiorów przez muzea na wzór Watykanu czy organizowanie poprzez komunikatory zebrań biskupów, jak w konferencji episkopatu Francji” – pisze duchowny.

Dodaje, że „przeciętny internauta spędzał codziennie w internecie ponad 2 godziny. Nie ma dziś lepszego niż internet sposobu dotarcia z treściami, także religijnymi, do współczesnego człowieka”.

Zauważa jednocześnie, że „nietrudno sobie wyobrazić zamieszanie po zmanipulowanym wideo z wypowiedzią papieża Franciszka. Czy tego typu problemy przekreślają komunikację cyfrową w odniesieniu do wspólnot religijnych? Zapewne nie, ale są realnymi problemami etycznymi do rozwiązania”.

Kościół a metawersum

.„Nie obawiam się, że Kościół stanie się tworem anachronicznym. Wręcz przeciwnie, widzę wśród wiernych rosnącą potrzebę osobistego, twarzą w twarz, kontaktu po komunikowaniu się cyfrowym. Nie jest to więc walka między światem realnym a wirtualnym” – mówi ks. prof. dr. hab. Józef KLOCH w rozmowie z dziennikarzem Mikołajem CZYŻEM, opublikowanej na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

Jak przekonuje duchowny, „warto zwrócić uwagę na to, jak wiele dobrego przynosi nowoczesna technologia. Idąc za inspiracją papieża Franciszka, posłużę się przykładem z pandemii. W parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tychach proboszcz i jego wikariusz korzystali z cyfrowych narzędzi komunikacji, aby utrzymać kontakt z wiernymi, którzy nie mogli przyjść do kościoła. I o ile przed pandemią ich aktywność w sferze komunikacji cyfrowej była traktowana jako uzupełnienie pracy kapłańskiej, o tyle w okresie całkowitej izolacji ten typ kontaktowania się pozwolił duchownym na utrzymanie kontaktu z wiernymi. Identyfikując problemy – znajdowali rozwiązania w czasach tak wielkiego kryzysu, jakim była pandemia COVID-19”.

Ks. prof. Józef KLOCH podkreśla, że „nasza psychika i ciało mają wbudowane naturalne mechanizmy obronne. Nadmiar technologii również spotyka się z fizjologiczną i psychofizyczną reakcją. Dlatego dobrze jest wypracować zdrowe sposoby radzenia sobie z tego typu nadmiarem, jak choćby właśnie tradycyjne rekolekcje czy wyjazd, podczas których dokonujemy cyfrowego »odtrucia«. Żeby było jasne: uważam, że smartfon to świetne narzędzie. Nie możemy jednak pozwolić, by nami zawładnął. Jest to szczególnie niepokojące w przypadku dzieci i młodzieży, które korzystają z telefonu komórkowego niemal bez przerwy i w każdej sferze swojego życia. Trzeba więc prowadzić rozsądną edukację, jak w sposób świadomy i kontrolowany korzystać z nowoczesnych technologii, aby pozostały one tylko i aż dobrym narzędziem”.

„Ostatnio dużo myślę o pojęciu świata wirtualnego. I choć jest ono coraz częściej używane, to mam wrażenie, że jego znaczenie nie jest powszechnie rozumiane. W końcu co to znaczy świat „wirtualny”? Wirtualny to możliwy do zaistnienia. Spędzanie czasu ze smartfonem, tabletem czy komputerem w rękach jest doświadczeniem jak najbardziej realnym. Zatem wszystko, co dzieje się w internecie, ma miejsce również w świecie realnym. Podobnie rzecz się ma z przekraczaniem zasad i przykazań. Kradzież jest kradzieżą, niezależnie od tego, czy dotyczy portfela i telefonu, czy danych bądź pieniędzy z konta bankowego albo profili i haseł dostępu do portali internetowych. Powtórzę: w wielu wypadkach to, co określamy światem wirtualnym, należy tak naprawdę do świata rzeczywistego” – twierdzi ks. prof. Józef KLOCH.

Sprawdzian z wojny sprawiedliwej. Czas, by skorygować błędną Ostpolitik Watykanu

.„Czy można wymagać od Franciszka, papieża pochodzącego z Argentyny, by znał ze szczegółami problematykę rosyjskiego podejścia do krajów Europy Środkowo-Wschodniej? Zapewne nie. Ale tej niewiedzy Kościół może zaradzić, zwracając się do znawców zagadnień dotyczących byłych demoludów” – pisze ks. prof. Józef KLOCH w tekście „Sprawdzian z wojny sprawiedliwej. Czas, by skorygować błędną Ostpolitik Watykanu”.

Jego zdaniem „wytrawnym wręcz ekspertem w odniesieniu do myślenia i przebiegłości sterowanych z Moskwy polskich komunistów był kard. Stefan Wyszyński. Ówczesny rząd PRL, bez udziału Episkopatu, za wszelką cenę chciał ułożyć stosunki dyplomatyczne z Watykanem. Prymas Tysiąclecia na pierwszym miejscu stawiał natomiast uregulowanie relacji między państwem a Kościołem, w tym nadanie Kościołowi osobowości prawnej. W odniesieniu do tej tematyki biskupi polscy mieli znacznie wyższe kompetencje i lepszą znajomość realiów niż dyplomaci watykańscy”.

„Agresja Rosji przeciw Ukrainie przynosi każdego dnia szkody, bardzo poważne zniszczenia i cierpienia ludności cywilnej. Trudno dostrzec inne, poza militarną obroną, skuteczne środki, które zakończyłyby agresję wojsk rosyjskich. Zaangażowanie Ukraińców daje nadzieję na obronę ich ojczyzny z powodzeniem. Czwarty wymóg Katechizmu w obecnej wojnie wskazuje wręcz na konieczność zatrzymania rosyjskiej nawałnicy, by »ruski mir« nie zapoczątkował kolejnych napaści na kolejne kraje i nie spowodował jeszcze większego zła i zamętu na skalę globalną. Katechizm Kościoła Katolickiego jasno określa warunki prowadzenia wojny sprawiedliwej. Wielu katolików, chrześcijan i w ogóle ludzi dobrej woli, doceniając wysiłki papieża, oczekuje dziś od Franciszka bardziej jednoznacznych ocen w odniesieniu do wojny, którą Federacja Rosyjska rozpoczęła przeciw Ukrainie i światowemu pokojowi” – pisze ks. prof. Józef KLOCH.

WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 marca 2024